YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Günay'dan özlenen 1 Mayıs temennisi
Bakan Günay'dan özlenen 1 Mayıs temennisi
Bakan Günay'dan özlenen 1 Mayıs temennisi
02 Mayıs 2008 / 17:38 Güncelleme: 02 Mayıs 2008 / 00:00


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamasında yaşanan olayların sorumlusunun Taksim ısrarını sürdürenler olduğunu söyledi. Günay, çok özlenen bir temenniyi de dile getirdi...


İşçilerle polislerin omuz omuza bayram yapmasını istediklerini belirten Günay, "Bir güzelliği bütün toplum birlikte yaşasın, biz bunu sağlamaya çalıştık, ama bazı arkadaşlar 'bunu size sağlatmayacağız' dediler. İstanbul'da dün bunun gerginliğini yaşadı." dedi.

İzmir'in Çeşme ilçesinde AK Parti ilçe teşkilatını ziyaret eden Günay, ilçe başkanlığının önündeki çay bahçesinde gazetecilere açıklama yaptı. Nevruz'dan sonra 1 Mayıs'ın da kardeşlik içinde kutlanması için 1 Mayıs'ı Emek Ve Dayanışma Günü ilan ettiklerini hatırlatan Bakan Günay, "40 yıldan beri hiçbir Cumhuriyet hükümetinin yapamadığı bir şeyi yaptık... 'Efendim niye tatil değil' deniliyor. Nevruz da tatil değil, Turizm Günü yaptık 15 Nisan'da, o da tatil değil. 6 Haziran'da Çevre Günü yapacağız, o da tatil değil.'' diye konuştu. Türkiye'nin 1 mayıs konusunda yıllardan beri bir hoşgörü ortamı oluşturamadığını anlatan Günay, "Ben 1 Mayıs'ı, 1 Mayıs 79 ya da 80'de 79'da galiba DİSK Genel Başkanı'nın Merter'de caddenin ortasına yatırıldığını üzüntüyle hatırlıyorum.'' dedi. Günay, şöyle devam etti: ''Saygı duruşunuzu, çelenginizi istediğiniz yere koyun, ama mitingi kanunen ayrılmış alanda yapın dedik. Ama bazı arkadaşlar kanunen miting alanı olmayan, Türkiye'nin en işlek alanına tatil olmayan bir günde 'illa da burada miting yapacağız,' diye direttiler. Şimdi kim haksız? Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyun, izanınızla, irfanınızla, vicdanınızla düşünün, kim haksız?''

EXPO konusuna da değinen Bakan Günay, 85'e 65 gibi 11 oyla EXPO'nun kaybedilmesinde Türk demokrasisinde yaşanan talihsizliklerin etkili olduğunu ifade etti. Türkiye'nin demokrasisinde geçmiş yıllarda bazı talihsizlikler, kırılmalar, tökezlemeler, tümüyle haksız müdahaleler yaşadığını dile getiren Bakan Günay, ''O yüzden dışarıdan bakanlar, acaba bu yanlışlıklar tekrar Türkiye'de yol alabilir mi kaygısını, bir miktar içlerinden geçirmişlerse 11 oyu etkilemiştir. 150 oy içerisinde etkilemiştir. Böyle bir kaygıya maalesef yer var. Yaşadığımız olaylar bizi öyle bir noktaya getirdi ve ne yazık ki bu kez İzmir bu yarışmadan ikinci çıktı.'' dedi.

İzmir ve Çeşme'yi sahip olduğu tarihsel zenginlikler ve insan özellikleriyle yeniden önde gelen merkezlerden biri haline getireceklerini anlatan Günay, ''Çok yakın bir zamanda İzmir'de, Çeşme'de, Alaçatı'da bu coğrafyada yeni yatırımlar gündeme gelecek. İzmir'in yatak kapasitesini çoğaltacağız, var olanın kalitesini yükselteceğiz. İzmir'de turizmin bir kaç yıl içerisinde büyük bir hamle yapmasını sağlayacağız.'' şeklinde konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler