YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız'dan 'çatı aday' yorumu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ziyarete geldiği Osmaniye'de çatı aday yorumu yaptı ve “Sayın Ekmeleddin Bey tabi Türkiye’yi daha da iyi tanıyacaktır tabi fırsat bulursa" dedi.
Bakan Yıldız'dan 'çatı aday' yorumu
19 Temmuz 2014 / 23:35 Güncelleme: 20 Temmuz 2014 / 00:05

İlk olarak Osmaniye Valiliği’ne gelen Bakan Taner Yıldız, burada Vali Dr. Mehmet Oduncu’dan bakanlığı ile ilgili çalışmalar hakkında brifing aldı.

Yıldız, özellikle Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilmesi, enerji nakil ve Osmaniye’ye havaalanı konularında çalışma yapacağını söyledi. Vali Oduncu, Bakan Yıldız’a ziyaretinin anısına bir seramik tabak ve Karatepe Kilimi hediye etti. Bakan Yıldız ayrıca Valilik bahçesine de fidan dikti.

"Sayın Ekmeleddin Bey tabi Türkiye’yi daha da iyi tanıyacaktır tabi fırsat bulursa"

Valilik ziyaretinden sonra AK Parti il binasına gelen Bakan Yıldız, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bir basın mensubunun Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun bir açıklamasında İsrail’in Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na (UAEA) üyeliğinin önünün AK Parti iktidarları döneminde açıldığına dair yaptığı konuşmasını sorunca, Bakan yıldız, “Sayın Ekmeleddin Bey tabi Türkiye’yi daha da iyi tanıyacaktır tabi fırsat bulursa.

Şunu bilmesi lazım, İsrail ülkemiz gibi 1957’den bu yana Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın üyesidir. Diğer taraftan halen uluslararası atom enerji ajansı nezdindeki herhangi bir coğrafi grup içerisinde bu bağlamda ülkemizin de üyesi olduğu Batı Avrupa ve diğerleri grubunda da yer almamaktadır. Dolayısıyla bu çerçevede bir veto kaldırımından söz edilmesi mümkün değildir. Ben şunu söylüyorum kendisine ‘uluslararası atom enerjisi ajansında Türkiye farklı gruplarda olmuş olmasına rağmen nasıl İsrail ile alakalı bir veto hakkını kullandı veya kullanmadı’ kendisinden açıklama bekliyoruz. Bir cümleyi söyledikten sonra bir kenara çekilmek yok. Biz her şeyimizi açık ve şeffaf olarak yapan ve bunu paylaşan bir ülkede yaşıyoruz. Şeffaflığı gücünü kullanan bir iktidar olarak biz buraya geldik.

"Ekmeleddin Bey kamuoyunda yanlış bir bilgi oluşturmuştur"

Şimdi ben sayın cumhurbaşkanı adayına Ekmeleddin Bey'e bunu huzurlarınızda bunu bir kez daha soruyorum. Uluslararası atom enerjisi ajansında bu nasıl bir ortamda sağlamıştır. Öte yandan yine uluslararası atom enerjisi ajansı nezdindeki Arap grubu tarafından çeşitli dönemlerde yine aynı ajansta genel konferanslarına İsrail'in nükleer yetenekleriyle alakalı konulu karar tasarıları sunulmakta. Zaman zaman bunlar soruyor. Bu çerçevede son olarak 2013 yılı eylül ayında uluslararası atom enerji ajansının 57’nci genel konferansında sunulan kanun ve karar tasarısına yönelik oylamada ülkemiz Arap grubuyla beraber oy kullanmıştır.

Şimdi çok açık ve net bir ifadeyle, bunların böyle geçiştirilerek vatandaşımızın zihninde bir karmaşa doğurmaya çalışarak, bununla alakalı bir bulanıklık oluşturmaya çalışarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidilmez. Eğer siz aday olma ile alakalı gerçeklerden bu kadar uzaklaşırsanız ileride Türkiye’nin doğrularıyla buluşamazsınız. Biz dün cevap vermediysek bu bizim nezaketimizden kaynaklanmıştır ama doğru bilgilerle Türkiye’nin gündeminde kalmamız lazım. Ekmeleddin Bey bu manada kamuoyunda yanlış bir bilgi oluşturmuştur. Mutlaka bunu düzeltecektir diye de umuyorum” dedi.

Bakan Yıldız, hükümetin İsrail’e hiçbir şekilde jet yakıtı yardımı ve desteği vermediğini de sözlerine ekledi.

Bakandan iş istedi

Bakan Yıldız’ın basın toplantısı sırasında salonda bulunan İhsan Duman isimli emekli Uzman Çavuş da Bakan Yıldız’a kendisinin zorla emekli edildiğini ve şu anda işsiz olduğunu ve geçinemediğini bildirerek, bakandan iş istedi. Yıldız da, Duman’a daha genç olduğunu ve çalışabileceğini belirterek, “Ben buradaki toplantının ardından seninle birlikte çıkalım ve birkaç telefon görüşmesi ile sana bir iş sağlayacağım” şeklinde konuştu.

Bakan Yıldız, Osmaniye’deki ziyaretlerine Zorkun Yaylası, Bahçe ve Düziçi ilçesi ziyaretleri ile devam edecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler