YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Zeybekçi ekonomideki başarıyı anlattı
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dünyanın ekonomik haritasının yeniden çizildiğini belirterek Türkiye'nin bu doğrultuda 2023 hedeflerini anlattı.
Bakan Zeybekçi ekonomideki başarıyı anlattı
12 Ekim 2014 / 00:35 Güncelleme: 12 Ekim 2014 / 01:09

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin gelişme ve büyüme anlamında destan yazdığını belirterek, "2008 krizinden bugüne kadar Avrupa Birliği'nde toplam çalışan sayısı 5 milyon civarında aşağı giderken, Türkiye istihdam sayısını 6 milyon arttırarak dünyada bir numara oldu" dedi.

Aydın Ticaret Borsası Toplantı Salonu'nda düzenlenen 1. Aydın Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Zeybekci, Türkiye'nin 2023 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediğini söyledi. 

Türkiye'nin 2002'den 2013 yılına kadar dünyanın 17. büyük ekonomisi haline geldiğine işaret eden Zeybekci, kişi başına düşen milli gelirin bu süreçte 3 bin 492 dolardan 10 bin 782 dolara yükseldiğini dile getirdi.

Zeybekci, son 19 çeyrekte Türkiye'nin yüzde 5,8 büyüdüğünü, büyümeye de devam edeceğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Diğer taraftan Türkiye istihdam rakamlarında dünyada destanlar yazdı. 2008 kriziyle başlayan süreçte Türkiye 6 milyon vatandaşını o tarihten bugüne kadar yeni iş sahibi yaptı. Aynı sürede Avrupa Birliği'nin 28 ülkesinde 5 milyona yakın insan iş kaybetti. Yani 2008 krizinden bugüne kadar Avrupa Birliği'nde toplam çalışan sayısı 5 milyon civarında aşağı giderken Türkiye istihdam sayısını 6 milyon arttırarak dünyada bir numara oldu. Türkiye büyümek zorunda. Gazi Mustafa Kemal'in gösterdiği muasır medeniyet hedefine doğru gideceksek Türkiye yüzde 5 ortalama ile büyümek zorunda."

"Türkiyemiz'e inanıyor, güveniyoruz"

Zeybekci, 17 ve 25 Aralık süreçleri ve 30 Mart ve 10 Ağustos seçimlerinde oluşturulmaya çalışan tüm olumsuz algılara rağmen Türkiye'ye doğrudan gelen yatırım miktarında geçen yıla oranla 2014 Temmuz sonu itibariyle yüzde 15 artış kaydedildiğini, 2015 yılında da artışın devam edeceğini vurguladı.  

Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ülkenin başının en büyük belalarından birisi faizdi. Yıllarca faize çalıştı bu memleket. Daha bundan 10-12 sene önce Türkiye'deki milli gelirin faize giden kısmı yüzde 14,8'di, şimdi yüzde 3,2'si gidiyor. Ayrıca Türkiye'de topladığımız tüm vergilerin yüzde 85,7'si faize gidiyordu, şimdi yüzde 15'i gidiyor. Yani eskiden yüzde 15'i yatırımlara giderken, şimdi vergilerin yüzde 85'i yatırımlara gidiyor. Biz Türkiyemize inanıyoruz, güveniyoruz. Dünyanın ekonomik haritası yeniden çiziliyor ve Türkiye olarak hedefimiz bu ekonomik haritanın içerisinde olmaktır."

Öte yandan zirvenin sonunda Bakan Zeybekci'ye, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, kuru incir, Vali Erol Ayyıldız ise plaket takdim etti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler