YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Şahin'den korkutan rakam!
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 2009-2012 yılları arasında aile içi şiddet sonucu 666 kadının hayatını kaybettiğini açıkladı.
Bakan Şahin'den korkutan rakam!
20 Mayıs 2013 / 15:19 Güncelleme: 20 Mayıs 2013 / 15:36

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 2009-2012 yılları arasındaaile içi şiddet sonucu 666 kadının hayatını kaybettiğini bildirdi.

MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin'in yazılı soru önergesini yanıtlayan Şahin, şiddet ve şiddet sonucu ölüm vakaları konusundaki güncel verilerin Adalet Bakanlığı UYAP, İçişleri Bakanlığı POL-NET ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın veri sistemi üzerinde toplandığını belirtti.

Şahin, İçişleri Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, aile içi şiddet olaylarında 2009 yılında 171, 2010 yılında 177, 2011 yılında 163, 2012 yılında 155 kadının hayatını kaybettiğini bildirdi.

Fatma Şahin, söz konusu rakamların, yalnızca erkek şiddeti ile hayatını kaybeden kadınları değil, aile bireylerinden herhangi biri tarafından gördükleri şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınları kapsadığını belirtti.

Boşanmalara ilişkin soruyu da yanıtlayan Şahin, şunları kaydetti:

''2008 yılında gerçekleştirilen 'boşanma nedenleri araştırması' ile evliliğin kuruluşunda, evlilik sürecinde ve evlilik ilişkilerinde eşleri anlaşmazlığa götüren geçimsizlik nedenlerinin detaylı olarak ortaya konulması ve buna karşı kalıcı ve etkili politikaların üretilmesi amaçlanmıştır.

Ailenin ekonomik yapısı, tüketim kültürü, kredi kartı kullanım alışkanlıkları ve ailenin ekonomik refahı gibi değişkenlerin diğer birçok değişkenle birlikte boşanmalar üzerinde etkisinin bulunduğu gözlemlenmiştir.

Diğer bütün sosyal olay ve olgularda da karşılaşıldığı gibi boşanma olgusunun ve istatistiklerinin tek bir değişkenle açıklanmasının mümkün olmadığı, araştırma sonuçları ile teyit edilmiştir. Boşanma olaylarındaki artış ya da azalışın sadece ailelerin ekonomik durumu ile açıklanması mümkün değildir.''

 

AA

Neden Acaba
 // METİN DEĞİRMENCİ
BENCE HÜKÜMETİN YANLIŞ POLİTİKASINDAN İHANETİ SELBES BIRAKARAK NAMUSUSLUĞUN ÖNÜNÜ AÇTILAR MİLLETE KENDİ KANUNU UYGULUYOR ESKİDEN BU KADAR KADIN CİNAYETLERİ İŞLENMİYORDU BİR YERDE YANLIŞ YAPILDI DÜZELTMEK LAZIM YOKSA MEMLEKETE KADIN KALMIYACAK KORKARIM...
20 Mayıs 2013 Pazartesi 16:18
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler