YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Işık: "Kentsel dönüşüm kaçınılmaz"
Bakan Işık: "Kentsel dönüşüm kaçınılmaz"
20 Aralık 2014 03:08
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Önümüzdeki yıllarda çok büyük bir kentsel dönüşümü Türkiye açısından kaçınılmaz görüyoruz. Çünkü beklenen bir İstanbul depremi var. Depreme hazırlıklı olmalıyız" dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Kocaeli Şubesi'nin, İMO'nun 60'ıncı kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Başiskele ilçesinde bir otelde meslekte 25, 40 ve 60'ıncı yılını dolduran üyeler için düzenlenen plaket töreninde konuşan Işık, depreme dayanıklı, içinde huzurlu yaşanan binalar ve tesisler inşa etmenin, hükümetin önceliği olduğunu söyledi.

"İstanbul'daki depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor"

 

İnşaat mühendislerine seslenen Bakan Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hem sizler hem ülke açısından son derece önemli bir fırsat var önümüzde. Türkiye önümüzdeki 20 yıl içerisinde çok büyük bir kentsel dönüşümü yapmak zorunda. Kocaeli ve bölgemiz bir deprem bölgesi. Depreme dayanıklı, içinde huzurlu yaşanan binalar ve tesisler inşa etmek hükümetimizin önceliğidir. Önümüzdeki yıllarda çok büyük bir kentsel dönüşümü Türkiye açısından kaçınılmaz görüyoruz. Neden  Çünkü beklenen bir İstanbul depremi var. Bu depreme ne kadar hazırlıklı yakalanırsak o kadar Türkiye az can kaybıyla ve maddi kayıpla bu depremi karşılamış olacak. O açıdan Türkiye'nin kentsel dönüşümünü Türkiye'nin sanayisi için, gelişmesi için de bir fırsat olarak görüyoruz."

"Paranız olabilir, imkanınız olabilir ama bu imkanı değere dönüştürecek nitelikli insanınız olmazsa, kaynaklarınızı yeteri kadar etkin ve verimli kullanamazsınız. İnşaat sektöründe de bu işin en önemli insan unsuru inşaat mühendisleridir" diyen Bakan Işık, "Sizlere önümüzdeki dönemde, gelecek Türkiyesinde önemli bir görev düşüyor. Artık evlerimiz bize mezar olmamalı. Evlerimizin içinde huzurla, güvenle yaşadığımız mekanlar olmalı. Bu noktada oluşan hem toplumsal, hemde mesleki bilinci özellikle takdir etmemiz gerekiyor. Deprem sonrasında Kocaeli'ndeki yapılaşma Türkiye'ye örnek bir yapılaşma oldu. Mühendislerimizin bu noktadaki hassasiyetlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bundan sonra bu hassasiyetimizin hiç azalmadan sürmesini özellikle diliyorum" ifadelerini kullandı.

Işık, meslekte 25, 40 ve 60'ıncı yılını dolduranlara vefa örneği olarak plaket verilmesi geleneğini başlatanları ve bugün de devam ettiren İnşaat Mühendisleri Kocaeli Şube Başkanı Tolga Ok ve yönetimi ile inşaat mühendislerini tebrik etti, başarılar diledi.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu da kurum kültürü bireylerin temelinde, birey değerleriyle ama kurumsal kimliğin paylaşılması süreciyle çok ilgili ve iniltili olduğunu kaydetti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler