YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Kılıç'tan '19 Mayıs' açıklaması
Bakan Kılıç'tan '19 Mayıs' açıklaması
15 Mayıs 2013 13:28
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Hatay ilimizin Reyhanlı ilçesinde cana kasteden zalimler 50 kardeşimizi katletti. Hatay'da bu acı, bu gözyaşı varken Gençlik Haftası ve bayram kutlamaları içerisindeki halk konserlerine devam etmeyi doğru bulamazdık, bu

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi organize edilen "Gençlik Haftası" ve "19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı" programı kapsamında 27 ülkeden Türkiye gelen 7 bin 800 genç, Bakan Kılıç'ın öncülüğünde Anıtkabir'i ziyaret etti. Anıtkabir ziyaretinin ardından Kılıç ve beraberindeki gençlik heyeti Anıttepe Spor Kompleksi'ne yürüdü. Burada kurulan spor federasyonlarının stantlarını dolaşan Kılıç, minik güreşçilerle sohbet etti. Etkinlik daha sonra TÜRKSOY'a bağlı ülkelerin dans grupları gösterisiyle devam etti.

Etkinliğin açılışında konuşan Kılıç, cumhuriyetin değerlerinin sahip çıkıldıkça sonsuza kadar yaşama imkanı bulacağını belirtti. Türk devletinin binlerce yıllık köklü geleneği olan büyük bir devlet olduğunu söyleyen Kılıç, "Bir ağaç kökleri ne kadar derine uzarsa o kadar güçlü, dayanıklı ve sağlam olur. Bir ağar kökleri ne kadar yüzeyde kalırsa o kadar dayanıksız, mukavemetsiz kalır" dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere cumhuriyeti kuran büyük iradenin, milletperver iradenin bugünkü emanetine her zeminde yüksek bir şuurla sahip çıkma göreviyle bu yola çıktıklarını ifade eden Kılıç, "Önümüzde büyük hedefler var. 2023 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümünde milletimizi ve devletimizi dünyanın en zengin, en müreffeh, en özgür, diplomaside, ekonomide ve politikada sözünü en fazla dinleten devletleri arasına sokmak öncelikli hedefimizdir. 2053'te Sultan Mehmet'in 'fatih' unvanın alarak İstanbul'u fethedişinin 600. yıl dönümünde İstanbul'u fetheden şuurla milletimizin gönül dünyasını fethetmek ve milletimizin gönül dünyasında kendimize yer edinerek, daha büyük hedeflere yürümek Türk gençlerinin hedefleri arasındadır. 2071 yılında Sultan Alparslan Han'ın Anadolu'ya girişinin bininci yıl dönümünde, Anadolu'ya girişteki şuuru, medeniyet birikimi, kültürel üstünlüğü taşıma şuuruyla hareket etmek, Anadolu'daki varlığımızı daha anlamlı hale getirmek yine hedeflerimiz arasındadır" ifadelerini kullandı.

"Reyhanlı ilçesinde cana kasteden zalimler 50 kardeşimizi katletti"

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yaklaşık 40 ilde geniş katılımlı halk konseri tertip ettiklerini hatırlatan Kılıç, "Ancak Hatay ilimizin Reyhanlı ilçesinde cana kasteden zalimler 50 kardeşimizi katletti. Hatay'da bu acı, bu gözyaşı varken Gençlik Haftası ve bayram kutlamaları içerisindeki halk konserlerine devam etmeyi doğru bulamazdık, bulmadık. Etkinliklerimiz devam edecek, coşkumuz devam edecek. Biz bu coğrafyada hep düşmanlara rağmen, hep hainlere, hep zalimlere rağmen bin yıldır bayrağını özgürlük içinde dalgalandıran bir milletiz. Ondan sonra da o özgürlüğün temeli olan coşkumuzu yaşatmaya devam edeceğiz ama biraz eğlence kısmını azaltarak, konserleri şimdilik öteleyerek, gelecekteki çok daha büyük coşkulara yelken açmak üzere. Hatay'da hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. F-16'da şehit olan pilotumuza bir kere daha Allah'tan rahmet diliyorum. Renklerin kardeşliği ile kol kola yürümeleri gerekirken, Burak'ın canına kastedildi, 20 yaşında hayatını kaybeden Burak kardeşimize bu ölümün son olması dileğiyle bir kere daha Allah'tan rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler