YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Eker: Türkiye tarımda net ihracatçıdır
Bakan Eker: Türkiye tarımda net ihracatçıdır
13 Ağustos 2014 16:55
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarımsal dış ticarette Türkiye'nin 4 miyar dolardan yaklaşık 18 milyar dolara çıktığını belirterek, ''Türkiye, tarımda net ihracatçıdır.'' dedi.

'Tarım Ürünleri İhracatı Değerlendirme Toplantısı' Ekonomi Bakanlığı binasında yapıldı. Toplantıya; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve bakanlık yetkilileri katıldı.

Bakan Eker, tarımsal dış ticarette Türkiye'nin 4 miyar dolardan yaklaşık 18 milyar dolara çıktığını ifade ederek, "Türkiye tarımda net ihracatçıdır. Gıda açısından bakıldığında Türkiye yaklaşık 6 milyar dolar dış ticaret fazlası vardır. Ham maddelerde örneğin kauçuk gibi Türkiye'nin üretmediği ama tarım ithalatı içerisinde yer alan ürünleri dikkate alsak bile, 2013 yılında yine net tarım ürün açısından ihracatçı bir ülkedir. 832 milyon dolarlık bütün bu ham maddeleri dikkate aldığımızda Türkiye dış ticaret fazlası veren bir ülkedir." diye konuştu.

"Girdilerin büyük bir kısmını içeriden karşılıyoruz"

Eker, "Girdilerin büyük bir kısmını biz içeriden karşılıyoruz. Bu da katma değeri içeride kalan bir sektör. Kat edeceğimiz mesafe var. Uluslararası alanda rekabet gücümüzü artırmak için verimliliği artırmanın aşamaları var. Bunun da en büyük sebebi bizdeki ölçek ekonomisi. Aşırı derecede bölünmüş tarımsal arazi yapısı, bunula tabi çok küçük ölçekte üretim yapılıyor. Bu üretimin maliyeti yüksek oluyor. O manada uluslararası alanlarda rekabetçi olamıyoruz. Bu bizim temel sorunumuz." diyerek tamamladı.

 

CİHAN

Etiketler: ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler