YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Güllüce: "İklim değişikliği dünyamızın düzenini tehdit ediyor"
Bakan Güllüce: "İklim değişikliği dünyamızın düzenini tehdit ediyor"
09 Nisan 2015 23:22
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce,“İklimde meydana gelen değişiklik tüm dünyada insanları ve doğal sistemi etkilemektedir. Son dönemde yaşanan sel, taşkın, kuraklık gibi afetlerle iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini fark etmekteyiz” dedi.

İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu toplandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin başkanlığında toplanan kurulun açılış konuşmasını yapan Bakan Güllüce, “İklim değişikliği dünyamızın düzenini tehdit ediyor. Dünya ısınıyor veya farklı iklim sıkıntıları yaşıyor. Hükümetler arası iklim değişikliğinin panelinin geçtiğimiz yıl kamuoyuna duyurduğu 5. değerlendirme raporu bu durumu net bir şekilde de zaten ortaya koyuyor. Rapor insan faktörünün küresel ısınmada ki payını açıkça ifade etmektedir. Küresel ısınmanın ana nedeni, insan faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarıdır” diye konuştu.

Bakan Güllüce, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu artışlara bağlı olarak iklimde meydana gelen değişiklik tüm dünyada insanları ve doğal sistemi etkilemektedir. Son dönemde yaşanan sel, taşkın, kuraklık gibi afetlerle iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini fark etmekteyiz. İklim değişikliği ile mücadelede uluslararası toplumun sergilediği atalet gelecekte çok ağır bedeller ödetecektir. İklim değişikliğinin geri döndürülemez sonuçlarından kaçınmak için küresel bir işbirliği zarureti teşkil etmektedir.”

 

İHA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler