YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çelik'e istifa çağrısı
Bakan Çelik'e istifa çağrısı
23 Ocak 2013 12:15
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, ''Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı çıkacak, 'SGK halkımızın hiçbir reçete bilgisini satmamıştır' diyecek ya da derhal istifa edecek'' dedi.

Atıcı, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, ''SGK'nın vatandaşların reçete bilgilerini sattığı'' iddialarını gündeme getirmesi üzerine, SGK'nın, ''tek bir firmaya 72 milyon liraya tüm sağlık verilerinin satılmasının söz konusu olmadığı, bilgilerin alınması için kuruma iletilmiş bir talebin bulunmadığı'' yönünde açıklama yaptığını belirtti.

Bu durumda sağlık verilerinin tümünün değil, bir kısmının, tek bir firmaya değil, birçok firmaya ve 72 milyon liraya değil, daha farklı bir rakama satıldığının anlaşıldığını savunan Atıcı, ''SGK'dan, 'ben halkın hiçbir sağlık verisini satmadım' demesini istiyoruz'' diye konuştu.

Atıcı, SGK'nın söz konusu açıklamasında, yönetmelikler çerçevesinde veri taleplerini toplayacak, tasnif edecek ve paylaşım ücretini belirleyecek bir kurul kurulduğunun ifade edildiğini belirterek, ''Bu itiraf değil de nedir '' diye sordu. Atıcı, yine bu açıklamada SGK'ya 30 gerçek ve tüzel kişinin başvurduğunun anlatıldığına dikkati çekti.

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde konuya ilişkin 6 Kasım 2012 tarihli bir kararının bulunduğunu ifade eden Atıcı, ''SGK Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Verilerinin Paylaşımına İlişkin Sözleşme'ye 4054 Sayılı Kanunun şu maddeleri kapsamında düzenlemeler içermesi nedeniyle menfi tespit belgesi verilmiştir'' kararının yer aldığını bildirdi.

Atıcı, şunları kaydetti:

''Buradan anlaşıldığına göre sözleşmeyi imzalamışlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı çıkacak, lafı hiç dolaştırmadan açıkça 'SGK halkımızın hiçbir reçete bilgisini satmamıştır' diyecek. Biz de çıkacağız buradan sizlerden özür dileyeceğiz. Ya bunu söyleyecek ya da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı derhal istifa edecek. Çünkü hiç kimsenin bizim mahrem olan sağlık bilgilerimizi ona buna satmaya yetkisi yoktur.''

AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler