YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Ergün : Rekor kırabiliriz
'Bu rekoru da kırabiliriz'
Bakan Ergün : Rekor kırabiliriz
26 Temmuz 2009 / 21:43 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'de dört dönem üst üste iktidara gelen partinin bulunmadığını belirterek, ''Biz, AK Parti olarak 4 defa üst üste seçimi kazanıp, iktidara gelip rekor kırabiliriz'' dedi. 
 
AK Parti Sakarya İl Teşkilatı'nı ziyaret ederek partililerle bir araya gelen Ergün, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de koalisyon dönemlerinde her açıdan gerilemeler yaşandığını söyledi.


''Koalisyonlarla doksanlı yılların neredeyse tamamını kaybettik. Büyük bir zaman dilimi heba olup gitti. Doksanlı yıllar heba oldu. Yetmişli yıllara bir bakın öyle, onlar da heba oldu gitti. Büyük kayıplara uğrandı'' diyen Ergün, Türkiye'de, tek başına iktidar dönemlerinde her açıdan mesafe alındığını belirttti.
Bu toplumun bir siyasi hareketi olarak çok uzun yıllar hizmet etme şansları olduğunu dile getiren Ergün, şöyle konuştu:


''Bu toplumun bir siyasi hareketi olarak, çok uzun yıllar hizmet etme şansımız var. Biz, her zaman şöyle konuştuk, iki defa üst üste iktidar olan parti var. Bunlar Anavatan Partisi ve Adalet Partisi. Demokrat Parti ise, üst üste 3 dönem iktidar oldu. Demokrat Parti, üçüncü döneminde darbeye maruz kaldı. Üç dönem üst üste iktidar olmuş parti de var. Ama dört dönem üst üste iktidara gelmiş parti yok. Dünyada var, ama Türkiye'de yok. Türkiye'de henüz yok.


Biz, bunu yapabiliriz. 4 defa üst üste seçimi kazanarak, iktidara gelip rekor kırabiliriz. (Memlekette bizden iyisi yok, en iyisi biziz, bizden alası nerede bulunur) gibi bir düşüncede değiliz. Biz bunu, (Türkiye'de siyasi istikrar ve güven çok önemli, ancak Türkiye böyle ilerleyebiliyor) bu yüzden söylüyoruz. Bu, tarihsel olarak kanıtlanmış bir şey. (Biz, iktidar olalım başkası olmasın) diye değil. Türkiye ancak siyasi iktidarla güven ortamı devam ettiği sürece ilerleyebilir.''


Türkiye'de koalisyonların başarılı bir tablo sunamadığını ifade eden Ergün, ''Gerçekten çok ciddi sıkıntılarla baş başa kaldık. Biz, tek başına iktidarlarla daha hızlı mesafe alan bir ülkeyiz'' dedi.


Çok partili dönemde üst üste iktidara gelebilmenin önemli olduğunu dile getiren Ergün, ''Cumhuriyet Halk Partisi de üst üste iktidara geldi. Ama mecburen, başka parti olmadığı için, vatandaşlar oyunu ona veriyordu. Biz, AK Parti olarak üst üste dört kez iktidara gelebiliriz. 2011'de Allah nasip ederse bütün hazırlıklarımızı ona göre yapacağız. Önümüzdeki dönem inşallah çalışmalarımızı bu istikamette yoğunlaştırıp, yolumuza devam edeceğiz. Bu rekoru da kırabiliriz'' diye konuştu. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler