YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yılmaz: "Çözüm süreci aynı zamanda kalkınma sürecidir"
Bakan Yılmaz: "Çözüm süreci aynı zamanda kalkınma sürecidir"
22 Mayıs 2014 22:36
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Çözüm süreci, aynı zamanda bir kalkınma sürecidir. 30 yıldır yaşadığımız bazı hadiselerden dolayı kaynaklarımızı iyi değerlendiremedik" dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Çözüm süreci, aynı zamanda bir kalkınma sürecidir. 30 yıldır yaşadığımız bazı hadiselerden dolayı kaynaklarımızı iyi değerlendiremedik" dedi.

Yılmaz, Ağrı'da partisinin il başkanlığınca düzenlenen "Türkiye Barışıyor, Türkiye Büyüyor" konferansındaki konuşmasına, katılımcıları Kürtçe selamlayarak başladı.

Bir tek insan hayatının, bütün ideolojilerden üstün olduğunu belirten Yılmaz, "Bir tek insanın hayatı, bütün milliyetçiliklerden, kavmiyetçiliklerden daha değerlidir. Dolayısıyla konuştuğumuz bu meselenin özünde insan var, insanın hayatı var. Bunu bilerek konuşmamız lazım" diye konuştu.

Yılmaz, bütün dertlerinin insanı daha iyi yaşatmak olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Gerçekten değerli olan yıkmak değil, yapmaktır, inşa etmektir. Gerçekten değerli olan öldürmek değil, kırmak değil, yaşatmaktır. Gerçekten cesur olan, kahraman olan insanlar sorun çıkaran insanlar değildir, sorunları çözen insanlardır. Biz bu anlayışla hareket ediyoruz. Çözüm süreci, aynı zamanda bir kalkınma sürecidir. 30 yıldır yaşadığımız bazı hadiselerden dolayı kaynaklarımızı iyi değerlendiremedik. Bugün gençlerimizin işsizliğinden bahsediyorsak, refah düzeyimizin arzu ettiğimiz noktada olmadığından bahsediyorsak bu, çözüm süreciyle doğrudan ilişkilidir. Son 12 yılda AK Parti doğuya, güneydoğuya pozitif ayrımcılık yaptı. Buralara cumhuriyet tarihinde hiçbir dönemde olmadığı kadar yatırım yaptık."

Bu yıl dahil, doğu ve güneydoğuya yatırımların 40 katrilyon liranın üzerine çıktığını dile getiren Yılmaz, duble yollar, üniversiteler ve havaalanları inşa ettiklerini söyledi.

Yılmaz, sosyal politikalarını güçlendirdiklerini, bunları, halkın kendilerine verdiği güçle yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Geçmişte de aynı Türkiye'ydi, aynı kaynaklar vardı fakat geçmiş hükümetler bu kaynakları boş yere harcadı. Bu kaynaklar faize, ranta gitti. Son 10 yılda iyi yönetim sergileyerek istikrar içinde Türkiye'nin bu kaynakları, halkın gerçek ihtiyaçlarına yönelik kullanılmaya başlandı. 2002'de sizden toplanan vergilerin yüzde 86'sı faize gidiyordu. Türkiye'de istikrar güven ortamı sayesinde daha önce faize verilen paralar millete hizmet olarak dönmeye başladı. Birileri bu kadar rahatsız oluyorsa bir sebebi de budur. Geçmişte kaynakları kolayca kullanan kesimler yerine AK Parti, geniş kesimlere bu kaynakları harcamaya başladı, harcamaya da devam ediyor."

"Yeni bir Türkiye'yi hep birlikte inşa etmeliyiz"

Politikalarının merkezine insanı koyarak iş yaptıklarını anlatan Yılmaz, bundan sonra da bunu sürdüreceklerini kaydetti.

Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Laz, Çerkez demeden herkese hizmet götürdüklerini dile getiren Yılmaz, "Bizim millet anlayışımız, kavmiyetçilik, ırkçılık değil. Biz bunu, elimizin tersiyle itiyoruz. Ne bizim tarihimizde ne de maneviyatımızda bu var. Bizim milliyetçilik anlayışımız, herkesi kucaklayan bir anlayış" diye konuştu.

Yılmaz, bu topraklarda kim varsa hepsinin kendileri için bir, beraber ve eşit olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu vatan, devlet, millet ve bayrak hepimizin. Bir taraftan bütün kimliklere saygı duyacağız ama bir taraftan da kimlik siyaseti yapmayacağız. 'Bütün kimlikler başımızın tacı' diyeceğiz. Özgürlük alanını sonuna kadar geliştireceğiz. Hak ve hürriyetlerimizi sonuna kadar geliştireceğiz. Başörtüsünden Kürtçe eğitime birçok adımlar atıldı ama bir taraftan da birliğimizi, beraberliğimizi koruyacağız. 'Asimilasyona hayır' diyeceğiz ama birliği, beraberliği de hep birlikte koruyacağız. Biz, yeni bir Türkiye inşa edeceksek hep birlikte bunu yapmak zorundayız. Birbirimizden ayrışarak, birbirimize ters bakarak güçlü bir Türkiye inşa edemeyiz. Bizim bir taraftan da çokluk içinde birliği yakalamamız lazım. Bir taraftan farklılıklarımız olacak ama bir taraftan da birliğimiz olacak. Tamamen farklılık dersek hepimiz birbirimizden ayrışırız. Tamamen birlik dersek o zaman da asimilasyona gidebilir iş."

"Ağrı'nın, zafere mühür vurmasını istiyoruz"

AK Parti'nin, son seçimlerden başarıyla çıktığını ve bütün oyunları bozulduğunu vurgulayan Yılmaz, Başbakana ve AK Parti kadrolarına ciddi destek verildiğini söyledi.

Partililerden, 1 Haziran seçimlerinde "zafere mührü vurmalarını" isteyen Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bu seçim, yerel seçimin çok ötesinde anlam taşıyor. Bu seçimde Başbakanımıza saldıranlarla Başbakanımız, AK Parti'ye saldıranlarla AK Parti, Çözüm sürecine saldıranlarla çözüm süreci arasında bir tercih yapmak durumundayız. Daha iyi bir gelecekle kargaşa, kaos, istikrarsızlık arasında bir tercih yapmak durumundayız. İnanıyorum ki Ağrı, bu tercihini çok şuurlu şekilde yapacak ve tüm Türkiye'ye bir ses verecek."

Acılarda nasıl birleşildiyse, çözümlerde de birleşeceklerini anlatan Yılmaz, huzurun olduğu yerde özel sektörün yatırım yapacağına dikkati çekerek, teşviklerin huzur ortamı olmadığı sürece kağıt üstünde kaldığını belirtti.

Yılmaz, milletten aldıkları güçle hareket ettiklerine değinerek, "Biz bir sermaye grubuna, medyaya, uluslararası odaklara dayanmıyoruz. Bizim tek bir dayanağımız var, sizin desteğiniz ve Allah'ın yardımı. Destek verdiğiniz sürece sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler