YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Davutoğlu Ashton ile telefonla görüştü
Bakan Davutoğlu Ashton ile telefonla görüştü
28 Kasım 2013 19:08
Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve AB Yüksek Temsilcisi Ashton, İran'la nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasını değerlenirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile telefonla görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu'nu arayan Ashton, İran’ın nükleer programına ilişkin olarak geçen hafta sonu Cenevre’de varılan mutabakat hakkında bilgi verdi. Yüksek Temsilci Ashton, Türkiye’nin başından itibaren sürece verdiği destek ve yaptığı katkılar için de teşekkür etti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da varılan uzlaşıdan dolayı Ashton’ı tebrik ederek, Türkiye'nin, tarafların mevcut esnek ve yapıcı yaklaşımlarını devam ettirmesi suretiyle gelecek dönemde konunun kalıcı bir çözüme kavuşturulmasını arzuladığını kaydetti. Davutoğlu, Türkiye'nin bu yönde her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

Tahran ziyareti hakkında da bilgi veren Davutoğlu, İran makamlarıyla bu konuda yaptığı temasları ve edindiği olumlu izlenimleri aktardı.

Davutoğlu ve Ashton, gelecek hafta NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı vesilesiyle Brüksel’de bir araya gelerek, İran’ın nükleer programına ilişkin gelecek dönemde izlenecek süreç dahil olmak üzere, Türkiye ile AB’nin ortak gündeminde yer alan konuları daha kapsamlı şekilde ele almak hususunda mutabık kaldı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler