YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yılmaz: ‘Türkiye’den rahatsızlık duyuyorlar’
Bakan Yılmaz: ‘Türkiye’den rahatsızlık duyuyorlar’
09 Mart 2014 18:26
İsmet Yılmaz, "Verilen her oy sadece belediye başkanımız için değil aynı zamanda sayın başbakanımızadır aynı zamanda Türkiye’yi kim yönetecek diye buna karar vermektir” dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Verilen her oy sadece belediye başkanımız için değil aynı zamanda sayın başbakanımızadır aynı zamanda Türkiye’yi kim yönetecek diye buna karar vermektir” dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Malatya’nın Aragpir ilçesini ziyaret etti. Bakan Yılmaz’ı, Vali Vasip Şahin, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Arapgir Belediye Başkanı Haluk Çömertoğlu ve partililer karşıladı.Arapgir ilçe merkezinde esnafı ziyaret eden Bakan Yılmaz, daha sonra AK Parti İlçe Başkanlığına gitti. Milli Savunma Bakanı Yılmaz, “Üzüntümüzde sevincimizde birdir. Dolayısıyla bir olmamızın vermiş olduğu bir kardeşlik var" dedi.

Türkiye'nin son 10 yılda yüzde 5.1 oranında büyüdüğünü anlatan Yılmaz, şöyle konuştu: "Avrupa 0.4 küçüldü. Biz Avrupa’dan belki 20 kat büyüdük, ama halen yetişemedik. Niye? Bizden öncekilerin kavgasından, bizden öncekilerin tembelliğinden. Bakın eğer 100 liranın bir vergi gelirinin siz 86 lirasını faize ödüyorsanız, bizden önceki dönemde buydu, geriye kaç lira kalıyor, 14 TL. Siz 14 TL ile işçinizin, memurunuzun maaşını veremezsiniz, memurunuzun sayısını artıramazsınız, çiftçiye destek veremezsiniz, yatırımlarınızı gerçekleştiremezsiniz.

Bizden önceki yatırımları gerçekleştirme süresi 8.5’dir. Bundan dolayı Bolu Tüneli bitmedi, 30 hükümet geçti, bundan dolayı Karadeniz Otoyolu bitmedi, belki 8-10 hükümet geçti. Ancak şimdi hamdolsun, şimdi 100 liralık gelirin 86 lirası faize gitmiyor. 100 liralık gelirin, 16 lirası şuan faize gidiyor. Geriye kalan kısmı yine millete hizmet olarak geliyor. Biz geldiğimizde bizden önceki hükümetlerin faize ödediği miktar yüzde 63’tü. Şimdi Aralık 2013 itibariyle söylüyorum yüzde 7.7. Eğer yüzde 63 üzerinde AEK Parti faize ödemiş olsaydı, 642 milyar lirayı faize ödemiş olacaktı. 80 yılda bu ülkenin milli gelirini 230 milyar dolar yaptılar, bizim dönemimizde 800 milyar dolar yaptık.”

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, şöyle konuştu; “Gerçekten Türkiye bu coğrafyada diğerlerince ‘Çok oldu’ diye bakılıyor. Neden? Mısır'daki darbeye tek darbe diyebilen ülke Türkiye’dir. Suriye’yi bölmek istiyorlardı, ‘Suriye’yi bölemezsiniz, bölünmesini istemiyoruz’ diyen biziz. Türkiye, İsrail gibi bir devlete özür diletmiş bir ülke. Dışarının hiçbir katkısı olmadan kendi iç dinamiklerimizden gelen, kendi iç kararımızdan gelen kendi kararımızla bir çözüm sürecini başlatmış bir ülkeyiz.

Bu Türkiye’den rahatsızlık duyuyorlar. İstiyorlar ki, tespihin imamesi gibi başında bir Tayyip Erdoğan var, imameyi alırlarsa geri kalan dağılır diye düşünüyorlar, bütün saldırıyı sayın başbakanımızın üzerine yönlendiriyorlar. O bakımdan geçmiş 80 yıldakini üst üste koyun, kim tarafından iyi yöneltildi diye ona bakın, verilen her oy sadece belediye başkanımız için değil, aynı zamanda sayın başbakanımızadır aynı zamanda Türkiye’yi kim yönetecek diye buna bu millet karar verecektir.”

Malatya’da geçen 6 Mart günü partisince gerçekleşen miting için teşekkür eden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Gördüm Malatyalı hemşehrilerimin hepsinde heyecan var. Aşkınız daim olsun diyorum” dedi.

Ziyarette konuşan AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Sayın İsmet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı olmadan evvel, Malatya’ya ve Arapgir’e özel çok önemli katkıları oldu. Sayın Yılmaz, çok önemli görevlerde bulundu ve Türkiye’nin demokratikleşmesine ciddi katkıları oldu. Türkiye’nin ekonomik istikrar, siyasi istikrar ve bununla birlikte demokratikleşmeye çok önemli katkıları oldu. Uzun adamın, ustanın yol arkadaşı olarak sayın bakanım Malatya’ya ve Arapgir’e çok önemli yatırımlar da bulundu.”
Bakan Yılmaz, Arapgir’den Sivas’ın Divriği ilçesine gitti.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un serbest bırakılmasıyla ilgili olarak, “İlker Başbuğ’un serbest bırakılmış olmasını milletinin vicdanında bir rahatlamaya, bir huzura yol açtığını düşünüyorum, yargılama süreci devam etsin ancak tutuksuz yargılama devam etsin” dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, karayolu ile Malatya’dan Sivas’ın Divriği ilçesine seçim bürosu açılışı için geldi. İlçe girişinde Kaymakam Nebi Kaya ve beraberindekiler tarafından karşılanan Bakan Yılmaz, buradan Divriği Kalesi ve Ulu Cami’ni gezerek incelemelerde bulundu.

Bakan Yılmaz ve beraberindekiler daha sonra AK Parti Divriği Belediye Başkan adayı Halit Yazıcı’nın seçim bürosunun açılışına katıldı. Açılışın ardından Yılmaz gündeme ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tahliye edilmesinin sorulması üzerine Bakan Yılmaz, “Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Biz gerçekten başından beri Türkiye’ye hizmet etmiş, Türkiye’nin Genelkurmay Başkanlığı görevini yapmış. Genelkurmay başkanlığına atarken, bakanlar kurulunun imzasıyla Cumhurbaşkanının imzasıyla atıyoruz. Genelkurmay Başkanlığından önce kara kuvvetleri komutanlığına atanmış kara kuvvetleri komutanlığına da Başbakanın imza hem Milli Savunma Bakanının imzası hem Cumhurbaşkanımızın imzasıyla atandı. Kendisine biz hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Ola ki bir suç isnadı varsa Genelkurmay başkanı tutuklanmadan tutuksuz yargılanabilir. Ancak bir şekilde bizim bu taleplerimiz bizim bu hukukun nezaket içerisinde yürütülmesi süreci gerçekleştirilmeli.

Adeta bir yıpratma süreciyle girişildi sonuçta milletimizi rahatsız eden bir görüntü ortaya çıktı. Dolaysıyla İlker Başbuğ’un serbest bırakılmış olmasını milletinin vicdanında bir rahatlamaya, bir huzura yol açtığını düşünüyorum, yargılama süreci devam etsin ancak tutuksuz yargılama devam etsin. Dolayısı ile Anayasa Mahkemesi’nin bu son kararı talebimizi gerçekleştirmiştir. İlker Başbuğ için hayırlı uğurlu olsun diyorum. Ailesi için de hayırlı uğurlu olsun diyorum, tutuklama istisna olması lazım, yargılama herkes için geçerlidir ama tutuklama istisnadır. Türkiye’de bir arada suç şüphesi ile aranmadan herkes tutuklanma yoluna gidiliyordu. Bu da doğru bir şey değildir. Hukuk devletinde kişilerin özgürlükleri kısıtlanamaz, istisnai durumlar hariçtir. Bunun için de denilmiştir masumiyet karinesi vardır.

Mahkeme karar verinceye kadar bu karar kesinleşinceye kadar masum, ola ki bu adam sonunda masum ise sen neden tutukluyorsun, niye özgürlüğünü kısıtlıyorsun. Onun için tutuklamanın istisna olması lazım suç şüphesi kesin olan insanlar muhtemelen yüzde 99 yargılama sonunda kesinleşeceğinden onun tutuklanmasını kimse yadırgamaz ama masum insanın sonunda beraat edeceği bir davada baştan tutuklanması da kul hakkının ihlalidir, temel hak ve özgürlüklerin ihlalidir, dolayısı ile istisna yolunu genelleştirilmemesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Tahliyelerin devamı gelecek mi diye sorulması üzerine Bakan Yılmaz; “Buna siyasiler karar vermiyor içeri koyan da yargı idi, içerden çıkaran da yine yargı ama anayasa mahkemesinin kararını da dikkate alarak yerel mahkeme bir karar veriyor, dolayısıyla bundan sonraki taleplerin de anayasa mahkemesine sunulması lazım, anayasa mahkemesinden gelen talep doğrultusunda veya anayasa mahkemesine hiç bireysel demeden anayasa mahkemesinin kararı olmuştur, ilke kararı şeklinde algılanıp da yerel mahkeme tarafından pekala diğerlerine de uygulanabilir, ama bunun uygulanıp uygulanmayacağına değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine yerel mahkeme, hakimler karar verir “ dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimler sonrası Youtube ve Facebook’u gerekirse kapatırız sözlerinin hatırlatılması üzerine Yılmaz, “Biz özgürlüklerden yanayız biz her zaman hep özgürlükleri artırdık, ancak hiçbir hakkın kullanılmasının bir suiistimale varmaması lazım, hakkın suiistimalinin olduğu yerde etki tepki sonucunu doğuruyor, inşallah bir makul dönemin bulması lazım, bakın ister Youtube ister Facebook bu sosyal medya olanlar hiçbir tane Çin’in istemediği bir şeyi yapamazlar, çünkü 1 milyarın üzerinde bir nüfusa sahip dünyanın en büyük ekonomisi zaten Amerika bunların ana vatanı Amerika hükümetinin istemediği hiçbir şeyi yapamazlar, 1 milyar nüfusa yakın veya daha fazla Hindistan dünya devlerinden biri istediğini yapamazlar ama Türkiye gibi ortada olan devletlere özgürlük adı altında kendi istedikleri noktaya getirmek istiyorlar, biz şunu söylüyoruz kendi ülkende ne yapıyorsan bak bütün kayıtları kendi ülkesine devletine veriyor değil mi? Orada bir tane Obama’yı eleştirdin değil mi? Obama’ya bir hakaret yapın, sadece bir tehdit etti Obama’yı sosyal medya üzerinde mahkum oldu, Türkiye de her gün tehdit var her gün hakaret var gerçek hayatta ne suç ise sosyal hayatta da o suç, bunlardan bir tanesinin mahkumiyetini gördük mü? Biz sadece ikili davranmayın bu sosyal medyanın sahiplerine kurucularına, ikiyüzlü davranmayın Amerikan hükümetine nasıl davranıyorsanız Türkiye devletine de öyle davranın eğer Çin hükümetine nasıl davranıyorsanız Türkiye hükümetine de öyle davranın biz güçlendikçe inşallah onlar da bizim istediğimiz noktaya gelecektir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Yerel seçimler öncesi Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazası ile ilgili ses kayıtlarının çıkacağı iddiaların sorulması üzerine Bakan Yılmaz, “Söyledim ya bu kasetler sahte para gibidir, milletin inanması doğrultusunda hazırlanın AK Parti’nin adeta kaybetmesi için her sahtekarlığın yapılabileceği bir ortamdayız herkes bilir ki Muhsin Bey benim arkadaşım ama Başbakanın da arkadaşı Muhsin Bey gerçek bir arkadaştı, seçimler döneminde biliyorsunuz Muhsin beyin milletvekilliği döneminde itiraz sürecini işletelim mi denildiğinde benim bildiğim kadarı ile sayın başbakanımız Muhsin Bey benim kardeşimdir, onun milletvekilliğine karşı bir itiraz sürecini işletmeyelim dedi, Muhsin Bey, Sayın Başbakanımızın kardeşidir, araya kimsenin girmesi doğru değildir. Onun için Muhsin Bey bizden gitti. Muhsin bey en zor zamanlarda 28 Şubat’ta, 28 Şubata destek verenleri, 28 Şubat'ta görevde olanları, ne duruyorsunuz git denildiği yere Muhsin bey dedi ki ben de istiyorum dedi. Türkiye’yi Suriye’ye çeviremezsiniz diye bir fikre sahipti. Bizim görüşümüz de budur. Dolayısıyla biz Muhsin Bey bizden gitmiştir. Başkasının kaybı değildir. Büyük Birliğin bile kaybı değildir. Bizim kaybımızdır, Sivas’ın kaybıdır” diye konuştu.

Bakan Yılmaz, daha sonra Milliyetçi Hareket Partisi seçim bürosunu ve Hacı Bektaşi Veli Derneği’ni ziyaret etti. Yılmaz, ilçedeki temasların ardından Sivas’a hareket etti.

ölüm orucu
 // edsms
sayın bakan astsubaylar ölüm orucunda haberin varmı ?...
09 Mart 2014 Pazar 21:54
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler