YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çağlayan'ın AB isyanı!
Bakan Çağlayan'ın AB isyanı!
28 Mart 2013 16:28
Türk Traktör Fabrikasının Sakarya’da kuracağı Traktör Fabrikasının temel atma törenine katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği’ne seslendi.

Türk Traktör Fabrikasının Sakarya’da kuracağı Traktör Fabrikasının temel atma töreni yapıldı. Törende konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği’ne seslenerek, “18 yıldır Gümrük Birliği üyesi olan Türkiye’ye karşı haksızlık yapılıyor. Bu haksız rekabettir. 18 yıl önce hükümetin yaptığı hatayı bugün biz ödüyoruz. Ey AB siz böyle yaparsanız biz de Gümrük Birliği yerine serbest ticaret anlaşmaları yaparız” dedi.

Koç Holding bünyesindeki Türk Traktör’ün Sakarya’nın Erenler İlçesinde yapılacak olan montaj fabrikasının temeli atıldı. Törene Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, İtalyan ortaklar ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, yatırımla birlikte bin 400 kişiye yeni iş kapısı açacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. Ankara’daki fabrikada motor ve diğer aksamların Sakarya’da ise montaj kısmının gerçekleşeceğini kaydeden Koç, yılda 50 bin traktör üreteceklerini söyledi.

Bakan Çağlayan törende yaptığı konuşmasında Sakarya’da temeli atılan Traktör fabrikasının önemine değinerek, “Koç grubunu, Koç ailesini tebrik ediyorum.  Bilhassa traktör sektörü yakinen bildiğim, uzun yıllardan beri tanımış olduğum Türk Traktör şirketi Ankara Sanayi Odası Başkanı olduğum dönemde, değerli arkadaşlarımın yöneticilik yapmış olduğu Türk Traktör’e ve yan sanayici olan arkadaşlarımı burada görmekten mutluluk duydum. Bugün Türkiye ve Sakarya ekonomisi için son derece önemli töreni beraber gerçekleştiriyoruz. Kuşkusuz  temelini atacağımız bu fabrika sadece Koç Holding’i, Koç ailesini, Fiat grubunu değil, sadece Sakarya’nın ekonomisini ilgilendiren değil, Türk ekonomisini direk ilgilendiren önemli bir yatırım. Türkiye’nin iddialı olduğu bir sektörde, başarılı bir konuya daha imza atıyoruz. Mustafa Koç’un ifade ettiği gibi; bilhassa bu traktör fabrikasının temeli aslında Türk Traktör’de yeni yapılanmanın, traktör sektöründe yeni teşvik sistemiyle ortaya çıkan, avantajların en iyi şekilde yatırımcı tarafından kullanıldığının bir göstergesi.  Yeni teşvik sistemi  bilhassa sizleri yatırıma tahrik etmek için yapıldı. Bu teşvik sistemi Türk Traktör ve Koç Grubu tarafından çok iyi şekilde algılanmış vaziyette. 60 yıllık bir tesis. Gerek Türkiye’nin üretiminde ihracatında son derece önemli bir yere sahip. Geçen yıl ülkemizde Türk traktör üretiminin 25 bin 597’sini Türk Traktör üretmiş. Sektörde tek başına yüzde 50’den fazla  tek başına pay sahibi olmuştur. Önemli bir gelişmedir.  Temelini atacağımız bu fabrika Türk Traktörü’ne, tarıma ve ihracatımıza son derece önemli katkılar verecek. Türkiye’nin bu sektördeki iddiasını ortaya koyacak. İstihdam edilecek insan sayısı hükümetimiz açısından takdire şayan bir gelişmedir” dedi.

“Krizin 4 yılını geride bıraktık” diyen Bakan Çağlayan, “AB’de krizin en büyük maliyetini çalışan kesim üstlenmiştir. Geçtiğimiz 4 yılda Avrupa 4 milyon insanın işsiz kaldığı dönemi yaşarken, Türkiye’de 5 milyon insanı istihdam etmiştir. Türkiye bu küresel krizde gerçekten rakiplerinden sıyrılmıştır. Bunu yeterli görmüyoruz. İşsizliği daha aza indirme konusunda, sanayi yatırımları teşvik sistemini, bugün temelini atacağımız bu yatırım son derece önem arz ediyor. Traktör sektörünün sağlamış olduğu katma değeri dış ticaret rakamlarında çok net görüyoruz. 2011 yılında Türkiye 345 milyon dolarlık traktör ithal eden bir ülkeydi ve buna karşılık 220 milyon dolarlık ihracat yaptı. 2012 yılında adeta bir sihirli değnek değmişçesine Türk traktör sektörü bu yapıyı tam tersine çevirdi. 2012 yılında yurt dışına 325 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Buna karşılık ithalatımızda 2012 yılında 260 milyon dolar. Bu sektöre katkı sağlayanlara şükran sunuyorum. Emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum” şeklinde konuştu.

2 yıl öncesine kadar Tükiye’deki cari açığı kendilerine sebep olarak göstererek cimri davranan ve hak etmeyen puanlar veren bir takım derecelendirme kuruluşlarının artık gerçeği gördüklerini kaydeden Bakan Çağlayan, “Standard & Poor's bir derecelendirme yapmıştır. Çifte standart yapan bir kuruluştur. Hak etmeyen ülkelere gayet bonkör puanlar dağıtmıştır. Bugün Türkiye’ye yapmış olduğu not artışı bizim için sürpriz olmamıştır. Tükiye aslında çok daha fazla notu hak etmiştir. Bugün Türkiye kamu borçlarının milli gelire oranında 23 Avrupa ülkesini geride bırakmıştır. Bütçe açıklarında 21 ülkeyi geride bırakmıştır.  Avrupa ülkeleri geriye gitti. Daha az küçülme hesaplarının yapıldığı dönemde Türkiye ilerleme yolunda önemli bir göstergeye sahiptir. Bu notu hak etmiyoruz. Türkiye daha iyi notu hak etmektedir. Standard & Poor's bu uygulamayı yaparak geçmişte yapmış olduğu hatandan dolayı özrünü bir şekilde dile getirmiştir” dedi.

Bakan Çağlayan Avrupa Birliği’ne de seslenerek, “Gümrük birliği anlaşması yaptığı zaman maalesef dönemin hükümeti çok büyük bir hata yapmış. Bugün yapılan bu hataların bedelin ağır bir şekilde bize ödettiriyorlar. Bugün Türkiye 18 yıldık gümrük birliği anlaşmasını yapmış bir ülke olmasına rağmen işadamlarımıza vize uygulanıyor ve gümrük bedelleri yüksek tutuluyor. Eğer Türkiye AB’nin ülkesi olsaydı bundan karlı çıkacak olan AB olacaktı. Geçmişte bir Güney Kıbrıs Rum Kesimi tarafından yapılan hatanın bedelini ödüyoruz. Ama bugün bıçak kemiğe dayanmıştır. Şimdi serbet ticaret anlaşmalarında Türkiye’yi maalesef devre dışı bırakıyor. Bugün Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin her tarafı ticaret olsa ne yazar. Güney Kıbrıs’ın hepsini topla bunun 2 katını Koç Grubu yapıyor. Bu  ticarette haksız bir rekabettir.  ABD’ye bir satıp 3 alıyoruz. Çok büyük bir dengesizlik var. Biz bugünkü halimizi bile arar duruma geliriz. Benim sanayicim ciddi problemler ile karşı karşıya kalır. Japonya içinde bu geçerli 1 satıp 10 alıyoruz. Ey AB bakın gümrük birliği anlaşmasında sizi centilmenliğe davet ediyoruz. Mallarımızı serbest dolaşmasına engel olmayınız Bunlar yetmiyormuş gibi bugünde serbest ticaret anlaşmasında gümrük birliği yerine oturup serbest ticaret anlaşması yapalım. Bu noktada özel sektörü meselelerine sahip çıkmaya davet ediyorum. Başbakanımız ABD Başkanı Obama’ya Türkiye’nin hassasiyetlerini bildiren bir mektup gönderdi. İlerleyen günlerde bir ABD’ye bir ziyaretimiz olacak. ABD, AB’nin bu haksız rekabetine tepkisiz kalmayacaktır" diye konuştu.

Bakan Çağlayan’ın konuşmasının ardından bin 400 kişiye iş imkanı sağlayacak olan Türk Traktör Sakarya Fabrikası’nın temeli atıldı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler