YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız: 'Romanya ile Türkiye’yi birbirine bağlamak istiyoruz'
Bakan Yıldız: 'Romanya ile Türkiye’yi birbirine bağlamak istiyoruz'
23 Ocak 2014 19:44
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Romanya ile Türkiye’yi gerek karayolu, gerekse deniz yoluyla birbirine bağlamak istediklerini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Romanya’nın başkenti Bükreş’teki temasları çerçevesinde Türk İş Adamları Derneği’ni ziyaret etti. Bakan Yıldız, yaptığı konuşmaya, Kayseri’de bir otobüsün kaza yaptığı haberini aldığını ve bundan ötürü duyduğu üzüntüyü dile getirerek başladı. Yıldız, “Kazada yaklaşık 21 tane vatandaşımız vefat ettiler ve 29 tane de yaralımız var. Ben yaralılara Allah’tan acil şifa diliyorum ve vefat edenlere de Allah’tan rahmetler temenni ediyorum” diye konuştu.

Konuşmasında Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerden bahseden Bakan Taner Yıldız, “Romanya stratejik ortağımız. Şu ana kadar geliştirdiğimiz ilişkiler siyasi, idari ve sosyal açıdan, her açıdan son derece iyi bir noktadadır. Tabi ki ticaret hacmimizi arttırmamız lazım. 4 milyar Euro civarındaki bir sermayenin burada direk ve dolaylı bulunuyor olması aslında sevindiricidir. Türkiye’de siyasi istikrar sürdükçe ve bu istikrar sürdürülebilir hale geldikçe inşallah bütün bunların rakamları ve refah seviyesi bütün sektörlerde hem yurt içinde hem de yurt dışında artmış olacaktır” dedi.

“İki ülkeyi birbirine bağlamak istiyoruz”

Romanya temasları çerçevesinde Romen meslektaşı Constantin Nita ile yaptığı toplantıda, Türkiye-Romanya ilişkilerinin enerji sektöründe geliştirilmesi yönünde ciddi mesafeler kat edilebileceği kanaatine vardıklarını kaydeden Yıldız, “Enerjiyle alakalı gerek karayoluyla, gerekse deniz yoluyla iki ülkeyi birbirine bağlamak istiyoruz. Çünkü Türkiye’nin, Gürcistan’dan tutun ki, Rusya dolaylı yoldan, Gürcistan üzerinden, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan ve Bulgaristan’la iletim hatları bulunmaktadır. Romanya tabi ki bunun istisnası değildir. Romanya’da da aynı şekilde bunları gerçekleştirmek istiyoruz. Bu fizibiliteler üzerinde çalışmalar yapılacak. 15 güne kadar karayoluyla, karadan yapılacak olan hatlarla, ki yarın da inşallah Bulgaristan’da, Sofya’da olacağız bunların da müzakerelerini görüşeceğiz, üçlü bir mekanizma çünkü. Diğer yönden de deniz altından bir kabloyla alakalı işlemleri gerçekleştirebilir miyiz, bunun fizibilitelerini de inşallah Kasım ayına kadar tamamlamış olacağız. Ondan sonra yine bunları kamuoyuyla hep beraber paylaşmış olacağız” ifadelerinde bulundu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler