23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara14 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya17 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yılmaz:" Müslümanın müslümana kanı haramdır"
Bakan Yılmaz:" Müslümanın müslümana kanı haramdır"
29 Temmuz 2014 17:17
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Müslüman'ın Müslüman'a kanı haramdır. Bu anlayış içimizde tam anlamıyla yeşermediği sürece maalesef bu zulümler de devam edecek" dedi.

AK Parti Bingöl İl Başkanlığı tarafından düzenlenen bayramlaşma törenine katılan Kalkınma Bakanı Yılmaz, bayramda buruk bir sevinç yaşadıklarını belirtti.

Müslüman dünyasında yaşanan gelişmelere değinen Yılmaz, 1,5 milyar Müslüman'ın yaşadığı bir dünyada Müslümanların neden bu hale geldiğinin sorgulaması gerektiğini söyledi.

Etnik ve mezhepsel sebeplerle Müslümanların birbirlerine girdiğine işaret eden Yılmaz, bu duruma bir son verilmesi gerektiğini ifade etti.

Yılmaz, zalimden, zulüm yapmak dışında bir şey beklenemeyeceğini bildirerek, bu anlamda 1,5 milyar Müslüman'ın dönüp kendisine bakması, niye bu kadar zayıf duruma düştüklerini sorgulamaları gerektiğini kaydetti.

Etnik ve mezhepsel ayrılıklar

Müslüman dünyasının birliğini, beraberliğini artırması gerektiğini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Maalesef şunu görüyoruz, 'Alevi, Sünni' deniyor, 'Sünni, Şii' deniyor, yok 'Arap, Türk, Kürt, Laz, Çerkez' deniyor. Etnik anlamda, mezhep anlamında Müslümanlar birbirlerine giriyorlar. Bunlara bir son vermemiz lazım. Mezhebi ne olursa olsun, etnik yapısı ne olursa olsun, Müslümanların birlik, beraberlik sağlaması lazım. Bunları geride bırakmamız lazım. Herkesin mezhebi kendisine, herkesin etnik kimliği, kültürü, örfü kendisine. Ama bir taraftan da İslam aleminde birlik, beraberlik sağlamamız lazım. Diğer taraftan da lafla olmuyor. İslam alemini güçlendirmemiz lazım, ekonomik olarak güçlenmemiz lazım, sosyal olarak güçlenmemiz lazım. Bunları yapacağız ki bu duruma İslam alemi düşmesin."

Kendi içinde çatışan, kavga eden, mezhebinden dolayı birbirlerini öldüren Müslümanların olduğuna işaret eden Yılmaz, bir kişinin dahi yapacağı işin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Yılmaz, bu anlamda çocukların çok iyi yetiştirilmesi ve İslam dünyasının geçmişteki izzetini yeniden kazanması gerektiğine dikkati çekerek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kendi içinde çatışan, kavga eden, mezhepten dolayı, şundan dolayı, bundan dolayı birbirlerini öldüren Müslümanların olduğu bir yerde, maalesef bu zulümlerde bitmez. Bunların bitmesi için öncelikle Müslümanların uyanması lazım, provokasyonlara gelmemesi lazım, birilerinin oyunlarına düşmemesi lazım, kardeşin kardeşi öldürmemesi lazım. Bir Müslüman'ın bir Müslüman'a kanı haramdır. Müslüman Müslüman'ı öldürebilir mi? Öldürmemesi lazım. Ama maalesef bunu görüyoruz. Müslüman'ın Müslüman'a kanı haramdır. Bu anlayış içimizde tam anlamıyla yeşermediği sürece, maalesef bu zulümler de devam edecek."

"Türkiye huzur adası"

Dünyada yaşanan hadisler içinde Türkiye'nin adeta bir huzur adası olduğuna işaret eden Yılmaz, "Bu kadar kargaşa yaşanmasına rağmen ekonomisi büyümeye devam ediyor, siyasi istikrarı devam ediyor, reformlar yapmaya devam ediyor. Daha güçlü bir şekilde dünyada daha üst noktalara doğru yürüyor. Birileri işte bunu çekemiyor" ifadelerini kullandı.

17 Aralık operasyonu

Yılmaz, Türkiye'de 17 Aralık'la devam eden sürecin ülkeyi istikrarsızlaştırmaya, hükümeti istikrarsızlaştırmaya yönelik olduğunu bildirerek, şunları kaydetti:

"Bu politikalar halkımız sayesinde bertaraf oldu. 30 Mart yerel seçimlerinde, halkımız bu tuzakları boşa çıkardı. Ben özelikle Bingöl halkına 30 Mart seçimlerinde verdiği destek için, bu tuzakları boşa çıkardığı için şükranlarımı sunuyorum. Geçmişte de Bingöl halkı hep bu kritik zamanlarda doğru bir tavır ortaya koydu. 12 Eylül anayasasına bütün o baskılara rağmen, en fazla oranda 'hayır' diyen il oldu Bingöl. Bingöl her zaman değişimden yana oldu, demokrasiden yana oldu. Milletle devletin kucaklaşmasından yana oldu."

Cumhurbaşkanı seçimi

10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine de değinen Yılmaz, Bingöl'ün yerel seçimlerde gösterdiği tavrı ve duruşu yeniden göstermesi için 10 Ağustos'un bir fırsat olduğunu söyledi.

"Başbakanımıza, cumhurbaşkanı adayımıza öyle bir destek verelim ki bu güçlü yürüyüş devam etsin, çözüm süreci güçlü bir şekilde devam etsin" diyen Yılmaz, Türkiye'nin ekonomik olarak büyümeye devam etmesi, sosyal politikalarının güçlenmesi, Türkiye'nin dünyadaki gücü ve itibarının daha üst noktalara çıkması için 10 Ağustos'ta Recep Tayyip Erdoğan'a oy vermek gerektiğini sözlerine ekledi.

Bayramlaşma programına AK Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, AK Parti İl Başkanı Yusuf Coşkun, AK Parti Bingöl eski milletvekilleri ve çok sayıda partili katıldı.

 

AA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler