YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Şimşek: 'Dağlarımızda ve ovalarımızda barış var'
Bakan Şimşek: 'Dağlarımızda ve ovalarımızda barış var'
05 Temmuz 2014 22:26
Şimşek, “Çok şükür uzun bir süredir hem dağlarımızda hem dağlarımızda hem şehirlerimizde nispeten huzur var, barış var, kardeşlik var” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Valilik tarafından Batman’daki sivil toplum kuruluşlarına yönelik gerçekleştirilen iftar yemeğine katıldı. TPAO Kristal Park Devlet Konukevi’nde gerçekleştirilen iftar yemeğine Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Vali Azmi Çelik, STK temsilcileri ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

Verilen iftar yemeğinin ardından konuşan Bakan Şimşek, “Batman’da katma değeri artırmak, yatırımları artırmak açısından en önemli husus kardeşliktir, çözüm sürecidir. Çözüm süreci çok önemli bir aşamaya geldi. Bildiğiniz gibi şimdi çok somut bir adım atılıyor. Meclisimiz komisyonda bir tasarıyı, kanun tasarısını kabul etti. Bu kanun tasarısı ile birlikte bunun yasal alt yapısı, yasal zemini ile güçlendiriliyor. Zaten çok güçlü bir siyasi irade ortaya konmuştu.

Çok şükür uzun bir süredir hem dağlarımızda, hem ovalarımızda, hem şehirlerimizde nispeten huzur var, barış var, kardeşlik var. Ama şunu unutmayalım çevremizde çok büyük çalkantılar var. Birçok ülkede büyük kargaşalar, insanlık trajedileri yaşanıyor. Şu Ramazan ayında bile maalesef yanı başımızda yangınlar var. Tabii ki buradaki kardeşlik ortamının, huzur ortamının takdir edilmesi, desteklenmesi, güçlü bir şekilde bunun devam ettirilmesi Türkiye açısından, bölgemiz açısından hatta Ortadoğu açısından çok önemlidir.

İlk defa bu bölgede bir ülke daha çok demokrasi, daha çok kardeşlik, daha çok özgürlük çerçevesinde karmaşık etnik bir sorunu Kürt sorunu meselesini halletmeye çalışan bir dönemden geçiyoruz. Hükümetimiz çok güçlü bir irade ortaya koymuştur. Sivil toplum kuruluşlarımızın, diğer siyasi partilerimizin bu konudaki tutumu, duruşu çok çok önemli. Çünkü en çok bu bölgenin, en çok Ortadoğu’nun huzura, barışa, kardeşliğe ihtiyacı var.

Artık bu kadar yıldır dökülen kanların durması lazım. Bizim artık bir medeniyet inşasına çok daha güçlü, eskiden var olan ama bir süre kaybettiğimiz, şimdi yeniden inşa edeceğimiz ettiğimiz bin yıllık kardeşliğimizi en güçlü bir şekilde devam ettireceğiz. İnşallah bu Ramazan bu kardeşliğimizin pekişmesine vesile olur” dedi.

 

İHA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler