YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Şimşek'ten operasyon açıklaması
Bakan Şimşek'ten operasyon açıklaması
20 Eylül 2014 15:28
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "49 diplomat kardeşimizin burnu kanamadan ailelerine kavuşması Türkiye için büyük bir kazanım. Bu durum Türkiye'nin büyüklüğünü gösteriyor. 77 milyon olarak güne sevinçle başladık" dedi.

Batman'da devam eden yatırımları incelemek üzere kente gelen Bakan Şimşek, Musul'da rehin alınan Türk diplomatların Türkiye'ye getirilmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Haziran ayından bu yana çocuk, kadın dahil olmak üzere rehin olan 49 diplomatın kurtarılmasını sabırla beklediklerini belirten Şimşek, onları burunları bile kanamadan evlerine, ailelerine sağlam bir şekilde ulaştırmanın büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Bölgede jeopolitik anlamda ciddi bir kargaşa, gerilim ve sıkıntı olduğunu anlatan Şimşek, şöyle konuştu:

"Suriye ve Irak'ın bazı yerlerinde tam bir kaos ortamı var. Türkiye'de huzur, barış ve kardeşlik var. Biz bu sorunları yakından takip ediyoruz. 49 diplomat kardeşimizin burnu kanamadan ailelerine kavuşması Türkiye için büyük bir kazanım. Bu durum Türkiye'nin büyüklüğünü gösteriyor. 77 milyon olarak güne sevinçle başladık. Türkiye'nin olaylara ne kadar sağlıklı ve sakin bir şekilde yaklaştığını ve bu dönemde bu politikanın ne kadar sağlıklı bir şekilde götürdüğünü gösteriyor. Ben başta emeği geçen herkese ama MİT Başkanımıza teşekkür ediyorum."

Çözüm süreci

Şimşek, çözüm sürecinin başarısıyla pekişen huzur ve barış ortamı ile bölgenin, Türkiye'nin kalkınmasında motor görevi göreceğini ifade etti.

Bölgenin yatırım ve sanayi bakımından batı ile arayı hızlı bir şekilde kapattığını bildiren Şimşek, "Verdiğimiz teşvikler, ulaştırma altyapısı, eğitime yapılan yatırımlar ve bölgesel kalkınma projeleri olan GAP gibi projeler çok önemli. Bu çerçevede Ulaştırma Bakanlığı'nın sadece Batman'da eski parayla 1 katrilyonluk proje stoğu var. Bunun 300 milyon liralık kısmı tamamlandı. Bugün projeleri yerinde incelemek için buradayız. Çalışmalar benim beklediğimden daha iyi bir şekilde gidiyor. Köprülü kavşaklardan, çevre yolundan çok şeritli yollara kadar çok büyük projeler var" ifadelerini kullandı.

Şimşek, Ilısu Barajı hakkında ise şunları söyledi:

"Ilısu Barajı Türkiye'nin en önemli barajlarından birisidir. Barajın sonuçları şimdiden öngörülerek yolların bağlantılarını Ulaştırma Bakanlığı Karayolları ile yaptı. Bu kapsamda 400 metrelik köprü bu yıl sonu itibarıyla bitecek. İkinci köprü ise bin metre uzunlukta olacak. Neredeyse Boğaz Köprüsü kadar uzun, çalışmalar epey ilerlemiş durumda. Önümüzdeki yıl muhtemelen bitecek."

Bakan Şimşek'e incelemelerinde Vali Azmi Çelik, AK Parti'li yetkililer ve kurum müdürleri eşlik etti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler