YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldırım'dan 'Lice' açıklaması
Bakan Yıldırım'dan 'Lice' açıklaması
30 Haziran 2013 17:40
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kocaeli'nin Körfez İlçesi Yarımca Şantiyesi'nde hızlı tren hattı ile ilgili brifing aldıktan sonra açıklamalarda bulundu.

Lice'de yaşanan olaylarla ilgili konuşan Yıldırım, "Burada yaşanan olaylar maalesef istemesek de bu sürecin akamete uğratılması yönünde yapılan faaliyetlerdir" dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Yüksek Hızlı Tren Hattı ile ilgili brifing almak için Kocaeli'nin Körfez İlçesinde bulunan Yarımca Şantiyesi'ne geldi. Brifing sonrası açıklamalarda bulunan Yıldırım, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldırım, Lice olaylarıyla ilgili sorulan soru üzerine bu tip girişimlerin geçmişte de olduğunu, şimdide olmasını beklediklerini belirterek şöyle konuştu: "Uzun yıllar ülkemizde terörün ortaya koyduğu maddi, manevi zararı, tahribatı biliyoruz.

Biz ülke olarak 30 sene terörden çok çektik. Maalesef hem insan kaynaklarımızı kaybettik hem de çok büyük maddi bedel ödedik. O yüzden çözüm süreci çok ama çok önemli. Bunu özellikle o bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız daha yakından görmekle beraber, Batı'da Ege'de, Trakya'da, Karadeniz'de de her tarafta genel bir kabul var. Bu süreci o veya bu şekilde kesintiye uğratmak hiç kimsenin yararına değil. Bu tip girişimler geçmişte de oldu, şimdi de olmasını bekliyoruz. Belki önümüzdeki aylarda da yine bu girişimler olacak."

Reyhanlı saldırısının ve Lice'de şantiyenin basılması olayının sürecin akamete uğratılması yönünde yapılan faaliyetler olduğunu belirten Yıldırım, şunları söyledi: "Reyhanlı saldırısı ve geçen hafta bir şantiyenin basılması, araçların yakılması ve burada yaşanan olaylar maalesef istemesek de bu sürecin akamete uğratılması yönünde yapılan faaliyetlerdir. Ama bunlar sağduyu ile aşılacak ve bu süreç ülkemizin huzuru için, barışı için, ülkemizin esenliği için kararlılıkla sürdürülecek. Burada herkesin sağduyulu, geniş düşünmesi lazım. Anlık gelişmelere göre duygusal hareket etmememiz lazım ve karşılıklı diyalogla, görüşmeyle bu meselelerin üstesinden rahatlıkla gelebiliriz."

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler