YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Elitaş, ihracat hedefini açıkladı
Bakan Elitaş, ihracat hedefini açıkladı
18 Aralık 2015 17:59
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, orta vadeli planlarında 2016'daki ihracat hedeflerinin 150 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirterek, "Gönül ister ki 150 değil 200 milyar dolar ve daha fazla rakamları ortaya çıkaralım" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisinin aralık ayı Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı'na katılan Elitaş, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Elitaş, bir gazetecinin "Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci, 2016'da 200 milyar dolarlık ihracat hedefinden bahsetti. Siz de öngörülebilir buluyor musunuz bu hedefi  ve Fed'in faiz kararı ihracatçıyı nasıl etkileyecek " şeklindeki sorusu üzerine Tüfenkci'nin yaptığı değerlendirmenin kendisine iletildiğini ancak kendisi ile henüz görüşme fırsatı yakalayamadığını söyledi.
"Orta vadeli planımızda bizim 2016'da ihracat hedefimiz 150 milyar dolar seviyesinde. Gönül ister ki 150 değil 200 milyar dolar ve daha fazla rakamları ortaya çıkartabilmek" diyen Elitaş, 2012'de 32 bin olan ihracatçı sayısının 2015'te 72 bine çıktığını ifade etti.

Elitaş, "Gönül ister ki; 2016 yılında 72 bin değil 80 bin ihracatçımızla dünyanın her yerini gezerek 200 milyar doları yakalayabilelim ama bu orta vadeli planımızdaki rakam 150 milyar dolardır" diye konuştu.
Bakan Elitaş, Fed'in faiz artırım kararına ilişkin şunları söyledi:

"Fed'in faiz açıklamasının ekonomide istikrar getirdiğini,Türkiye kaynaklı döviz kurlarında istikrar yakalanmasında etken olacağını düşünüyorum ama bizim dışımızda da pariteler var biliyorsunuz. Özellikle avro/dolar paritesinin 2014'te ortalaması 1,35 iken 2015'te 10'uncu ay itibarıyla ortalaması 1,10 civarında. Bugünlerde 1,09-1,11 civarında seyrettiği dönemde, bizim etkilerimiz haricinde, dış etkilerle hangi noktada olur onu tahmin etmek şu anda mümkün değil. Doğru olan, bizim için uygun olan Amerika Merkez Bankası'nın artık 2 yıldır spekülasyon haline gelen, belirli evrelerde dalga boylarını şiddetlendiren yönünün bittiğini düşünüyorum. Çünkü dolarda bir istikrarın yakalanacağı döneme girdik diye tahmin ediyoruz."
    
"AB'nin parasal genişleme politikası ihracatımızı olumlu etkiler"
    
Elitaş, Avrupa'nın ithalatta daralmaya gideceğine yönelik bazı belirtiler olduğunu, bu gerçekleşirse Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yönelik nasıl bir ihracat politikası izleyeceğine ilişkin bir soruya karşılık, Avrupa Birliği'nin parasal genişleme politikası uygulayacağını bildiklerini, bu politikanın Türkiye'nin ihracatına olumlu katkı yapacağını dile getirdi.

Aynı zamanda hem Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) hem de Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile dünyanın bakir bölgelerini ziyaret etmeleri gerektiğini ifade eden Elitaş, Afrika açılımının kendileri için çok önemli noktaya gideceğini vurguladı.

Elitaş, Afrika'nın 2050 yılında dünyanın en büyük nüfusuna sahip, dünyanın en büyük tüketicisi olacağını kaydederek, "Gelecekle ilgili pozisyonlarımızı alabilmek için 2016 yılından itibaren Afrika'ya, Cumhurbaşkanımızın çizdiği vizyon doğrultusunda daha hızlı bir şekilde giderek yeni yeni pazarları, onların ihtiyacı olan ürünleri ve onların altyapısına katkı sağlayarak Türkiye'nin döviz gelirini artırıcı hamlelerde bulunmamız gerekiyor" diye konuştu.
    
Suudi Arabistan halkına ve Aliyev'e teşekkür
    
Rusya'nın yaptırım kararlarına ilişkin ne tür önlemler aldıklarına dair bir soru üzerine Elitaş, 24 Kasım'dan önce aldıkları bir kararla yaş meyve-sebze ihracatçılarının 10 Aralık tarihine kadar hem yoldaki hem gümrükteki mallarıyla ilgili zarar görmemeleri için tedbir aldıklarını aktardı.
Elitaş, "Yaş sebze-meyve ihracatçılarımızın başka ülkelere yönlendirmeleriyle ilgili yardımcı olacağız" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e teşekkür eden Elitaş, Aliyev'in Rusya'dan geçen Türk tırlarının kendi ülkesinden geçmesine imkan sunduğunu, geçiş ücretlerini yüzde 40 azalttığını ifade etti.

Elitaş, Suudi Arabistan halkına da teşekkür ederek, Rusya ile yaşanılan gerginlik sonrası Suudi Arabistan halkının sosyal medyada "Türk malı kullan" kampanyası başlattığını anımsattı.
    
"Şartlar yerine gelirse ilişkilerin normalleştirilmesi için gayret gösteririz"
    
"İsrail ile Türkiye arasında ılımlı bir hava esti. Mavi Marmara konusundan bu yana o pazarı açacak gelişmeler yaşandı. İsrail pazarı Ruspazarına alternatif olabilir mi " sorusu üzerine Elitaş, İsrail ile olan ilişkiyi basından takip ettiğini, buradaki şartların belli olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce belirttiği şartların yerine getirilmesi halinde İsrail ile ilişkileri eski haline döndürmek için gayret göstereceklerini anlattı.

Elitaş, petrol fiyatlarının daha fazla düşüp düşmeyeceğine ilişkin bir soruya karşılık, bunun Türkiye'nin lehine olduğunu söyledi.

Bakan Elitaş, ancak ilk başta Türkiye için olumlu gibi görünse de enerji gelirlerinin düşmesiyle beraber dünya ticaretinde bir daralma görülebileceğini, Türkiye'nin de bundan etkilenebileceğini bildirdi. Bu durumdan etkilenmemek içi petrol ihraç eden ülkelerin dışındaki yerlerde pazar arayacaklarını dile getiren Elitaş, eksikliği alternatif piyasalarla telafi etme yoluna gideceklerini sözlerine ekledi.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler