YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Işık: 'Toplum vicdanının adalet terazisi hiç şaşmaz'
Bakan Işık: 'Toplum vicdanının adalet terazisi hiç şaşmaz'
31 Aralık 2013 13:43
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 'Bugün yolsuzluktan filan bahsediyorlar. Önemli olan toplum vicdanıdır. Mahkemeler, ’bazen kanunu uygulayalım’ der ama hukuku uygulamayabilir. Toplum vicdanının adalet terazisi hiç şaşmaz' dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Bakan Eroğlu, Işık’a nezaket ziyaretinde bulunmak için geldiğini belirterek, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türkiye’nin en önemli Bakanlıklarından birisidir. Kalkınma için bilim olmazsa, teknoloji olmazsa, sanayi olmazsa kalkınmak mümkün değil.

Onun için biz de Hükümet olarak, bu konuya çok önem veriyoruz. Sanayinin gelişmesi, gerek ihracata yönelik sahanın gerekse tüm Türkiye’nin kalkınmasında gerekli sanayinin, araştırmaların, ARGE çalışmalarını hep bu çalışmaları bu Bakanlık yürütüyor. TÜBİTAK buraya bağlı o bakımından çok önemli. Savunma Sanayiinde çok önemli adımlar atıldı. Geçmişte TSK’nın ihtiyacının yüzde 20’sini ancak yerli kaynaklardan karşılarken şu anda yüzde 60’ını yerli kaynaklardan karşılanma imkanına sahip oldu artık bu konuda ihracata yönelik çalışmalar yapılmaya başladı” diye konuştu.

“İnşallah birlikte Ergene Havzası'nı temizleyeceğiz”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yakın ilişkileri olduğunu anlatan Eroğlu, araştırma çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:

“Bizim de araştırma çalışmalarımız var. Son zamanlarda tamamlayıcı tıp konusunda büyük bir adım attık. Büyük bir tıbbi ve ıtri bitkiler merkezi kurduk. Böylece şifalı bitkiler için yeni bir hazırlık yaptık. Bu konuda tabii bakanlığımız da büyük destek veriyor. Üniversitelerimiz de destek veriyor teşekkür ediyorum. Ayrıca Bakanlığa da bir teşekkür borcumuz var. Biliyorsunuz Ergene çok önemli kirlenmiş bir nehir. Su arıtma tesisi yoktu. Orada ıslah organize sanayiler için bir kanun teklifi hazırlandı. Şuanda çalışmalar tamamlandı. Biz bakanlık olarak DSİ marifetiyle oradaki 12 tane büyük ilçe ve şehrin atık su arıtma tesislerini şuanda inşa ediyoruz. Bakanımıza ben teşekkür ediyorum. Kendisi de organize sanayi bölgeler için çok büyük bir proje hazırladık.”

Ergene havzasıyla ilgili eylem planı broşürünü Bakan Işık’a takdim eden Eroğlu, “Sizlerin de sanayide büyük desteği var. İnşallah birlikte Ergene Havzası’nı temizleyeceğiz. Ayrıca Ergene’de TRAGEP adıyla muhteşem bir proje hazırladık. Yani Trakya Gelişim Projesi, şuanda bu konuda yatırımcı bakanlık olarak büyük kısımını biz karşılıyoruz. Aşağı yukarı 3-4 yılda 10 milyar TL’lik bir yatırım yapacağız. 11 milyar TL büyük bir proje TRAGEP, böylece Trakya’yı kalkınmanın merkezi yapacağız. Üretimin, sanayinin merkezi yapacağız” ifadelerini kullandı.

Kocaeli’de de büyük yatırımlar yapıldığını kaydeden Eroğlu, "Kocaeli’ye son 10 yılda 6 milyar liralık yatırım yapılmış. Burada bizim de büyük yatırımımız var. Orada Türkiye’nin örnek bir merkezini kuruyoruz. Hayvanların tabii ortamda gezeceği, bakımlarının yapılacağı muhteşem bir merkez olacak" dedi.

Türkiye’nin geleceği açısından en önemli bakanlıklardan birisi olduklarını söyleyen Bakan Işık, "Bilimin rehberliği olmazsa sürdürülebilir büyüme yakalama şansımız olmaz. Bu anlamda çok önemli fonksiyon yüklenmiş bir yer. Devraldığımızda oturmuş bir bakanlık teşkilatı gördüm. Bu kapsamda Nihat Ergün Bey’e teşekkür ediyorum. İnşallah bunu daha da ilerletmek için gayret göstereceğiz" ifadelerini kullandı. Özellikle bilimsel çalışmalar kapsamında diğer bakanlıklarla yoğun işbirlikleri yaptıklarını vurgulayan Işık, şunları söyledi:

"Bunların artırılması noktasında elimden gelen gayreti göstereceğim. Türkiye’nin cari açığını oluşturan kalemlerle ilgili neler yapabilir noktasında çalışmalarımız var. Bu malların Türkiye’de üretilmesine yönelik ilave neler yapabiliriz, enerji konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile neler yapabiliriz diye çalışmalar yürütüyoruz. Bugün yolsuzluktan filan bahsediyorlar. Önemli olan toplum vicdanıdır. Mahkemeler, ’bazen kanunu uygulayalım’ der ama hukuku uygulamayabilir. Toplum vicdanının adalet terazisi hiç şaşmaz. Sayın Başbakanımız şiir okudu diye mahkum edilmişti ama o kişi Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı. Biz o noktada önce Allah’a, sonra milletimize güveniyoruz.”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sonucunda Körfez’in arıtılarak, temizlendiğini kaydeden Işık, "Buralar artık mavi bayraklı alanlar. Bunu başaran bir ilin milletvekiliyim. Körfez bugün pırıl pırıl bir hale geldi. Bu AK Parti belediyeciliğinin bir göstergesi. Şimdi Ergene noktasında da Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile birlikte çalışacağız" diye konuştu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler