YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Eker'e Şövalye Liyakat Nişanı
Bakan Eker'e Şövalye Liyakat Nişanı
07 Aralık 2012 17:50
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Fransa'dan Liyakat Nişanı aldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, küresel açlık konusuna dikkati çekerek, “Bugün dünyada yeteri kadar üretim olmasına rağmen 1 milyar civarında insan açlık çekiyor. Dünyanın şu anda ihtiyacı, daha çok adalet, daha çok eşitlik ve daha çok sevgi ve merhamettir” dedi.

Türkiye-Fransa Tarım Yürütme Komite Toplantısı Teknik görüşmeleri için Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Bakan Eker’e tarım alanında Şövalye Liyakat Nişanı olan “Chevalier dans l’Ordre du Merite Agricole” verildi. Nişan takdim töreninde konuşan Fransa Tarım Bakanı Stephane le Foll, iki ülke arasındaki ilişkilerin pekiştirildiğini söyledi. Bakan Foll, “Unutmayalım ki, tarımdır insanları besleyen, gelecek nesillere karşı ortak yükümlülüklerimiz var” dedi.

Türkiye ve Fransa’nın aynı coğrafi bir bütünün, Akdeniz’in bir parçası olduğunu ifade eden Bakan Foll, iki ülke arasındaki ilişkilerin uzun yıllara dayandığını belirtti. Foll, “Ülkelerimiz arasında yaklaşık 500 yıldır diplomatik anlaşmalar var. Birinci François ve Kanuni Sultan Süleyman arasındaki anlaşmayı Fransa’da herkes bilir” diye konuştu.

Daha sonra Fransa Tarım Bakanı Foll, tarım ve hayvancılık alanında Fransa’ya katkılarından dolayı Bakan Eker’e Şövalye Liyakat Nişanı takdim etti.


“Küresel sorunların çözümünde önemli bir sonuç”


Törende konuşan Bakan Eker, sözlerine, “Liyakat nişanını, dostluğumuzun her gün geliştiği bir ülkenin bakanından almaktan onur duyuyorum” diyerek başladı.

Türkiye ve Fransa’nın tarım alanında yapacağı işbirliğinin, dünyada açlığın giderilmesine büyük katkı sağlayacağına inandığını dile getiren Bakan Eker, Türkiye ve Fransa’nın tarım alanında önemli potansiyele sahip iki ülke olduğunu söyledi.

Bakan Eker, ortak idealler ve hedeflere sahip iki ülkenin rekabet etmek yerine işbirliği içinde olması gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu:

“Bugün dünyada yeteri kadar üretim olmasına rağmen 1 milyar civarında insan açlık çekiyor. Dünyanın şu anda ihtiyacı, daha çok adalet, daha çok eşitlik ve daha çok sevgi ve merhamettir. Üretimle ilgili olarak gelişmekte ve az gelişmiş ülkelerin kapasitelerinin artırılması için çalışılması gerekir.”

Küresel açlıkla, küresel güvenliğin doğru orantılı olduğunu ifade eden Eker, “1 milyar insanın aç olması sadece insani kaygılar ve endişeler bakımından değil, küresel güvenliğin de önemli bir noktasıdır. Her 7 kişiden bir kişi yatağa aç giriyorsa o yer geri kalan 6 kişi için güvenli bir yer olmaz” diye konuştu.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler