YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Şimşek'ten Kılıçdaroğlu'na sert yanıt
Bakan Şimşek'ten Kılıçdaroğlu'na sert yanıt
31 Mart 2013 17:41
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adana’da esnaf ile yaptığı toplantıda kullandığı ifadelere yanıt verdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adana'da esnafla yaptığı toplantıda, "Bize coşku veriyorsunuz, AK Parti'ye oy" sözlerine Bursa’da cevap verdi.

Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Sanayici ve İşadamları Dernekleri Platformu tarafından düzenlenen "Türkiye'nin Mali Portresi'nin Dünü-Bugünü-Yarını" konulu toplantıya katılan Bakan Şimşek BESOB Başkanı Arif Tak'ın "Teşvikleri anlamakta zorluk çekiyoruz" şeklindeki sözlerini hatırlatarak, “Şuanda teşvikin merkezinde Bursa var. Bursa beşinci bölgedir haberiniz yok. Türkiye'de ithal edilen herhangi bir ürünü üretin, beşinci bölge teşviki var. Duyurun, size Tunceli'deki teşviki veriyoruz. Ne demek beşinci bölge 7 yıla kadar çok ciddi her türlü destek demek. Eğitimde, madencilikte yatırım yapın beşinci bölge. Teşvik sistemi değişti. Birinci, ikinci bölge bunların anlamı kalmadı. Hiçbir anlamı yok. İlla da katma değeri düşük sektörlerde geleneksel sektörlerde ısrarcı olacağız diyorsanız o ayrı konu. Eğer bursa sanayi şehriyse, sanayi dalının birçok kolunda bursa beşinci bölgedir. Yeter ki siz destek isteyin. Beşinci bilge demek kurumlar vergisi yüzde 2 demek. Böyle bir uygulama var mı başka yerde" dedi.

“Esnafı gözetiyoruz”

Esnafa destek verdiklerini ifade eden Şimşek, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adana'da esnafla yaptığı toplantıda, "Bize coşku veriyorsunuz, AK Parti'ye oy" sözlerini değerlendirdi. Bakan Şimşek, “Diyorlar ki, 'Niye esnaf bu hükümeti seviyor?' Niye sevmesin, esnafı gözetiyoruz da ondan, Yüzde 60 vergiyi indirmişiz, şimdi yüzde 34. Diyelim ki siz işçisiniz, çalışıyorsunuz, eskiden en üst gelire vergi dilimi yüzde 49,5'tu. Biz onu kaça indirdik, yüzde 35'e indirdik. En düşük gelir vergisi dilimi yüzde 22'ydi yüzde 15'e indirdik. Asgari ücreti yüzde 13'odü şimdi yüzde 0 ila 5 arasında veriyor. Şimdi şirketlerin yükünü indirmişsin, çalışanın yükünü indirmişsin. Esnafınız geçen seneye kadar bir defa gerçek usule geçince basit usulde vergi veriyordu. Durumuna bakacağız, basit usul gerekiyorsa basit usulde vergilendireceğiz. Ecdat yadigarı meslekler var dedik ki gelin size bir sertifika verelim vergiden muaf olun, bunları üretin ve satın. Birçok düzenleme yaptık. Türk Ticaret Kanunun çıkarttık. Şuanda Vergi Usul Kanunu üzerinde çalışıyoruz" diye konuştu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler