YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çavuşoğlu: "Dünyanın her yerinde Türk ürünleri var"
Bakan Çavuşoğlu: "Dünyanın her yerinde Türk ürünleri var"
08 Mayıs 2015 01:23
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugün dünyada Türk ürünlerinin girmediği ülke kalmadı. Bir tane küçük 10 bin nüfusluk ada ülkesi bile kalmadı. Dünyanın her ülkesinde artık Türk ürünleri var" dedi.

Çavuşoğlu, Almanya temasları kapsamında Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından Münih'te bir salonda gerçekleştirilen halk buluşmasına katıldı. Burada konuşan Çavuşoğlu, vatandaşlarla yeniden bir araya gelmekten dolayı mutluluk duyduğunu söyledi. 

Temasları kapsamında vatandaşları iş yerlerinde ziyaret etiklerini ve toplantılar yaptıklarını ifade eden Çavuşoğlu, başkonsoloslarla sabah yapılan toplantıda seçim hazırlıklarını gözden geçirdiklerini ve tüm hazırlıkların yapıldığını dile getirdi. 

Çavuşoğlu, bugün tanıtımı yapılan "Memleketim" portalının önemine işaret ederek, "Gerçekten bu portalla yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızla Türkiye arasındaki bağları güçlendireceğiz ve bu yöntemle de vatandaşlarımıza eğitimden aile danışmanlığına kadar, sosyal alanlardan kültür çalışmalarına kadar, gençlikten her yaşta vatandaşlarımızın faydalanabileceği çok güzel hizmetler vereceğiz" ifadelerini kullandı.

UETD’nin vatandaşların da destekleriyle tüm Avrupa’da çok saygın bir sivil toplum örgütü halline geldiğini belirten Çavuşoğlu, "11 sene önce kurucu liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kurulan UETD kısa süre içinde tüm Avrupa’ya yayıldı ve şimdi dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımız için de bir rol model oldu aslında" diye konuştu.

Çavuşoğlu, UETD’nin çalışmaları sayesinde yurtdışındaki vatandaşların kendisini daha güvende hissettiğini kaydetti. 

Yurtdışındaki vatandaşların Türkiye’deki seçimlerle oy kullanma hakkı elde etmesinde UETD’nin çok önemli bir katkısının olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, UETD sayesinde 11 yıldır Türk vatandaşlarına daha rahat ulaşabildiklerini aktardı. 

"Yapılamayacak şeyleri yapacak gibi söylemek bu millete hakarettir"

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, yurtdışında yaşayan vatandaşlar için Dortmund’ta açıkladığı seçim paketinin yurtdışındaki vatandaşların talepleri doğrultusunda belirlendiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Bunlar kesinlikle içi boş vaatler değildir. Bugün sizler Türkiye’deki seçimlerde ne kadar içi boş vaatlerin liderler tarafından, siyasi partiler tarafından ortaya atıldığını, halka sunulmaya çalıştığını görüyorsunuz. Biz de görüyoruz ve gerçekten Türk siyasetinin özellikle muhalefet için söylüyorum bunu içine düştüğü aczi görünce ben şahsen bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak üzülüyorum. Şimdi biz dönüp 20-30 sene öncesine hatta 11 sene öncesine Türkiye’yi geri götürüyorsak o zaman 15-20 sene önce yaşananlardan, siyasi ve ekonomik krizlerden hiç ders almamışız demektir.

Biz hala 'bu milleti ne söylersek yuttururuz, oyu da alırız, kandırırız' gibi düşünce içindelerse biz bunu milletimize hakaret olarak, bu milletin aklıyla alay etmek olarak kabul ederiz. Zaten milletimiz de öyle görüyor. Biz seçimlerden sonra son 14 yıldır bunların halkımıza hakaret ettiğini, alay ettiğini gördük. 'Bunların oyuyla bizim oyumuz bir değildir, eşit sayılmamalıdır' diyenler oldu değil mi? 'Bunlar bidon kafalıdır', 'göbeğini kaşıyanlar' diyenler oldu. Hep hor gördüler, alay ettiler, hakaret ettiler. Ama şimdi bugün bu vaatler aslında bu millete hakarettir. Yani yapılamayacak şeyleri yapacak gibi söylemek, kesinlikle olmayacak şeyleri yapacak gibi söylemek bu millete hakarettir. Ama bu millet yutmaz artık bunları." 

"Schengen ülkelerine de vatandaşlarımız 2,5-3 yıl içinde vizesiz seyahat edebilecek"

Çavuşoğlu, Türkiye ekonomisinde AK Parti iktidarında yaşanan ekonomik gelişmelere ve uluslararası projelere dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Bugün dünyada Türk ürünlerinin girmediği ülke kalmadı. Bir tane küçük 10 bin nüfusluk ada ülkesi bile kalmadı. Dünyanın her ülkesinde artık Türk ürünleri var. Çünkü her yere gidiyoruz, işadamlarımızı götürüyoruz, Serbest Ticaret Anlaşmaları imzalıyoruz, vizeleri kaldırıyoruz. Bugün 70 ülkeye vatandaşlarımız vizesiz seyahat edebiliyor. İnşallah Schengen ülkelerine de vatandaşlarımız 2,5-3 yıl içinde vizesiz bir şekilde seyahat edebilecek." 

"Türkiye dünyada gelirine göre insani yardım yapma konusunda birinci sırada"

Türkiye’nin 2013 rakamlarına göre 3,3 milyar dolarlık kalkınma yardımı yaptığını aktaran Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye dünyada gelirine göre insani yardım yapma konusunda birinci sırada. Dünyanın her yerine insani yardım götürüyoruz. Ama net rakamlarda da Amerika ve İngiltere’den sonra dünyada üçüncü. İşte böylesine bir ülkenin, böylesine bir milletin mensubu olmaktan dolayı hepimiz gurur duyuyoruz. Eskiden, 14-15 sene önce Türkiye bunları yapabilir miydi? IMF’den 1 milyar dolar gelecek diye kapı kapı dolaşan, her gün IMF’nin önünde yatan bir Türkiye bu yardımları yapabilir miydi?"

Toplantı sonrasında salondaki vatandaşlar Bakan Çavuşoğlu'na yoğun ilgi gösterdi. Çavuşoğlu, vatandaşların fotoğraf çektirme isteğini geri çevirmedi.  

UETD Bavyera Bölgesi yeni hizmet binasının açılışı

Öte yandan, Bakan Çavuşoğlu UETD Bavyera Bölgesi yeni hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi. Münih kentindeki ofisin açılış kurdelesini Çavuşoğlu ile Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, UETD Bavyera Bölge Başkanı Mehmet Akkoç ve "Nimetullah Hoca" olarak bilinen Nimetullah Halil İbrahim Yurt kesti.

Ayrıca, dua ile başlayan ve çok sayıda davetlinin katıldığı açılış töreninde yiyecek ve içecek ikramı yapıldı.

 

aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler