YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Eker'den açıklama
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin açıklama yaptı.
Bakan Eker'den açıklama
13 Temmuz 2014 / 02:49 Güncelleme: 13 Temmuz 2014 / 02:53

Bakan Eker; "Hiç kimse, onun kadar böyle bir makamı hak etmedi. Arkasında bu kadar şanlı şerefli 12 dolu dolu hizmet yılı, bütün girdiği seçimlerin her birinde oylarını artırarak milletin gönlünü daha çok kazanmasını bilmiş bir siyasi lider" dedi.

AK Parti Malatya İl Başkanlığı tarafından, Yeşilyurt ilçesinin Tecde Mahallesi'nde düzenlenen toplantıya katılan Eker, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin cumhuriyet tarihinde ilk kez, 10 Ağustos'ta cumhurbaşkanını doğrudan halkın oyuyla seçeceğini hatırlattı.

AK Parti'nin, "efsanevi" bir başbakanlık dönemi ve siyasi liderlik, muhteşem hizmetlerle dolu 12 yıllık bir süreyi geride bırakan genel başkanını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiğini ifade eden Eker, şunları söyledi:

"Şimdi, 10 Ağustos'ta inşallah Türkiye, halk eliyle, doğrudan halk tarafından seçilmiş ilk cumhurbaşkanına onunla kavuşacak. Dün, sayın Başbakanımız ve cumhurbaşkanı adayımız vizyon belgesini açıkladı. Ne demek, 'ben cumhurbaşkanı seçilirsem  Türkiye'yi nerelere taşıyacağım' bunları söyledi. Yüzlerce sayfa tutan bir kitap, bunun ana hatlarını okudu. Daha demokrat bir Türkiye, daha sivil bir Türkiye, daha müreffeh, daha zengin, ekonomisi daha güçlü bir Türkiye ve kuşkusuz bölgenin sorunlarına da dünyanın sorunlarına da ilgisiz olmayan bütün bir mazlum coğrafyanın haklarını savunacak, uluslararası platformda söz söyleyebilecek bir siyasi liderlikle, Türkiye'nin dünyada öncü rol oynayacağı bir vizyon ortaya koydu sayın Başbakanımız."

"Hiç kimse onun kadar hak etmedi"

Artık halkın kendisinin doğrudan başkanını seçeceğini belirten Eker, "Hiç kimse onun kadar böyle bir makamı hak etmedi. Arkasında bu kadar şanlı şerefli 12 dolu dolu hizmet yılı, bütün girdiği seçimlerin her birinde oylarını artırarak milletin gönlünü daha çok kazanmasını bilmiş bir siyasi lider. Milletin içinden çıktı, milletiyle beraber yaşadı. Milletin isteklerini ve milletin verdiği emaneti canından aziz bilen bir anlayışla da siyaset yapıyor. Bir siyasi liderlik, Türkiye'nin cumhurbaşkanlığında Türkiye'yi ileri götürür" diye konuştu.

Hedeflerine de değinen Eker, gayelerinin millete hizmet olduğunu kaydetti.

Milletin değerleriyle barışık, yasakları ortadan kaldıran, Türkiye'de barışın tesis edilmesini, kardeşliğin tesis edilmesini önemseyen bir anlayışa sahip olduklarını dile getiren Eker, sözlerin şöyle sürdürdü:

"Herkes Erdoğan'a 'umut' gözüyle bakıyor"

"Türkiye'nin 90 yıldır biriken sorunlarını, en kanlı, en kanamalı sorunlarını, barış içerisinde çözme iradesini ortaya koyarak, başka hiçbir hesap yapmadan sadece ve sadece 77 milyon insanın Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez kim varsa Boşnak, Roman bu memlekette yaşayan kimler varsa, hepsini kardeşlik hukuku içerisinde kucaklayabilen, aynı anlayışla aynı sevgi ve aynı muhabbetle kucaklayabilen bir anlayışın temsilcileri ve uygulayıcısı olduk. Bundan sonra da bu böyle devam edecek. Çünkü Türkiye'de barışın tesis edilmesi Ortadoğu'da da barışın tesis edilmesidir. Türkiye'de, Kürt meselesinin barış içerisinde kalıcı bir barışla çözülmesi demek, sadece Türkiye'yi değil bütün Ortadoğu'yu ve küresel barışı etkiyecek en önemli husustur. Bakın, Ortadoğu'da birçok problem var. Bunların hepsi aslında son yüzyılın sorunları. Osmanlı İmparatorluğu yıkıldı, sorunlar bölgede başladı.

Bakın, hala zulümle Filistin'de Müslümanların bugün bile hayatlarına kast edildi saldırıya maruz kaldılar. Sorunlarını çözmüş, kendi iç meselelerini halletmiş, barışı tesis etmiş bir Türkiye, güçlü bir Türkiye, bölgedeki bütün mazlum halkların, mazlum coğrafyadaki bütün ülkelerin halklarının umududur. Herkes, Recep Tayyip Erdoğan'a umut gözüyle bakıyor."

Eker, buradaki programını ardandan Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş'nin düzenlediği ve Birlik Vakfı Malatya Şubesi'nin katkı sunduğu, Aspuzu'da Ramazan Geceleri'ne katıldı. Eker, burada Şair Sezai Karakoç'un "Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine" isimli şiirinin bir bölümünü okudu.   

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler