YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Güllüce: Bu kadar yanlış bilgiye sahipler
Bakan Güllüce: Bu kadar yanlış bilgiye sahipler
22 Mart 2014 23:18
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Üniversite öğrencilerimiz, menfi propagandalarla, bizim 1915'te soykırım yaptığımızı söyleyecek kadar yanlış bilgilere sahip" dedi.

İzmir Erzurum Vakfınca "Erzurum'un Kurtuluşu Şenlikleri" çerçevesinde bir otelde düzenlenen yemeğe katılan Güllüce, 1915 olaylarının 100. yılı nedeniyle Türkiye'nin önümüzdeki yıl çok ciddi badirelerle muhatap olacağını, Türkiye'den çok ciddi tazminat hatta akla gelmeyecek çirkin talepler olacağını söyledi.

6-7 il dışında yaşayanların, 1915 olaylarıyla ilgili 2015'te neyle karşılaşacaklarını bilmediğini ifade eden Güllüce, şöyle konuştu:

"Üniversite öğrencilerimiz, menfi propagandalarla, bizim 1915'te soykırım yaptığımızı söyleyecek kadar yanlış bilgilere sahip. Bilimadamlarımız, öğrencilerimiz, sendikalarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız, 1915 olaylarını bilmiyor hatta bir kısmı da başkalarının söylediği sözlere katılıyor."

Türkiye arşivlerini açma teklif ettikçe karşı tarafın başka türlü iddialarda bulunduğu dile getiren Güllüce, "Üniversite hocaları ve varlıklı kişiler yeni enstitüler kurarak, bilimsel çalışmalar yaptırarak, başka ülkelere de ne kadar haklı olduğumuzu anlatan çalışmalar yaparak , bu problemi aşmak zorundayız. Dünyada başımıza getirilen karanlık günler bilinmiyor, tam tersi biliniyor" diye konuştu.

Güllüce, Peru seyahatinde girdiği bir lokantanın sahibinin, "Türklerin ne kadar çok katillik yaptığını" söyleyip pis pis sırıttığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Cevabı benden aldı ama Peru'ya kadar gitmiş, Erzurumlunun, Vanlının, Karslının mağdur, mazlum aileleri, çoğu yok olmuş insanlar mağdur olacağına, katil diye propagandası yapılıyor. Bu konuyla çok ilgilenen bir insanım. Ne olur tüm okuyanlarımız, yazarlarımız, 2015'le ilgili Türkiye ile ilgili neler olacağına internete girip baksın, baksın Türkiye aleyhine ne kadar film çekiliyor. Varlıklılarımız bu konuda yüksek lisans, doktora bursu versin, bu konuyu bilen insan sayısı artsın. Tüm şehitlerimize, katliamlara uğramış Anadolu mazlumlarına, gani gani rahmet diliyorum."

Geceye, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım da katıldı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler