YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız'dan ağaç uyarısı
Bakan Yıldız'dan ağaç uyarısı
23 Kasım 2014 21:45
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Soma'da kesilen zeytin ağaçları ile ilgili değerlendirme yaptı ve "1 kesen 10 katını dikmek zorunda" dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Soma'nın Yırca köyünde zeytin ağaçlarının kesilmesiyle başlayan gerilimi değerlendirdi.

Yıldız, AK Parti Esenler 5. Olağan İlçe Kongresi'de konuştu.

Geçtiğimiz günlerde tartışmalara neden olan Soma'da 6 bin zeytin ağacının kesilmesine değinen Yıldız, sergilenen görüntülerin bir kısmının onaylanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Ne zeytin ağacından ne yeşillikten ne de ormanlardan kesinlikle vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti:

"Bu ülkenin kalkınmasına katkı koyan enerji santrallerimizden de vazgeçmeyiz. Bir doğruyu tercih etmek, diğer doğruyu tercih etmekten vazgeçmek anlamına gelmiyor. 13 yılda yeşil alanlarımız, park bahçelerimiz 12 katına çıktı. Eğer birisi bu konuda bizi yanıltmak istiyorsa bilin ki başka bir şey anlatmak istiyordur.

Bugün santrallerin bir kısmına karşı oluşun, kalkınmaya karşı oluştan ibaret olduğunu bilin. Türkiye'nin kıyı şeridinin uzunluğu 8 bin 484 kilometre. 46 tane enerji santrali başvurusu var, 46 tane de itiraz var. Bunda bir yanlışlık olsa gerek. Bu kadar uzun sahilin hepsi turizm alanı değil. Biz turizm alanlarımızla, sulak arazilerimizle, ormanlarımızla Türkiye'nin büyümesine ve ilerlemesine katkıda bulunacağız.

1 kesen 10 katını dikmek zorunda

Soma hakkında 4 rakam vereceğim. Zeytin ağaçlarımızı artırıyoruz. Bir santral herhangi kestiği bir zeytin ağacı karşılığında 10 katını dikmek zorunda. Orada 153 milyon ton tespit edilmiş kömür var. Bugünkü değeri 7,5 milyar dolar. Biz bunu 30 yılda alacağız. İstihdam olacak, binlerce kişi çalışacak ve 1,6 milyar dolarlık yatırım yapacağız.

Anlaşmamız gereği üretilen elektriğin kilovatsaatinden yıllık 155 milyon TL para alacağız. Onunla 6 bin zeytin ağacı yerine 9 milyon adet yıllık zeytin ağacı dikme kapasitemiz oluşuyor. Biz 230 milyon dolarlık yıllık ithal ettiğimiz doğalgazı yalnızca orada ürettiğimiz elektrikten dolayı ithal etmeyeceğiz."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler