YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'dan çarpıcı tespit
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, yüksek yargıda yaşananları, Türkiye'nin ayağındaki prangalar olarak nitelendirdi.
Bakan'dan çarpıcı tespit
10 Temmuz 2010 / 20:06 Güncelleme: 10 Temmuz 2010 / 20:15

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ''Nasıl 30 yıl önce 12 Eylül tarihi bir dönüm noktası olduysa, Türkiye'de bu 12 Eylülde eminim bir başka dönüm noktası olacak'' dedi.

Bakan Ergün, Zonguldak Valisi Erdal Ata'yı makamındaki ziyaretinde bir gazetecinin referanduma ilişkin sorusu üzerine, insan hakları ve özgürlükler alanında, iyi hukuk devleti gibi konularda, yüksek yargıda ve siyasi anlamda sorunlar yaşandığını söyledi.

Söz konusu sorunların Türkiye'nin ayağındaki prangalar olduğunu anlatan Ergün, şöyle konuştu:

''Türkiye, ekonomik anlamda ilerliyor ama daha hızlı ilerlemesi lazım. Bizden ileri gitmiş ülkelere yetişmek ve geçmek mecburiyetindeyiz. Bugünkü koşullar, hukuki şartlar, anayasadaki bazı unsurlar, Türkiye'yi hızla engelleyen unsurlardır. Bu nedenle 12 Eylüldeki referandum, Türkiye açısından çok önemlidir. Referandum, ülkede hukuk standartlarını yükseltecek, yüksek yargıda var olan tartışmaların büyük bölümünü bitirecektir. İnsanlar hukuk devleti konusunda kafalarındaki tereddütleri atmış olacaktır. Bir siyasi partiyi, bir iktidar partisini kapatma davası açılmasının maliyeti geçmişte milyarlarca dolar olmuştur. Anayasa değişikliği, referandumda halka sorulacak. Nihayetinde eğer halk bunu doğru buluyorsa destekleyecek, doğru bulmuyorsa destek vermeyecek, bu kadar kolay. Çok hararetli tartışmalar yapmaya gerek yok. Halkın sağ duyusuna güvenmek, inanmak lazım. Onların kararına hepimizin saygı göstermesi lazım. Biz, bunu Ankara'da parlamentoda çözüme kavuşturamadık, en iyisini millete soralım dedik. Demokrasi böyle olur. Nasıl 30 yıl önce 12 Eylül tarihi bir dönüm noktası olduysa, Türkiye'de bu 12 Eylülde de eminim bir başka dönüm noktası olacak. Türkiye'yi ileri götürecek, anayasaya geçmiş olacağız. 12 Eylülde yapılacak referandum, Türkiye'deki demokrasiyi hak ve özgürlükler alanına, hukuk devletini çok ileri noktalara getirecek bir referandumdur. Bu, Türkiye'nin ekonomik gelişmesinde son derece hızlandıracak bir alt yapı oluşturacak. 12 Eylül önemli tarihtir.''

Bakan Ergün, bir ülkedeki siyasi istikrarın, güven ortamının bütün teşviklerden daha büyük teşvik olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

''Bedava arsa, su, elektrik verelim, doğal gaz ucuz olsun, vergi alınmasın, istihdam üzerindeki yükler kaldırılsın, bunlar yatırımlar için çok önemli teşviklerdir. Bunları güvence altına alacak olan da o ülke demokrasisinin iyi bir demokrasi, ileri demokrasi, hukuk devleti konusunda ilerlemiş, hukuk standartlarına kavuşmuş, hak ve özgürlükler alanının geniş olmasıdır. İnsanlar kendilerini o ülkede özgür hissedebilmeliler. Enerjilerini, potansiyellerini ortaya koyabilmeliler. Kabiliyetlerini sergilemeli, farkındalıklarını ifade edebilsinler. İnsan farklılığını ifade ederken zorluk yaşamıyorsa, hürriyeti tadıyorsa, o zaman o ülke için herkesten daha çok çalışacaktır. Maalesef ülkemizde bu konularda sorunlar var.''

Vali Ata'nın dünyaca ünlü Devrek bastonunun yanı sıra çeşitli hediyeler verdiği Bakan Ergün'ün, ''Bunu yaşlanınca mı kullanacağım?'' şeklinde espri yapması üzerine Zonguldak'ın Devrek İlçesi Belediye Başkanı Özcan Ulupınar, ''Hayır sayın bakanım, bu bir simgedir. İnşallah sağlıklı yaşlılıklar dilerim'' dedi.

Ergün'ün bastonu göstererek, ''Bunlar hep el işlemeli mi? Kaç tane baston ustası var'' şeklindeki sorusunu da Ulupınar, ''25-30 baston ustamız var, hepsi de birbirinden değerli'' şeklinde yanıtladı.            

Ergün, Valilik ziyareti öncesinde Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi'ndeki çelik kapı ve kağıt fabrikasına giderek yetkililerden bilgi aldı. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler