YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çelik: "Eylül'den itibaren..."
Bakan Çelik: "Eylül'den itibaren..."
17 Ağustos 2014 19:30
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, muhalefetin seçimlerdeki başarısızlığını değerlendirerek; 'Siyaset yapma iddiaları yok' dedi ve Eylül ayından itibaren genel seçim hazırlıklarının başyacağını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik muhalefetin ilk turda oy farkıyla seçimleri kaybetmesinin en büyük nedeninin, siyaset yapma iddiasının olmamasından kaynaklandığını söyledi.

24 yanının da konuşan Ömer Çelik AK Parti'nin siyaseti öncelediğinin altını çizdi. "Başbakan Erdoğan yemin ederek resmen göreve başlamasının ardından AK Parti ivmesini yükselterek genel seçimlere hazırlanacak" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik 24 Ankara Temsilcisi Yaşar Taşkın Koç'un sunduğu Ankara masasında cumhurbaşkanlığı seçimleri ve seçim sonrasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, "ilk turda büyük oy farkıyla muhalefetin seçimleri kaybetmesinin en büyük nedeni siyaset yapma iddialarının olmamasından kaynaklanıyor" dedi.

"Siyasetsizleşme var"

Ortada herhangi bir siyasi fikir ve siyasi proje yok. Türkiye’de 5 milyon yeni seçmen katılmış sisteme, bu beş milyon seçmenin analiziyle ilgili bunları kucaklamakla ilgili öngörünüz yaklaşımınız nedir diyelim, ortada bir duruş yok. Tam bir siyasetsizleşme var. bu başlı başına sistem krizidir. onlar başka yerde arıyor ama Türkiye’deki en büyük sistem krizi muhalefetin siyaset yapma iddiasında olmamasıdır.

AK Parti içinde Erdoğan sonrasına ilişkin kriz bekleyenlere de seslenen Çelik:"herhangi bir problem yok ve olmayacak. Eylül ayından itibaren hızla genel seçimlerin hazırlıkları başlayacak " dedi

Eylül ayı başında Türkiye geçmişteki tartışmaları bırakmış önüne bakan bir ülke haline gelecek. Ak Parti açısından da şu olacak. Eylülün ilk haftasından itibaren şimdiki bütün tartışmaları bitirmiş Türkiye’yi yine dirayetle yöneten ve seçimlere doğru ivmesini artıran bir hareketle karşı karşıya olduğumuzu göreceğiz. Ben herhangi bir kriz algısı görmüyorum. Herhangi bir problem yok her şey yolunda.

"Vatandaş artık bu topraklarda kan dökülsün istemiyor"

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yeni anayasa yapılmasına dair mesajın öne çıktığını söyleyen çelik, "en çok da tüm Türkiye çözüm sürecinin arkasında durduğunu göstermiştir" dedi.

Vatandaş bunun, türkü, kürdü, lazı, çerkezi.  Hangi kimlikten olursa olsun ya da hangi partiden olursa olsun biz bunları da ölçüyor ve görüyoruz çözüm sürecinin arkasındadır. Vatandaş artık bu topraklarda kan dökülsün istemiyor. Tabii ki milli birliğinden taviz vermiyor, bayrağından devletin üniter yapısından birlik ve beraberliği oluşturan dinamiklerden taviz vermiyor.  Ama bu taviz vermemenin geçmişte olduğu gibi yegâne yolunun çatışma olduğu şeklindeki siyasete de taviz vermiyor.

 

YİRMİDÖRTHABER

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler