YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çelik’ten sendikalara 1 Mayıs çıkışı
Bakan Çelik’ten sendikalara 1 Mayıs çıkışı
05 Mayıs 2014 15:49
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sendikaların 1 Mayıs’a ilişkin açıklamalarına yanıt verdi. Bakan Çelik, idarenin aldığı Taksim kararına sendikaların saygı duyması gerektiğini belirterek, “Alana değil, çözüme endekslenmemiz gerekiyor” dedi.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 7. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı’nda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sendikaların 1 Mayıs hakkındaki sözlerine yanıt verdi. Bakan Çelik, “Ben 1 Mayıs ile ilgili basın toplantısı yapmadım. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanıyım. 1 Mayıs’ın ertesi günü İstanbul’dayım. Bu toplantının tanıtımı için İstanbul’daydım. Sorulan bir soruya cevap verdim. 1 Mayıs Taksim’den ibaret değildir.

Evet değil arkadaşlar. Taksim anlamlıdır, sembolik çok önemi vardır. 1977 olaylarının unutturulmaması gerekiyor. Faillerinin yakalanması gerekiyor. Bunu meydanlardan haykırmak gerekiyor. Taksim’de de sembolik anmayı yapabilirsiniz diye idarenin almış olduğu karara diyorum ki, sendikalar saygı duymalıdır” dedi.

“Gelecek yıl Kadıköy ve Kızılay'da 1 Mayıs kutlamaları olmayacak”

Gelecek yıl için de Kadıköy’de ve Kızılay Meydanı’nda da kutlamaların olmayacağını ifade eden Bakan Çelik, “Gelişen şehir şartları, şehirde hayatı felç ediyor. AİHM ne diyor? AİHM bu konuda idarenin güvenlik açısından neresi uygun ise belirlediği yerlerde bu toplantıların yapılmasını söylüyor. Binlerce, yüz binlerce insanın Kızılay’a, Kadıköy’e, Taksim’e toplanması konusunda idare bir karar alıyorsa, bende saygı duyalım diyorum. Ama bu 1 Mayıs’ı kutlamayalım demiyoruz ki, Yenikapı, Maltepe, Kazlıçeşme açılmış. Her belediye başkanına talimat verilmiş. Uygun bir şekilde toplumu rahatsız etmeyecek, bayram havasına geçecek kutlamaları 81 vilayette sağlayacak alt yapıyı, zemini hazırlayın. Toplantı, gösteri, yürüyüşe aykırı bir duruş ve bunu engelleyecek bir bakış açısı yok ki. O yüzden diyoruz ki, bu ısrar emeğin sorunlarını konuşmayı engelliyor. Ben geldim ikinci gün gördüm. Bütün kamu binalarının camları çerçeveleri indirilmiş. İşçi mi indirdi, onu söyleyin? Hayır. İşçi yapmaz ama her defasında birlikte yapalım dediğiniz zamanda konfederasyon başkanları konuşturulmadı. Bir problem var demek ki, bu problem aranızda aşılabiliyorsa aşacaksınız” ifadelerini kullandı. Bakan Faruk Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ancak alana endeksli hale getirmekten ziyade bence emek için ne söylerseniz söyleyin, eleştirileriniz tümünü saygıyla karşılıyorum. Onları çözmek görevimizdir. Gelin bunların çözümüne endekslenelim. Ancak açık konuşalım ben 1977’i unutturalım düşüncesinde değiliz ama şehirler gelişiyor, büyüyor, bu konuda idarenin almış olduğu karara da saygılı olalım diye bir değerlendirmeyi başka bir taraflara çekmenin anlamı olmadığını inancı içerisindeyim.”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler