YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çavuşoğlu: Dünya bu yükü paylaşmalı
Bakan Çavuşoğlu: Dünya bu yükü paylaşmalı
14 Ekim 2014 07:28
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriyeli sığınmacılarla ilgili durumun Türkiye için sürdürülebilir olmadığını belirterek, "Uluslararası toplum bu yükü paylaşmalı ve uluslararası insancıl hukuk altındaki sorumluluklarını yerine getirmeli" dedi.

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde düzenlenen "Güvenli Liman Türkiye" sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, Türk topraklarının geleneksel olarak her din, ırk ve dilden insana tarih boyunca sığınmak için güvenli bir liman olduğunu söyledi.

Türk halkının tarih boyunca işkence, şiddet ve baskı nedeniyle anavatanını terk etmek zorunda kalanlara evlerini ve gönüllerini açtığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Çok sayıda yabancının halen Türk topraklarına sığınmaya devam ediyor olması bunun delilidir" diye konuştu.

"Güvenli Liman Türkiye" sergisinin tarih boyunca Türk topraklarına sığınanların anılarını tazeleyeceğini dile getiren Çavuşoğlu, serginin aynı zamanda geçmişteki ve şimdiki Türk hükümetleri ile Türk halkının cömertliği konusunda da açık bir vizyon sağlayacağını söyledi.

"Türkiye için sürdürülebilir değil"

Çavuşoğlu, istikrarsızlık ve yıkımın artık kronik hal aldığı Suriye'de bir insani kriz ve trajedinin devam etmekte olduğunu da kaydederek, Türkiye'nin çatışmaların başından beri kendisine sığınan Suriyelilere ayrım yapmadan kapılarını açtığını anlattı.

Türkiye'de 1,5 milyondan fazla Suriyeli sığınmacının bulunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, 220 bin Suriyelinin de sınır yakınlarında barındığını, Türkiye'nin bu süre içinde hiçbir fedakarlıktan kaçmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye halkının demokratik bir ülkeye kavuşma çabasına destek vermeye devam edeceğini de belirterek, "Bununla birlikte bu devasa insani felaket ve şu andaki durum Türkiye için sürdürülebilir değildir. Bunun etkileri sadece Türkiye'de değil bütün bölgede hissediliyor. Uluslararası toplum bu yükü paylaşmalı ve uluslararası insancıl hukuk altındaki sorumluluklarını yerine getirmeli" dedi.

Çavuşoğlu'nun diğer temaslar

Öte yandan Çavuşoğlu, bugün ABD'de yaşayan Süryani toplumu temsilcileri ve ABD'de mukim Ahıska Türkleriyle de Türkevi'nde ayrı ayrı görüştü.

Çavuşoğlu, New York'taki temasları sırasında Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ve Myanmar Dışişleri Bakanı Wunna Maung Lwin ile de telefon görüşmesi yaptı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler