YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çavuşoğlu'ndan 'Eğit-donat' mesajı
Bakan Çavuşoğlu'ndan 'Eğit-donat' mesajı
20 Şubat 2015 16:33
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün imzalanan eğit-donat mutabakatına ilişkin, "Türkiye'nin iradesine aykırı herhangi bir iş yapılmayacaktır" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasında dün imzalanan eğit-donat mutabakatı kapsamında yılda bin 500-2 bin Suriyeli muhalifin Türkiye'de eğitilip donatılacağını bildirdi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin iradesine aykırı herhangi bir işin yapılmayacağını söyledi.

Eğit-donat programı

Çavuşoğlu, dün ABD ile imzalanan Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi ve donatılması hakkındaki mutabakatla ilgili bir soru üzerine de uygulamanın mart ayının ilk günlerinde başlamasını öngördüklerini söyledi.

Eğit-donat programının Suriye muhalefetinin güçlendirilmesi, eğitilip donatılmasına yönelik olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Uzun zamandan beri 114 ülke tarafından tanınan Suriye Ulusal Koalisyonu'nun ve arazide bunlara bağlı grupların desteklenmesinin uluslararası toplumun bir yükümlülüğü olduğunu söylüyorduk, vurguluyorduk. Mutabakat bu yönde atılmış önemli bir adımdır" dedi.

Çavuşoğlu, belge çerçevesinde yapılacak çalışmaları Türkiye ve ABD'nin birlikte yürüteceğini ve ana unsurları konusunda birlikte karar alacağını dile getirerek, "Türkiye'nin iradesine aykırı herhangi bir iş de yapılmayacaktır. Buna benzer bazı yorumlar olduğu için söylüyoruz" şeklinde konuştu.

"Yılda bin 500-2 bin civarında Suriyeli muhalife Türkiye'de eğitim verilecek ve donatılacak"  ifadesini kullanan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"İngiltere'nin Lübnan'da buna benzer çalışmaları var. Aynı şekilde Suudi Arabistan ve Katar da eğit-donat programına ev sahipliği yapacaklarını açıklamışlardır. Dolayısıyla, Türkiye'de bin 500-2 bin olduğunu düşünürsek diğer ülkelerde de bu rakama yaklaşık muhalefetin eğitilip donatılacağını söyleyebiliriz. Buradaki amaç elbette Cenevre Bildirisi temelinde gerçek bir siyasi dönüşümün sağlanması ve aşırıcılıkla, terörle mücadelede, muhalefete tehdit unsuru oluşturan rejim de dahil tüm unsurlarla mücadelede muhalefetin güçlendirilmesi hedeflenmiştir. Muhalefetin imkan ve kabiliyetleri bu şekilde daha da geliştirilecektir."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler