YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yılmaz'dan Doğu'ya yatırım müjdesi
Bakan Yılmaz'dan Doğu'ya yatırım müjdesi
25 Mayıs 2013 17:05
Kalkınma Bakanı Yılmaz, 21. yüzyılın stratejik sektörünün tarım olduğuna dikkat çekerek çözüm süreciyle birlikte oluşan huzur ortamının büyük ölçekte yatırımların Doğu’ya-Güneydoğu’ya gelmesi için elverişli bir ortam oluşturduğunu söyledi.

Bingöl’de, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından Kültür Merkezi toplantı salonunda düzenlenen  Kent Ekonomileri Forumu Marka Şehirler İçin Kent Ekonomileri Formu’na katılan Bakan Yılmaz, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve işadamları ile bir araya geldi.

AK Parti Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay’ın açılış konuşmasının ardından kürsüye çıkan Bakan Yılmaz, “21. Yüzyılın stratejik sektörlerinden bir tanesi de tarım sektörüdür. Kim ne derse desin hiç küçümsemememiz lazım. Fakat şu bir gerçek, bu nispi huzur ortamı, büyük ölçekli yatırımların Doğu’ya-Güneydoğu’ya gelmesi içinde elverişli bir ortam oluşturuyor. Bunu kökleştirdiğimiz sürece, bunu kalıcı hale getirdiğimiz sürece bu bölgelerimiz hayal dahi edilemeyen yatırımlara bir bir kavuşacaklar İnşallah diyorum. Türkiye’nin kalkınması, gelişmesi, büyümesi, sadece Ankara’daki tartışmalarla, Ankara’daki fikirlerle gerçekleşemez. Bütün yörelerimizin sürece katılması lazım. Ve sadece kamuyla, devletle de gerçekleşemez. İş dünyasının, sivil toplumun, özel sektörün mutlaka bu süreçlere dahil olması lazım” diye konuştu.

“Milli gelirimizi 2 trilyon doların üzerine çıkarmak istiyoruz”

“Ülke olarak 2023 dediğimiz bir vizyonumuz var” diyen Bakan Yılmaz, “2 trilyon doların üzerine milli gelirimizi çıkarmak istiyoruz. Kişi başına gelirimizi en az 250 bin dolar seviyesine yükseltmek istiyoruz. İhracatımızı 500 milyar dolara çıkartmak istiyoruz. Enflasyonu, faizleri düşük tek haneli rakamlarda istikrara kavuşturmak istiyoruz. Bütün bunlar bizim makro hedeflerimiz. Bütün bunlara giderken sadece belli illerin, belli bölgelerin enerjisiyle biz bunları yapamayız. Bütün Türkiye’nin, tüm illerimizin, tüm yörelerimizin katkısıyla, katılımıyla bunu gerçekleştirebiliriz. Dolayısıyla her ilimizi önemsiyoruz. Her bölgemiz her ilimiz kendi potansiyelini kullanacak ki bunların bir bileşkesi olarak top yekün kalkınmayı da gerçekleştirmiş olalım” dedi.

“Her bölgenin üstünlükleri ve farklılıkları iyi değerlendirilmeli”

Her bölgenin kendine göre üstünlükleri, her bir ilin kendine göre farklılıkları olduğunu belirten Bakan Yılmaz, bu farklılıkların iyi belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bakan Yılmaz, “Bingöl içinde bizim bunu yapmamız lazım. Yöremizi iyi tanımamız lazım. Hangi alanlarda bizim üstünlüğümüz var? Hangi alanlarda kendimizi farklılaştırabiliriz? Hangi konularda daha fazla avantaja sahibiz? Bunları iyi tespit edip, bunlar üzerinden kendimizi geliştirmemiz lazım. Kaliteli bir projesi olan için para problemi artık yok. Teşvik sistemimiz son derece güçlü. 6. Bölge Teşvikleri, Bingöl’de bundan istifade ediyor. Gerçekten iyi projesi olan, emek yoğunluğu olan projesi olanlar için özellikle çok çok avantajlı bir teşvik sistemine sahibiz. Dolayısıyla bize düşen 2 şey var bana göre. Bir, kendimizi iyi tanımak, uzun vadeli stratejilerimizi iyi belirlemek. Hayvancılık ve tarım mesela Bingöl’de olmazsa olmaz sektörlerimizden. Yine Bingöl’ün önemli sektörlerinden bir tanesi turizm sektörü, yayla turizmi-alternatif turizm. İnşallah, şu huzur-güven ortamının pekişmesiyle turizmde Bingöl için çok önemli bir potansiyel alan. Yine Bingöl’ün çok önemli bir avantajı lojistik. Bingöl, önemli bir kavşak noktasında. Bir taraftan Erzurum’a doğru Karadeniz’e açılan bir koridor üzerinde. Diğer taraftan Diyarbakır, GAP bölgesine bağlantı noktasında. Bir yönüyle Van ve oradan İran’a kadar uzanan bir hat üzerinde. Diğer taraftan Elazığ, Malatya’dan batıya doğru bir eksen üstünde. Bunu ulaştırma yatırımlarımızla geliştirmeye gayret ediyoruz. Bu 3 bağlantı, kara, hava ve demiryolu bağlantısı Bingöl’ü lojistik anlamda önemli bir konuma taşıyor. Bunu ekonomik olarak ta değerlendirmemiz lazım. Sanayileşme konusunda da elbette Bingöl’ün adımlar atması lazım. Ulusal kalkınma fonlarıyla, başka fonlarla sanayileşme yönünde de bir gayret görüyoruz. Özellikle bu 6. Bölge teşvikleriyle emek yoğun sektörlerde bunlarda bizim için tabii ki önemli” dedi.

“Türkiye'de istihdamın yarısını hizmet sektörü oluşturuyor”

Dünyada istihdamın en büyük taşıyıcısının hizmet sektörleri olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de de istihdamın aşağı-yukarı yarısını hizmet sektörleri oluşturuyor. Bingöl aslında girişimci bir şehir. Girişimcilik kültürünü geliştirmeye çok müsait bir yapısı var. Önümüzdeki yıllarda, özellikle bu huzur ortamınında pekişmesiyle çözüm süreciyle birlikte daha güçlü bir şekilde burada huzurun tesis edilmesiyle çok daha fazla bir girişimci yönünü ortaya koyacaktır. Biz kendimize inanmazsak, başkaları da bize inanmaz. Bakın, bunun altını çizmek istiyorum. Bundan sonra artık hep birlikte özel sektör yatırımlarına yoğunlaşmamız lazım.”

Bakan Yılmaz’ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Foruma, Bakan Yılmaz’ın yanı sıra AK Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş, Belediye Başkanı Serdar Atalay, AK Parti İl Başkanı Cevdet Çalbay, meslek odaları temsilcileri, işadamları ve bazı daire müdürleri katıldı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler