YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yazıcıoğlu, Danıştay’ın kararını değerlendi
Bakan Yazıcıoğlu, Danıştay’ın kararını değerlendi
Bakan Yazıcıoğlu, Danıştay’ın kararını değerlendi
05 Mart 2008 / 15:23 Güncelleme: 05 Mart 2008 / 00:00

Diyanet’ten sorumlu Devlet Bakanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri ile ilgili Danıştay kararını değerlendirdi..


 


   Danıştay kararının “Müfredat” ile ilgili olduğunu belirten Yazıcıoğlu, müfredatın yeniden gözden geçirilebileceğini ve din dersleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin ayrılabileceğini ifade etti.


 


   Prof.Dr. Mustafa Sait YAZICIOĞLU, T.C.Anayasası’nın amir hükmüne rağmen, ilk ve ortaöğretim kurumlarında isteğe bağlı din eğitiminin bugüne kadar uygulamaya konulamadığını belirttiği konuşmasında “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri zorunlu dersler arasında kalmalı; ayrıca isteğe bağlı olarak din eğitimi dersleri de okutulmalıdır” dedi.


 


   Bilindiği gibi 1982 Anayasası’nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin zorunlu dersler arasında yer alacağı, din eğitiminin ise büyüklerin kendi isteği; küçüklerin velilerinin başvurusu ile okutulabileceği öngörülmüştü.


 


   Devlet Bakanı Yazıcıoğlu’nun bu önerisi, kamuoyunda büyük memnuniyet uyandırdı.


 


  T.C.Anayasası’nın Din Dersi ilgili hükmü şöyle:


  Din ve ahlâk eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlâk öğretimi ilk ve orta-öğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanunî temsilcisinin talebine bağlıdır.(1982 Anayasası 24. Madde’nin ilgili kısmı)
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler