YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız'dan 17 Aralık’a ‘ülser’ benzetmesi
Bakan Yıldız'dan 17 Aralık’a ‘ülser’ benzetmesi
19 Mart 2014 15:42
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız; '17 Aralık’ın 10 sebebi varsa en az üç tanesi enerji sektörüyle ilgilidir, bu çok önemlidir' dedi.

Yıldız, çeşitli temaslarda bulunmak üzere İzmir’e geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Torbalı Ticaret Odası'nda işadamları ile bir araya geldi.

Buluşmada AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu ile oda üyeleri ve partililer hazır bulundu. Toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 17 Aralık operasyonu sonrasında yaşanan gelişmelere değinerek Türkiye’nin siyasi istikrarının korunması gerektiğine çağrı yaptı.

Türkiye’nin 1960’lı yıllardan bu yana farklı gerekçelerle siyasi istikrarının bozulduğunu AK Parti döneminde de çeşitli sorunlarla hükümetin yıpratılmak istendiğini dile getiren Bakan Yıldız; şöyle konuştu: “30 Mart seçimleri Türkiye’deki siyasi istikrarın sürdürülmesine katkı olacaktır. Bundan önce farklı ve sıra dışı seçimler yaptık. Birinde parti kapatılıyordu.

3 Kasım 2002 seçimlerinde geldiğimizde bize iş adamlarını hatırlıyorum bir kısım dinamikleri hatırlıyorum bunlar babalarımızın dedelerimizin zamanında değil bize ömür biçtiler 17 Aralık ve Türkiye siyasi hayatının farklı aralıklarında. Her zaman ayrı ayda farklı gerekçeler sundular. 1 Mart tezkeresi. Siz şunu aşamazsınız, enflasyonu faizleri düşüremezsiniz dediler. Onu da aştık. Daha sonra problemler şekil değiştirmeye başladı. O bitti 27 Nisan parti kapatılma davası. Birini ziyarete gidiyorum, ‘merhaba’ diyorum ‘biz sizi sevmiyoruz’ diyorlar. Tabii ki sevmeyebilirsiniz. Her iki seçmenden birinin AK Parti dediği ve her iki seçmenden birinin AK Parti demediği bir ülkeyi yönetiyoruz. Bunun ayrısı gayrısı olmaz. Bu ayrılığı derinleştirdikçe Türkiye’nin gelişmesini istemeyenler daha sevinecektir. Ben şahsen sevinmiyorum.”

Başınıza tuğla mı düştü?

Yıldız, Türkiye’de 1960’lı yıllardan bu yana farklı siyasi süreçler yaşandığını 17 Aralık tarihinden sonra yaşanan gelişmelere bağlı 120 milyar dolar zarara yol açtığını aktardı. Siyasi istikrarın o yüzden önemli olduğunu anlatan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye her 10 yılda paçasından aşağı çekilen bir ülke oldu. Türkiye’nin 60-70-80-90 ve 2000’li yıllar. Her bulunduğu yılda hangi elbiseyi giyerse giysin bazen sivil bazen askeri giyiyor. Bazen de aksesuar takıyor. Ama sonuçta büyük resme baktığınız zaman ağacın, yeşilin arkasına sığındılar. Bu yapı 17 Aralık’ta başka bir şeyin arkasına sığındı.

Siyasi istikranın bozulması birçok sistemin bozulması anlamına geliyor. Siyasi istikrar AK Parti ile anılır hale geldi. AK Parti'nin kendi içindeki siyasi istikrarı bozmak bile Türkiye’nin siyasi istikrarı anlamına gelir. Ölçülebilir 120 milyar dolar bir zarar var. Telafi edilebilir mi? edilebilir. Nasıl oldu da 16 Aralık’a kadar gece gündüz koşuşturan, dere tepe demeyen yurt dışı demeden başbakan ve ekibi birden 17 Aralık’ta kötü niyetli oldu? Ne oldu başınıza tuğla mı düştü?"

Siyasi istikrarın zor kazanılıp kolay kaybedileceğini anlatan Yıldız, şunları söyledi: "Sizlerin verdiği yetkiyi bizzat millet alır. 60’lı yıllarda olan darbelerin temelinde siyasi istikrarların ya çok zayıf ya da dayanamayacak olmalarından kaynaklandı. Biz korkmuyoruz ne gerekirse onu yapacağız. Siyasi istikrarın Türkiye’nin elinden kaçmaması için onu yapacağız.”

“Muhalefet de muhtaç”

Türkiye’de 17 Aralık sonrasında farklı siyaset mühendisliği yapıldığını dile getiren Bakan Yıldız, şöyle konuştu: “Türkiye’de siyasi istikrarın korunmasına muhtaç olanlar hepsi dahildir. Çünkü ileri demokrasilerde bir muhalefet parti neyse o ülke batsın da ben ondan nemalanayım ve iktidara geleyim diye düşünür. Siz üç yapıyorsanız ben 13 yapacağım eli yanan birinin üşüyen ellerini ısıtması gibi bir şey oluyor. Bu doğru olmaz. Biz buna müsaade etmeyiz.

17 Aralık’ın özeti şudur; üzerinde çok fazla konuşulur ama. Midenizde ülser var galiba, karın ağrısı yaşıyorsunuz. ‘Çözümü nedir’? diye soruyoruz, ‘şurada bir dar ağacı var oraya kurduk asalım acınız kalmayacak’ diyorlar. Her türlü yolsuzluğa karşı kim nerede olursa olsun biz çalışıyoruz. Midenizdeki ülser teşhisi değil sizi asmak istemeleridir."
Türkiye için bir dar ağacı kurulduğunu anlatan Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: "İnanın darağacı kurulmuş. O yüzden hafife almayın. Biz siyasi istikrarı muhafaza ettiğimiz sürece her türlü konuyu hallederiz. Siyaset mühendisliği yapılıyor farklı senaryolar konuşuluyor. AK Parti’nin gitmesi için. Siyaset mühendisi hiçbir zaman yolsuzlukları makul hale getirmez. Suç ve ceza birbiri ile orantılıdır. Mideniz ağrıyor o zaman asalım. Böyle bir şey yok. Sanayiciler ve iş adamları siyasi istikrarın getirdiği avantajlarla işlerini büyütmüştür. Neden 17 Aralık’tan sonra döviz fiyatlarında yükseliş tehdidi yaşanmadı? Yurt dışında bize gerçekten bu kadar çok mu büyüyorsunuz diye soruyorlar? Bu siyasi istikrarla ilgilidir.”

Bakan Yıldız, enerji sektöründe geçen yıl 27 ülkeye 40 ülkeye sefer yaptıklarını belirterek yaşadığı uluslararası arenada bir yatırımcının Türkiye’deki temsilcileri ile iş birliği yapmak istediklerini ancak hazine garantisi şartının koşulduğunu aktardı. Bu algının AK Parti iktidarı ile yıkıldığını anlatan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sene 2001 uluslararası arenada bir temsilci Türkiye’deki temsilcisi ile iş yapmak istiyor. Ama karşısında 157 milyon dolar hazine garantisi istiyor. Ve garantisi veriliyor. Yıl 2012-2013. 22 milyar dolarlık iki nükleer santrali işi yapıyoruz ama ‘güveniyorsan ve kardeşim güvenmiyorsan verme’ Onlar bize diyor ki, ‘ biz size güveniyoruz’ Şimdi bizim bütün bunlardan Türkiye aldığı bir darbede 10 yıl değil daha geriye giden ölçülemeyen kısımları var. Çok daha uzun süreleri var. 17 Aralık’ın 10 sebebi varsa en az üç tanesi enerji sektörüyle ilgilidir. Bu da çok önemlidir.”

Zorlu süreç

AK Parti Manisa Milletvekili Mehmet Tekelioğlu da Türkiye’nin zorlu bir süreç içerisinden geçtiğini dile getirerek şunları söyledi: "Zaman zaman önümüze engel çıksa da biz tarih boyunca bunları aşan bir milletiz.”

Torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun da ilçenin gelişmiş seviyesi bakımından en yüksek ilçe olduğunu ilçenin ödediği vergi rakamı ile 77 ilçeyi geride bırakarak Türkiye’nin beşinci sırada yer aldığını dile getirdi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler