25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın191,331
 • BIST94.008
 • Dolar4,6906
 • Euro5,4859
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2334
 • İstanbul23 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir30 °C
 • Konya26 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır36 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri29 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan, foto muhabirliğine soyundu
Bakan, foto muhabirliğine soyundu
18 Ocak 2014 07:35
Bakan Emrullah İşler Mostar şehrine hareketi sırasında mola verilen yerde manzaraya karşı fotoğraf çektirdi. Bakan fotoğraf makinasını eline alarak heyette bulunan milletvekillerinin ve diğer heyet üyelerinin fotoğraflarını çekti.

Daha sonra Bakan İşler basın mensuplarını ve Türk heyetini taşıyan otobüse bindi. Ney eşliğinde söylenen ezgilere eşlik eden İşler, aynı zamanda da gazetecilere Bosna gezisi ve Türkiye hakkında da konuştu.

İşler: "Türkiye'ye karşı gerçekten büyük ilgi var. Bizde dün duygulandık. Bugün de şimdi inşallah Karagöz Medresesi'ni açılışını yapacağız. Orada da muhakkak duygulu anlar yaşayacağız. Bu coğrafyanın bize çok ihtiyacı var. Dün bir Sırp vatandaşı geldi yanımıza kültürevi temel atma töreninden sonra bana ifade ettiği şuydu;

'Türkiye'yi çok seviyoruz, Tayyip Erdoğan'ı çok seviyoruz ve buralarda huzur ve barış olması için Türkiye'nin güçlü olması gerekir' bunu Sırp vatandaşı söyledi. Hakikatten bizlerde bu coğrafyada barış olsun, huzur olsun diye çabalıyoruz. Bildiğiniz gibi burda üçlü mekanizmayı kurduk. Şuana kadar on toplantı yapıldı. 11. toplantı da önümüzdeki dönemde yapılır. Yani bu coğrafya artık çok acılar çekti, tekrar bu acıların yaşanmaması lazım.

Gördüğünüz gibi tabiat güzelliği olarak bir harika burası hakikatten. Bugün sabahleyin şehrin merkezinde gezdik biliyorsunuz.Ardından  Aliya İzzetbegoviç'in kabrini ziyaret ettik. Oradaki şehitliği gördünüz hep gencecik insanlar 20 yaşında, 22 yaşında, 30 yaşında, toprağa düştüler.

Aliya İzzetbegoviç'i bu topraklara gelmişken rahmetle anıyoruz. Dün de anı evini açtık zaten. Onun doğduğu, gençliğinin geçtiği evi yaşadık. Onun geçtiği, onun teneffüs ettiği havayı bizde teneffüs ettik oğluyla, ablasıyla birlikte. O da gerçekten güzel bir anı olarak TİKA tarafından restore edildi.

Görüldüğü gibi Türkiye'ye karşı sağlık merkezinin açılışında hem temel atma töreninde çok büyük bir ilgi var. Dolayısıyla bizler güçlü olursak buraya bizimde daha fazla ilgimiz olacak onlarında bize karşı ilgisi elbette ki var ve artacak. Bu dönemde birlik ve beraberliğimizi korumamız lazım. Kendi ayağımıza kurşun sıkmazsak, kendi ayağımıza çembe takmazsak bizim önümüz açık. Ama iç çekişmeler Türkiye'ye kan kaybettiriyor, zaman kaybettiriyor. Bunlara fırsat vermememiz lazım.

Milletimiz hakem bu içerde yaşanan kavga, gürültü, tartışmalarında kararını nihayetinde milletimiz verecek. Biz milletimizin sağduyusuna güvendik.

Bugüne kadar Ak Parti olarak  her zaman milletten güven tazeleyerek sandık konulduğunda, inşallah bundan sonrada biz güçlü çıkacağımıza ümit ediyoruz. Zaten tüm yapılan kamuoyu anketleri bunu gösteriyor. Dolayısıyla milletin hakemliğini 30 Mart'ta birlikte göreceğiz. Ne kararı milletimiz verirse ülkemiz ve geleceğimiz için, gençler için, gelecek nesiller için hayırlı olacağını ben düşünüyorum. Allah yardımcımız olsun diyorum. 

TİKA bildiğiniz gibi zaten 2002 - 2012 yılları arasında önceki yıllarla karşılaştırdığımızda 1992 - 2000 arası 2241 projeye imza attığını görüyoruz dünya çapında ama son on yılı karşılaştırdığımız da 6 kat artış olduğunu görüyoruz.

Sadece 2012 yılında 1867 yanlış hatırlamıyorsam projeye imza atıyor bir yılda. Daha önceki yıllar da 1992 - 2000 arası 2241 ama sadece 2012 yılında 1800 küsür projeye imza atıyor. Bu da Türkiye'nin dış yardımları, resmi yardımları 2 buçuk milyarın üzerine çıktı. Diğer bazı yardımlarla birlikte bu 2013 yılında 3 milyarı buldu.

Tabi bu coğrafyada da TİKA'nın en önemli yaptığı yardımlardan birisi fakir halkın bulunduğu yerlerde su kuyusu açmasından tutunda diğer başka yardımlar yapılıyor. Bu coğrafyada özellikle bizim tarihimizle, kültürümüzle ilgili binaların, eserlerin restorasyonuna da çok büyük önemler veriliyor. Sadece Balkan coğrafyasında değil Moğolistan da bile biliyorsunuz orada da bizim eserlerimiz restore ediliyor. O eserlere gidilen götüren yollar yapılıyor. Dolayısıyla her yerde biz varız.

Bizim dış politikamızda en önemli unsur en önemli ilke  bu politikanın insan odaklı olmasıdır, ahlaki olmasıdır. Elbetteki uluslararası ilişkilerde bizde çıkarımızı gözetiyoruz ama herşey çıkar demek değildir.

Dolayısıyla insan olan her yerde biz insana önem veriyoruz. Ve bundan dolayı bu coğrafyalara geldiğimizde de sevildiğimizi görüyoruz. Son 11 yılda izlediğimiz politikaların ne kadar doğru politikalar olduğunu görüyoruz. Buradan aldığımız o enerjiyi Türkiye'ye gittiğimizde de seçimlerde sinerjiye dönüştürüp  30 mart ta sandıkları patlatmak istiyoruz." dedi

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler