YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Işık'tan ODTÜ'ye destek
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ODTÜ deyince akla şiddet gelmesini, ODTÜ'ye yapılan bir haksızlık olarak değerlendirdi.
Bakan Işık'tan ODTÜ'ye destek
06 Temmuz 2014 / 00:51 Güncelleme: 06 Temmuz 2014 / 00:53

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) demokratik bir platforma sahip olduğunu belirterek, "Sayıları belki 100'ü geçmeyen organize bir yapı maalesef ODTÜ deyince akla şiddet, taşlama, kavga, protesto getiriyor. Bu, ODTÜ'ye yapılmış büyük bir haksızlık" dedi.

Işık, Meyra Palace Otel'de düzenlenen ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı'nın (MEBİVA) iftar programına katıldı. ODTÜ Matematik Bölümü mezunu Bakan Işık, okul arkadaşlarıyla bir arada bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

ODTÜ deyince akla hep marjinal sol örgütlerin yaptığı eylemlerin geldiğini belirten Işık, ODTÜ'de komünist görüşten, en sağdaki anlayışa kadar her görüşten insan bulunduğunu ifade etti.

ODTÜ'nün kurulduğu günden bugüne kadar Türkiye'nin kalkınmasına, gelişmesine önemli katkılar vermiş ve vermeye de devam eden güzide bir üniversite olduğunu ifade eden Işık, "ODTÜ demokratik bir platform ama sayıları belki 100'ü geçmeyen organize bir yapı, maalesef ODTÜ deyince akla şiddet, taşlama, kavga, protesto getiriyor. Bu, ODTÜ'ye yapılmış büyük bir haksızlık" diye konuştu.

Işık, öğrenci ve mezunlar arasında daha güçlü bir bağ olması gerektiğine işaret ederek, MEBİVA yönetiminin alacağı kararlara destek olmak istediklerini dile getirdi. Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanında hizmet edecek bir düşünce kuruluşuna ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Işık, bunun da ODTÜ MEBİVA tarafından gerçekleştirilebileceğini vurguladı. MEBİVA'nın inisiyatif alarak bilim ve teknoloji alanında bir düşünce kuruluşunu Türkiye'ye kazandırmasını arzu ettiğini anlatan Işık, bakanlık olarak gereken desteği vereceklerini kaydetti.

 "Teknoloji politikaları enstitüsü kurmak istiyoruz"

ODTÜ MEBİVA Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Öztürk de davetlilerin ramazan ayını tebrik etti. Bilim ve teknoloji, strateji ve politikaları üzerine çalışacak bir düşünce kuruluşu kurmayı hayal ettiklerini belirten Öztürk, bunun gerçekleşmesi halinde mezunların potansiyelini ortaya çıkaracak, ülkenin gelecek vizyonu sunacak çalışmaları yapmayı amaçladıklarını ifade etti.

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmek için teknoloji alanında strateji ve politikaları ortaya koyabilecek, teknoloji politikaları enstitüsü kurmak istediklerini anlatan Öztürk, enstitünün; teknolojinin yanında, bilişim, elektronik, telekom, otomotiv, imalat-savunma sanayi, teknik eğitim, ulaşım, lojistik, enerji ve finans konularında çalışacağını kaydetti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler