YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Şimşek, Ahlat'ta
Bakan Şimşek, Ahlat'ta
25 Ağustos 2013 09:38
Bakan Şimşek, Bitlis'in Ahlat ilçesinde "23. Ahlat-Avrasya Kültür Buluşması" kapsamında düzenlenen cirit yarışmasını izledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Artık çözüm süreciyle bu bölgede huzur da var. Hep birlikte birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize sahip çıkarsak, bu güzelim ülkemiz çok daha ileriye gidecek" dedi.

Bakan Şimşek, programda yaptığı konuşmada, istikrar devam ettiği müddetçe, birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarının güçlendiği ölçüde, Türkiye'nin küresel yarışta, ön saflarda ve çok daha hızlı koşmaya devam edeceğini söyledi.

Türkiye'nin, dünyanın gelişmiş ülkeleriyle arayı hızlı bir şekilde kapatmaya çalıştığını ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

"Ahlat ve Bitlis gelişiyor. Çünkü insanımızı önceliklendirdik. Eğitimde büyük bir hamle içindeyiz. Ahlat'ın nüfusu 21 bin. İlçenin öğrenci nüfusu ise 10 bin. Bu muazzam bir şey. Nüfusunun yarısı neredeyse öğrenci. Ahlat'ın geleceğine yatırım, eğitime yatırım demek. Bu nedenle bütçenin, vergi gelirlerinin yüzde 22'sini eğitime harcıyoruz."

Kentte Bitlis Eren Üniversitesi'nin açıldığını, Ahlat ilçesinde ise bir yüksek okul bulunduğunu anımsatan Bakan Şimşek, üniversite bünyesinde bir uygulama oteli yapılması halinde Ahlat'ın turizmde çok daha ileri gideceğini ifade etti.

Bunun için Maliye Bakanlığı olarak hazineden yer tahsisi yaptıklarını açıklayan Bakan Şimşek, şunları dile getirdi:

"Altyapımız ve yetişmiz elemanımız var. Teşvik veriyoruz. Artık çözüm süreciyle bu bölgede huzur da var. Hep birlikte birliğimize beraberliğimize kardeşliğimize sahip çıkarsak, bu güzelim ülkemiz çok daha ileriye gidecek. Dünyaya katkımız çok daha fazla olacak. Dünyanın gelişmiş ülkeleriyle arayı hızlı bir şekilde kapatıyoruz. Son 10 yıl içinde kişi başına gelirde Türkiye, önemli bir gelişme sağladı."

Ahlat'ta düzenlenen bu etkinliği ülke gündemine ve ekranına taşımak için çaba göstereceklerini bildiren Şimşek, bu etkinliklerin, ülkenin tarih ve kültür zenginliğinin göstergesi olduğunu belirtti.

Şimşek, "Bu etkinlikleri yapanlara çok teşekkür ediyorum. Ahlat'ın sorunlarını dinledik. Bunların takipçisi olacağız. Bu projelerin hayata geçirilmesi ve Ahlat'ın hakikaten tarihteki görkemli konumunu, bugüne çok daha zengin şekilde taşıması için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

Ahlat'ın tarihi ve kültürüyle inanılmaz zengin bir ilçe olduğunu ve ülkedeki en önemli kültür merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Şimşek, bu şenliklerin zaman içinde gerçek anlamda uluslararası bir buluşmaya vesile olacağını ve kültürlerarası diyalog için bir platforma dönüşeceğini bildirdi.

Ahlat-AvrasyaBuluşması'nın, medeniyetler arasında köprülerin kurulduğu bir etkinliğe dönüşeceğine inandığını aktaran Şimşek, Ahlat'ta bulunmaktan son derece mutluluk duyduğunu söyledi.

"Mezarlıktaki kazılara 12 milyon lira harcandı"

Ardından Ahlat Selçuklu Mezarlığı'na geçen Bakan Şimşek, çalışmalar hakkında Eski Ahlat Kazısı başkanından bilgi aldı.

Bakan Şimşek, hükümetin sadece şehirleri güzelleştirmekle kalmadığını, geçmişine, tarihine ve zenginliklerine var gücüyle sahip çıktığını ifade etti.

Bugüne kadar mezarlıkta devam eden kazı çalışmaları için 12 milyon lira harcandığını dile getiren Şimşek, geçmişte de mezarlığa geldiğini ve mezarlığın o günkü haliyle bugünkü hali arasında dağlar kadar fark olduğunu söyledi.

Bakan Şimşek, şöyle konuştu:

"Buraya çok daha fazla kaynak vereceğiz. Çünkü burada kamulaştırma ihtiyacı ve çok fazla iş var. Burası yürütülecek çalışmalarla, bizden sonraki nesillere sağlıklı miras olarak kalacak. Burada güzel bir çalışma var. Mezarlık daha da güzelleşecek. Projenin ilk safhasındayız. Ancak proje devam edecek, Ahlat ve Bitlis için önemli çekim merkezlerinden olacak. Moğolistan'da da böyle eserler var. Buradaki eserler sayı ve alan açısından daha büyük. Orada birkaç kitabe ve eser var, burada ise 8 bin 100 mezar var. Bu da bilinen kısmı. Yapılacak çalışmalarla çok daha fazla tarihi varlık ortaya çıkacak."

Bakan Şimşek, Ahlat'taki programının ardından geçmişte ailesinin yaşadığı Tatvan'ın Tokaçlı köyüne bağlı İncekaya mezrasına geçerek, oradaki vatandaşlarla sohbet etti.

Şimşek, daha sonra mezradaki Hüseyin Dede Türbesini (Bapiri Kal) ziyaret ederek, dua okudu.

Bitlis'teki temaslarını tamamlayan Bakan Şimşek, karayoluyla Van'a hareket etti.

 

aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler