YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yazıcı: Twitter kararı hemen...
Bakan Yazıcı: Twitter kararı hemen...
03 Nisan 2014 15:56
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararıyla ilgili, 'Karar çıktı, hemen otomatikman devreye girecek diye bir şey yok' dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Rize Tanıtım Günleri etkinliğine katıldı. Yazıcı, etkinlik sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. “Ergenekon davası ile ilgili olarak gerekçeli kararın açıklanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Bakan Yazıcı, “Hayırlı olsun, çok uzadı çok geçmişti. Hep merak ediyorduk niye bu kadar uzar, 8 ay gerekçeli karar, çok uzadı. Demek ki yazımı, derlenmesi, toparlanması baya bir küsurat arz ediyordu. Tabi kararı biz de göreceğiz, merak ediyoruz, bakacağız irdeleyeceğiz. Gerekçeli karara ilişkin değerlendirme yapacak veriye sahip değiliz” cevabını verdi.

Anayasa Mahkemesi'nin Twitter karraı

Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararına ilişkin soru üzerine Bakan Yazıcı, “Mahkeme kararlarının uygulanma süreci de olabilir. ’Karar çıktı, hemen otomatikman devreye girecek’ diye bir şey yok. Hukuk devletinde mahkeme kararları önemlidir. Anayasa Mahkemesi ismi üzerinde, o konuda ki hak ihlallerini incelemesini yapan bir yüksek mahkeme, dolayısıyla elbetteki ilgili kurumlar bunu değerlendirince gereğini yapacaklardır” şeklinde konuştu.ARZU TÜRKUÇAR

Cumhurbaşkanı Gül ile aynı fikirde

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin, “Kolektif akıl egemendir. Cumhurbaşkanımızın söylediklerine katılıyorum. Oturup konuşulur, dolayısıyla Türkiye düşünülür, ülkemize kazandırdığımız siyasi performans çerçevesinde o süreçler yürütülür, idare edilir. Bir sorun yaşanılacağı kanaatinde değilim” dedi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Rize Tanıtım, Kültür ve Sanat Günleri etkinliğine katılan Bakan Yazıcı, basın mensuplarının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili yaptığı açıklamaları sorması üzerine, Cumhurbaşkanlığı seçimi adaylık sürecine ilişkin AK Parti’nin çok kurumsal bir yapısı olduğunu ifade ederek, ”Kolektif akıl egemendir. Cumhurbaşkanımızın söylediklerine katılıyorum. Oturup konuşulur, dolayısıyla Türkiye düşünülür, ülkemize kazandırdığımız siyasi performans çerçevesinde o süreçler yürütülür, idare edilir. Bir sorun yaşanılacağı kanaatinde değilim” ifadelerini kullandı.

Yolsuzlukla mücadele çalışmaları

"Seçim sonrası için yolsuzlukla mücadele ile ilgili ne gibi çalışmalar yapacaksınız?" şeklindeki soruya ise Bakan Yazıcı, “Bu konu ile ilgili çalışmalar sadece yakın zamanda değil, 1,5 yılda devam ediyor. Yolsuzlukla Mücadele Kurulu var, Başbakan’ın başkanlığında. O toplantılara katılan bakanlar var. Bizim bakanlığımızda bu toplantılara iştirak eden bakanlıklardan birisi. Yakın zamanda derlenip toparlanır, hangi çerçevede değişiklik yapılacak bunların hazırlıkları devam ediyor. Bu son zamanlarda dile gelen konularla ilgili ve sınırlı değil. Biz 3 Y ile mücadele edeceğiz diye milletten yetki istedik. Bu konuda Türkiye’ye kazandırdıklarımız, hassasiyetlerimiz bellidir. O çalışma uygun bir zamanda Bakanlar Kurulu’na gelir ve Meclis’e sunulur” karşılığını vererek, konu ile ilgili detay vermesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Ergenekon davasının gerekçeli kararı içinde İlker Başbuğ ile ilgili “terörist değil, terör suçlusudur” ifadesinin bulunduğunun hatırlatılması üzerine Bakan Yazıcı, “Hiçbir hakim ve savcı kanunun öngörmediği bir sözcüğü bir şüpheli için kullanamaz. Kanun ‘terör suçu’ diyorsa savcı ‘terör suçu’ diyecek. Başka bir şey söyleme seçeneği yok, kanunun tanımını uyguluyor, söyleniyor. Böyle bir ayrım yapmış, nitelemeyi öyle yapmış. Kanun öyle tanımlamışsa, onun içindeyse onun dışında bir sözcük kullanma seçeneği yok. Çok zor bir dava, gerekçeli kararın 16 bin sayfa olduğu söyleniyor. Bizde uygun bir zamanda okuruz” cevabını verdi. Bakan Yazıcı, açıklamalarının ardından etkinlik alanını gezerek, vatandaşlarla birlikte horon tepti.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler