YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Müezzinoğlu’ndan 'ODTÜ' açıklaması
Bakan Müezzinoğlu’ndan 'ODTÜ' açıklaması
07 Eylül 2013 15:20
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde başörtülü öğrencilere yönelik gerçekleşen eyleme ilişkin, açıklamalarda bulundu

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) başörtülü öğrencilere yönelik gerçekleşen eyleme ilişkin, “Çocuklarımızın şekillerine, kıyafetlerine göre bir tarzdan ziyade, ülkeye kendisi için, ailesi için ve toplumu için ne ürettiğine bakmalıyız” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık alanında yapılan ve yapılması planlanan bazı projeler hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla İstanbul Ticaret Odası’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantı sonunda basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Müezzinoğlu, ODTÜ’de başörtülü öğrencilere yönelik gerçekleşen eylem hakkında değerlendirmelerde de bulundu.

Geçmişten dersler çıkarılması gerektiğini belirten Müezzinoğlu, “Bu ülkenin bu konularda çok ağır bedeller ödediğini 1970 yılından beri gördüm ve yaşadım. Bu bedelleri bu millet ve evlatları ödüyor. Bizlerin dönemindeki bizlerin kuşakları ödedi. 70-80 arasında 7 bin civarında bu ülkenin evlatları birbirlerini vurdurttu ve çatıştırıldı.

Bunlardan artık ciddi dersler çıkarmamız lazım. Bu süreçleri bu ülkenin artık aşmış olması lazım. İnsanlarımızın şekline, kıyafetine, yaşam tarzına bakarak değil, ne ürettiğine bakarak ve hangi katkıları sağlayarak, bana yapılmasını istemediğim hiçbir yanlışı bir başka kardeşime vatandaşıma yapılmamasını arzu eden bir anlayışta olmamız lazım" diye konuştu.

“Bu tür hadiselerin ağır bedellerini ödeyen bir milletiz"

Birlik ve beraberlik vurgusu da yapan Bakan Müezzinoğlu, konuşmasında şu ifadelere de yer verdi:

“Kendim için istediğim her türlü iyiliği ve güzelliği bu ülkenin her vatandaşı için istemem lazım. Dolayısıyla gençlerimizi çatıştıran değil, birlikte kardeşlik duyguları ile yaşayabilen farklılıkların zenginlik olduğunu çocuklarımıza ve gençlerimize mutlaka özümsetmemiz lazım. Bu tür hadiselerin ağır bedellerini ödeyen bir milletin mensuplarıyız. Bunu artık bedel ödeyen değil buradan zenginlik çıkaran bir noktaya gelmemiz lazım.

Başı örtülüsü de başı açığı da bizim evlatlarımız ama başı örtülünün üretkenliği çok daha fazla ise onu da baş tacı etmeliyiz. Başı açığın üretkenliği çok daha fazla ise onu da baş tacı etmeliyiz. Çocuklarımızın şekillerine kıyafetlerine göre bir tarzdan ziyade ülkeye kendisi için ailesi için toplumu için ne ürettiğine bakmalıyız.

Gençleri çatıştıran bir ortam içinde olmamalıyız. Yanlışa yanlış demeliyiz. Ne yazık ki bu ülkede zaman zaman yanlışın yanında güçlü yer tutan anlayışlar oldu. İnsanın hak ve hukukuna hiç kimsenin müdahale etmemesi lazım. İnanç özgürlüğü bu ülkede olacaksa bütün evlatlarımızın bundan azami istifade asla tereddüdü olmamalı.”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, mesaisini bırakarak Gezi Parkı’na giden sağlıkçılar hakkındaki soruşturmanın devam ettiğini belirterek, “Soruşturmalardan sonra gerekli yasal işlemler yapılacak. Bir hukuksuzluk varsa bu hukuksuzluğu yapan da cezasını çekmeli” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık alanında yapılan ve yapılması planlanan bazı projeler hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla İstanbul Ticaret Odası’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantı sonunda basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Müezzinoğlu, Gezi Parkı’nda ele geçirilen ilaçlar ve Suriye’de kimyasal tehlikeye karşı alınan somut önlemler konusuna değindi.

Basın mensuplarının, “Gezi Parkı’ndaki ilaçların hastanelerden nasıl çıktığına dair bir soruşturmanız oldu mu?” sorusu üzerine Bakan Müezzinoğlu şunları söyledi:

“Tabii bir soruşturma oldu ve devam eden boyutları da var. Gezi Parkı olaylarında hekimlerin sağlık hizmeti sunumuyla ilgili hiçbir kurumun, ‘Benim şu doktorlarla şu hemşirelerle şu hastalara sağlık hizmeti verdim’ diye bir bilgisi yok. Bizim bunu görmemezlikten gelmemiz mümkün değil ama adresler var.

Burası bir hukuk devletiyse, Sağlık Bakanlığı da bu anlamda sorumluysa benim her vatandaşıma, ‘En ufak bir tedavi yapıyorum’ diyenin kim olduğunu ne tedavi yaptığını kurumsal olarak birinin bilmesi lazım veya birinin bunun hesabını vermesi lazım.

İster Gezi Parkı’ndaki ister normal noktadaki bir vatandaşımız olsun, bizim Gezi Parkı olaylarında bir sağlık sunumu eksikliğimiz yok ki. 2 kilometre mesafede 4 tane hastane var. 30 küsur tane ambulans orada. Ambulansları tahrik ederek, ambulansların hizmet verimini engelleyerek biz burada farklı bir şey yapacak diyorsak bu terörün ötesindeki bir hadise olur.”

“Gezi Parkı'na giden sağlıkçılar hakkında yasal işlem yapılacak"

Bakan Müezzinoğlu, Gezi Parkı olayları sırasında hastanelerde mesaisini bırakarak eyleme katılan sağlıkçılar hakkında soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Müezzinoğlu, “Arkadaşların mesaiyi bırakarak gitme hakkı yok. Bunun tabii bir soruşturması olacak. Hastanedeki ilaçların oralara götürülmesi soruşturma sürecinde. Soruşturmalardan sonra gerekli yasal işlemler yapılır. Bir hukuksuzluk varsa bu hukuksuzluğu yapan da cezasını çekmeli. Biz de hukuksuzluğa göz yumma gibi bir başka hukuksuzluğun şeyi olamayız” ifadelerini kullandı.

“Kendi insanımızı bu kadar teyakkuzda tutmanın bir anlamı yok"

Müezzinoğlu, nisan ayından bu yana Suriye’de kimyasal kullanımı ile ilgili şüphelerin olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Dünya Sağlık Örgütü de bu anlamda Türkiye’ye vaka tespitleri ile ilgili inceleme için geldi. Takip ve tedbir anlamında gerekli önlemler alınıyor. Kamuoyuna hangi bilgiyi vermemiz gerekiyorsa o gün o bilgiyi veririz. Oradaki insan şunu bilmeli; en ufak bir sıkıntı olduğunda bu bölgede her türlü tedbir alınmıştır.

Hangi koşul geldi karşımıza? Hangi problem geldi karşımıza? O probleme göre hemen hazırladığımız tedbirleri uygulamaya geçireceğiz. Vatandaşın bu anlamda alması gereken bir bilgi yok. Bugünden vatandaşa, ‘Şu tedbirleri al’ diyerek kendi insanımızı bu kadar teyakkuzda tutmanın anlamı yok.”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler