YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakancılık, gelir vergisi ve çeklerle ilgili kanun tasarıları ele alındı
Bakancılık, gelir vergisi ve çeklerle ilgili kanun tasarıları ele alındı
Bakancılık, gelir vergisi ve çeklerle ilgili kanun tasarıları ele alındı
26 Ocak 2009 / 17:59 Güncelleme: 26 Ocak 2009 / 00:00

Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı, yaklaşık 5 saat sürdü. Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek açıklama yaptı.


Bakanlar Kurulu'ndan Özel iletişim vergisi ve hurda araç indirimi çıktı.


Özel iletişim vergisi yüzde 15'ten yüzde 5'e indirilecek. Hurda araç indiriminde ise 30 yaş üzeri aracını getirene vergi indirimi yapılacak. Sabit telefonlar da ise vergi oranı yüzde 15'e düşürüldü.

3 tane kanun tasarısının ele alın alındığını ifade eden Çiçek, "Bunlardan biri bankacılık kanununda değişiklik...Düzenlemenin maksatı bürokratik sürecin kısaltılması ve maliyetin azaltılmasıdır. Bakan kurucuları arasında terör mücadele yasalarından hüküm giymiş birisi yer alamayacaktır. Her konuda BBDK'dan izin almak yerine belli ana konularla ilgili izin alınacaktır."diye konuştu.


İkinci kanun tasarısı, gelir vergisi kanununda bazı değişiklikler yapılmasına dair kanun tasarısı. Amaç ekonomide rekabet gücünü artırmak. İstihdamı teşvik etmek. Yeni kanunla vergi kaçağının önlenmesi amaçlanıyor.


Üçüncü olarak çeklerle ilgili kanun... Yeni kanunla beyannamelerin tekleşmesi hedefleniyor. Büyük çaplı yatırımları kolaylaştırmaya yönelik bir çalışma..


KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ


Bakan Çiçek, kriz nedeniyle çalışanların işsiz kalmaması için Kısa Çalışma ödeniğini prensibe bağladıklarını açıkladı.Çiçek, "Kısa çalışma ödeneği işçi çıkarmayı önlemeyi hedefliyor" dedi


Çiçek, "Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının borç ve alacaklarını düzenlenmesi ile ilgili tasarıyı ile aldık.Enerji alanında faaliyet gösteren kamu kurumlarının borç ve alacaklarının takas yolu ile yapılması gündemde. Bu kapsamda Türkiye Kömür İşletmesi, Türkiye Taş Kömürü, BOTAŞ gibi kurumların alacakları var birbirinden. Bunun düzeni kavuşmasında fay da var."


"MUHALEFET VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN DESTEK BEKLİYORUZ"


Türkiye - AB ilişkilerinin de Bakanlar Kurulu'nda ele alındığını ifade eden Bakan Çiçek, yeni Başmüzakereci Egemen Bağış'ın çalışmalar hakkında bilgi verdiğini belirterek,"Muhalefettten ve sivil toplum kuruluşlarından daha fazla destek bekliyoruz.Sayın Bağış, MHP'ye yaptığı ziyaret ile bilgi verdi.Önemli bir ziyaret, MHP'ye teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki günlerde diğer partilerde ziyaret edilecek.Bu iki taraflı işleyen süreçtir.Bu süreçte zaman zaman duraksamalar, yavaşlamalar diye değerlendirmeler yapılıyor.Bizim hükümet olarak kararlılığımızda eksiklik yoktur.Sürecin daha hızlı gitmesi için AB'nin de bir çaba içine girmesi gerekir.Başlıklardan bazıları Kıbrıs'tan dolayı bloke edilmiş durumda.CHP'nin geçmişte önemli katkıları olmuştu.Bu süreçte de tüm partilerin katkı vereceğini düşünüyoruz."


İSRAİL-FİLİSTİN ATEŞKESİ


Çiçek, Gazze'de ateşkes konusununda kurulda değerlendirildiğini belirterek şunları söyledi;


"Türkiye, daha işin başında bu dram bu boyutlara ulaşmamışken ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaşması için çaba gösterdi. Türkiye bu iki konunun çözülmesi için bölgedeki tüm taraflarla görüşmüştür.Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere Cumhurbaşkanımızın ve diğer yetkililerin temasları oldu. Bu çabalarımızı farklı şekilde değerlendirenler olmuştur. Türkiye'nin karşı olduğu husus İsrail hükümetinin politikalarıdır.Tepkilerimizin ne İsrail halkı, ne Musevi kökenli insanlar, ne de Türkiye'deki musevi vatandaşlarla bir alakası yoktur.Kimse konuyu çarpıtmamalıdır.Türkiye'nin politikası, doğrudan doğruya uygulanan politikalara karşı olmaktır.Musevi kökenli yazarlar da İsrail'in politikalarını eleştirdi zaten.Bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızın hepsinin güvenlikleri de T.C. Devletinin teminatı altındadır."


HURDA ARAÇTA İNDİRİM


Hurda araç indirimi ile ilgili düzenleme yapıldı. Düzenlemede 30 yaş üzeri aracını getirene vergi indirimi yapılacak.


Kamu kurum ve kuruluşlarının borç ve alacaklarını düzenlenmesi belediyeler ile bir alakası olmadığının altını çizen Bakan Çiçek,"Bu tür tartışmalara meydan vermemek için kuruluşların ismini okudum.Bu kuruluşlar dışında kimse değerlendirme yapmasın. Mahalli idareler ile ilgili bir düzenleme kesinlikle yok."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler