YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Eroğlu: '76 şehrin su meselesini kökünden çözdük'
Bakan Eroğlu: '76 şehrin su meselesini kökünden çözdük'
15 Şubat 2014 15:59
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 76 şehrin su meselesini çözdüklerini belirterek, "Artık milletten aldığımızı milletimize hizmet olarak aktarıyoruz" dedi.

Bakan Eroğlu, Mersin’de yapılacak olan 11 projenin temel atma törenine katılmak için Erdemli ilçesine geldi. İlçeye bağlı Sorgun köyünde yapılacak olan Sorgun Barajı’nın video konferans sistemiyle temelini atan Eroğlu, Türkiye’nin 12 yılda birçok gelişmeye imza attığını söyledi. Bakan Eroğlu, “Vatandaşımız paranın yanındaki altı sıfırı çok çabuk unuttu.

23,5 milyar dolar IMF’ye olan borcumuzu çabuk unuttuk. Enflasyon canavarını çabuk unuttuk. Faiz lobisinin geçmiş yıllarda 9 ay kısa vadeli hazine garantili krediyi devlete yüzde 63’le verdiği günleri çok çabuk unuttuk. Allah’a şükür o günler geride kaldı. Sadece bunlar mı?

Yıllarca işçimizden memurumuzdan toplanan zorunlu tasarruf adıyla 13,5 katrilyon parayı da hükümetimiz millete ödedi. Başbakanımız dedi ki; ’devletin millete borcu olmaz. Sayın maliye bakanı sadece zorunlu tasarruf kesintilerini ödemekle kalmayacaksın. Konut indirimi adıyla toplanan 3,5 milyar TL’yi de vatandaşa ödeyeceksin’ diye söyledi ve bunların hepsi ödendi.

2002 yılında dünyada kriz yokken Türkiye’de kriz vardı. 1 milyar 500 milyon dolarcık çalışanların maaşını ödemek için o zamanki koalisyon hükumeti çalmadık kapı kalmadı ama bir kuruş bulamadı. Maalesef itibarımız bu vaziyetteydi. Ayrıca Merkez Bankası’nın kasası da tamamen boşalmıştı. Nereden nereye. Artık bugün bütün dünyada başı dik bir Türkiye var. Artık IMF’den borç para almak değil, IMF’ye 5 milyar dolar borç verecek duruma geldik. Bunun dışında da Merkez Bankası’nın da kasasını doldurduk. 2002 yılında 22 banka batmıştı. Daha doğrusu hortumlanmıştı. Bu 22 bankanın devlete hükumete yüklediği fatura ne kadardı biliyor musunuz?

Bugünkü rakamlarla 231 milyar TL. Bunu bu millet ödedi. Ama o günler geride kaldı çünkü biz milletin kasasına uzanan bütün hortumları kestik. Kimisini testereyle kimisini de baltayla kestik. Artık milletten aldığımızı milletimize hizmet olarak aktarıyoruz. Tüyü bitmemişin hakkını en iyi koruyan bir hükümet var, bir başbakan var. Allah’ın izniyle Türkiye’nin bahtı açık. Bunu gururla ifade ediyorum. Bunlar 17 Aralık’ta bir operasyon yapmaya çalıştılar. Ama milletin önünü kesmeye çalışanların bir hesabı varsa Rabbimizin de bir hesabı var. Bunu hiçbir zaman unutmayın. Bu milletin yıldızı parlak. Allah’ın takdiri inşallah bu milletin daha büyümesinden yana. 21. asra mührümüzü biz vuracağız. Buna yürekten inanın” dedi.

Hayata geçen projeler

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın son yıllarda gerçekleştirdiği projelerden de bahseden Eroğlu, şöyle devam etti:

“Son yıllarda Türkiye’de muhalefetin hayalini bile kuramayacağı büyük projelere imza atıyoruz. Bir gölet 20 yılda bitmiyor, bir dere ıslahı 10 yılda bitmiyordu. Ama biz Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak sırf DSİ’de bin 763 tane dev tesisi hazırladık aziz milletimizin hizmetine sunduk. Bu sene de bin tane gölet ve sulamasının temelini atacağız. Birçok şehirde su yoktu. İstanbul’da, İzmir’de, Kars’ta, Erzurum’da, Edirne’de akla nere gelirse. Ama 76 tane şehrin su meselesini kökünden çözdük, 50-60 yıl sonrasına kadar. Mersin’de Tarsus’ta su yoktu dev isale hatlarıyla buraya suyu biz verdik. Geçmişte baraj inşa eden meşhur olurdu. Ama biz şimdi 268 tane dev barajı inşa ettik. 26 milyon kilovat olan hidroelektrik santrallerini 79 milyar kilovat saate çıkardık. Yani üçe katladık. Bizim anlayışımızda ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ mantığı var. Her şey bu millet için her şey bizim insanımız için.

Bizler sizin hizmetkarınızız. Bizler sizin efendiniz değiliz. Bizler sizlere hizmet etmekten büyük şeref duyuyoruz. Bu bizim için en büyük vazifedir. Orman teşkilatımıza da şu talimatı verdim. Orman köylüsü bizim hasmımız değil, hısmımızdır. Bu yüzden bozuk orman alanlarını ceviz, badem, fıstık çamıdır dikilerek onları yakın köylülerimize parselliyoruz. Dikim yapıyoruz. 3 yıl bakım bize ait, geliri orman köylüsüne olmak üzere bir uygulama başlattık. Mersin’in bahtı açık. Mersin’in sadece bir kanadı kırık. Onu da tamamlayınca Mustafa Sever kardeşimizle birlikte İnşallah Mersin’i uçuracağız, Erdemli’yi uçuracağız."

Her sahada büyük gelişimlere imza attıklarını söyleyen Bakan Eroğlu, "Büyük hedefleri olmayan milletler tarih sahnesinden silinmeye mahkumdur. Bizim de büyük hedeflerimiz var. Birinci büyük hedef cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yıldan yani 2023 yılında Türkiye’yi dünyadaki 10 büyük ekonomi arasına taşımak istiyoruz. Başbakanımız diyor. ‘Hedef 2023 Türkiye hazır, Mersin hazır, Erdemli hazır" dedi.

"Destanlar yazacağız"

"Atalarımıza layık olarak çalışacağız ve destanlar yazacağız" diyen Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Mersinimiz hükumetimiz zamanında hayal bile edilemeyecek hizmetler aldı. Geçen yıl sonuna kadar hükumetimiz 9 buçuk milyar TL’lik Mersin’e yatırım yapmış. Mersin her şeyin en iyisine layık. Biz de bakanlık olarak Mersin’de 715 milyon TL’lik yatırıma imza attık. Burada sulama alanları, içme suyu temini, 48 milyon metreküp suyu Mersin’e biz getirdik. 37 dere ıslah edildi. Mersin’e bundan sonra bal ormanları kuracağız. Mersin’den bütün dünyaya organik balı ihraç etmek üzere bal ormanlarını kuruyoruz. Ben size Mersin’e yapılanları bu kürsüden anlatacak olsam sabah olur.

Mersin’e ne yapılacaksa biz yaparız. Bizim hükümetimiz yapar. Mersin’e Erdemli’ye gelirken elimiz boş gelmedik. Sizlere yatırım paketi getirdim. 2014-2015 yılında Mersin’de Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak fırtına gibi eseceğiz. Onun için buraya gelirken 58 müjdeyle geldik. 58 büyük tesis. Bunların toplam yatırım bedeli 2 milyar 160 milyon TL. Mersin’e ve ilçelerine hayırlı olsun. Ne kadar sulanacak alan varsa tamamını sulayacağız. Bütün barajları sulama göletlerini yapacağız. Kapalı sistemle sulama yapacağız. 30-40 yıl sonrasının ihtiyaçlarını karşılayacağız."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler