YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çelik iddialara yanıt verdi
TBMM Genel Kurulu'nda Soma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili görüşmeler sürüyor.
Bakan Çelik iddialara yanıt verdi
21 Mayıs 2014 / 16:04 Güncelleme: 21 Mayıs 2014 / 16:14

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, eleştirilere yanıt verdi:

"Üzülerek ifade etmek sitiyorum. Bütün kesimler için geçerli magazin haberlerine gösterilen ilginin ne kadar iş sağlığı güvenliğine gösterildiğini bütün kesimlere sormak gerekiyor.  

Çıkardığımız yasa bütün çalışanları kapsamı altına alıyor. Risk değerlendirme zorunluluğu getiriyor. Bir yerde risk varsa orada faaliyette bulunamazsın. Acil durum planı ve tatbikatı yapılacak. Bütün çalışanlar iş sağlığı güvenliği eğitiminden geçecek.

Esas mühim olan düzenleme şu tehlikeli işlerde çalışanların eğitim zorunluluğu var. İş yeri hekimliği uygulaması bu dönemde geldi. Teknik gelişmeler uyum zorunluluğu getirdi. Bu önlemlerin işveren tarafından takip edilmesi sorumlu. Breeti vermek çözüm değil kululanılıp kullanılmadığı denetlenmeli..

İLO'nun bazı sözleşmeleri var deniyor. 176, 167 maddeli sözlleşmeler var, diğer maddeleri hgibi parlamanetoya glecek. Çıkardığımız iş sağlığı ve güvenliği yasası bu sözlşemlerin ilerisinde bir düzenlemedlri. 

Maden ile ilgili sözleşmeler 12 avrupa üyesi tarafından onaylanmış. 

Teftiş konusuna gelince, 2010 yılından itibaren madenlerle ilgili yeni bir teftiş politkası hayata geçirdik. her yıl yeraltı kömür madenlerinint eftişini yapıyoruz. 160 maden ıocağı her yıl iki kez teftiş edildiyor. Bunun yanından ihbar üzerine yaptığımız teftişler var. 

Müfettişlere ne gibi yetkiler vermişiz? Demişiz ki ocakta ikinci çıkış yolu yoksa burası kapatılır. Mekanik havalandırma yoksa işletme kapatılır. yeraltı makine ve teçhizat patlamaya karşı korunaklı değilse kapatılır. 

Bahse konu olan ocakla ilgili 8 kez teftiş yapmışız. 8 kez de şikayet üzerine teftiş yapılmış ve noksanlıklar giderilmiş. 

160 ocaktan bahsediyoruz. Aslında bizim bu mevcut kömür çıkarma sistemimizin nasıl bir tablo ortaya koyduğunu gösteriyor. 

Denetimlerin denetlenmesi ile ilgili olarak da düğmeye bastık.

Taşeron denilen emeğin sömürüsü uygulamalar maalesef bu sistemin içinde var. Enerji ve madencilik ile ilgili politikalar mutlak suretle masaya yatırılmalıdır. 


SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler