YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Bozkır'dan vize açıklaması
Bakan Bozkır'dan vize açıklaması
25 Aralık 2015 11:15
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun'a gelerek Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın programına katıldı. Bakan Bozkır ve Bakan Kılıç, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi'ni gezdi.

İki bakan daha sonra kentteki bir otelde düzenlenen 'Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci' konulu sivil toplumla diyalog toplantısına katıldı.

Toplantının açılış bölümünde konuşma yapan Bakan Bozkır, Avrupa Birliği süreci bakımından son dönemde çok önemli gelişmeler meydana geldiğini belirterek, şöyle dedi:

"Tabiri caizse paradigma değiştiği için kartlar yeniden dağıtıldı. Bir süredir istediğimiz hızda cereyan etmeyen bu ilişkiler şimdi bundan sonra çok önemli bir hız kazanacak. Bunlar içinde en önemli unsurların başlıkları, birincisi Türk insanın belkide en çok kendini rahatsız hissettiği en çok üzüntü duyduğu alanlardan bir tanesi vizedir. 1980 askeri darbesinin o yıllarda insanlarımıza uygulanan çeşitli baskılar ve o dönemin psikoloji atmosferi içinde çok sayıda vatandaşımızın yurt dışına gitmesi nedeniyle vize aslında o yıllarda konulmuştur. Ondan önce vize yoktu. Şimdi bu vizenin kaldırılması için mutabakat sağlandı. İnşallah bu yılın Ekim ayında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen Bölgesi'ne vizesiz girebilecekler ve çok önemli bir sorunumuz, çok önemli bir beklentimiz bu şekilde karşılanmış olacak."

Bunun dışında müzakere sürecinin hızlandığını belirten Bakan Bozkır, uzun aradan sonra geçtiğimiz hafta yeniden bir fasıl açtıklarını anlattı. Bakan Bozkır, fasıl açılmasının, hükümetler arası konferans olması nedeniyle 28 ülkenin oybirliği ile mutabakatının Türkiye'nin üyeliği ile ilgili devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Bozkır, şöyle konuştu:

"Çok önemli kararlardan bir tanesi zirve toplantıları yapılacak. 11 yıldır yapılmayan zirve toplantıları ilk defa tekrar yapılıyor ve yılda iki kez yapılacak. Üst düzey ekonomik iş birliği, üst düzey enerji iş birliği, siyasi platformlar ve onun yanında da gümrük birliğinin güncellemesi çok önemli adımlar arasında yer alacak. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi bugün 150 milyar dolar olan ticaretimizin 300 milyar dolara çıkmasını sağlayacak. Tarım hizmetleri ve kamu alımları alanlarının dahil edileceği çok önemli bir proje inşallah bundan hem Türkiye'nin çok büyük kazançları olacak hem de bütün dünya bakımından gıpta ile bakılan ülkemizin konumu gerçekten çok daha fazla güçlenecek. Ve belkide Avrupa Birliği'nin en büyük kazancı bugün karşı karşıya olduğu ırkçılık ve İslam karşıtlığı gibi akımların yeşerdiği bir ortamda eğer Avrupa öteki kavramının ortadan kaldırılmasını mümkün hale getirmek istiyorsa bunu sağlayabilecek tek ülke Türkiye'dir.

Kültürü, tarihi, renkleri ve kendi içindeki öteki kavramını halletme yolunda büyük mesafe katetmiş gücüyle de Avrupa Birliği inşallah ileride ilk kurulduğu gibi sadece dar bir alana sıkışmış bir yapı olmaktan çıkıp gönlünü çok daha güzel renklere, çok daha fazla dinlere, çok daha fazla etnik yapıya açmış bir duruma kavuşacaktır. Bu nedenlerle Türkiye için AB bugün belki gerçekten en fazla önem arz eden bir noktadadır."

Toplantıda konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise Avrupa Birliği'nin üyelik kurallarıyla ilgili bu yolda derslerini iyi çalıştıklarını ifade etti. Bakan Kılıç, bu noktada gece- demeden gündüz demeden hazırlıkları yaptıklarını bildirirken, Avrupalı dostlardan herkese nasıl bir süreç işletildiyse aynı sürecin Türkiye için de işletilmesini istediklerini söyledi. Bakan Kılıç, şöyle devam etti:
"İşte bu noktada bakanlık olarak kurulduktan sonra Avrupa Birliği başmüzakerecilik görevini üstlenmiş olan daha önce Sayın Egemen Bağış bakan olarak, ondan önce Ali Babacan Başmüzakereci olarak şimdi de Volkan Bozkır'ın başkanlığında çok hızlı bir yol aldığımıza ben inanıyorum. Zaman zaman kamuoyunda, Avrupa Birliğiyle alakalı müzakereler, Avrupa Birliğiyle ilgili süreçler eleştirilir. Bu doğaldır. Ama önemli olan bu irade üzerine, bu duruş üzerine bu yolda sabırla ilerlemek ve sabırla giderken de kazanımlarımızı en iyi şekilde değerlendirmek.

İşte burada bugün sivil toplum temsilcilerimizle yapılacak toplantı, Avrupa Birliği'nden sadece üye olarak değil, üyelik sürecinin devam ederken de alınabilecek kazanımların ne olduğu noktasında çok ciddi diyalog ortamı oluşturacak. Bakın biz yanı başında çok ciddi sıkıntılar yaşayan bir millet, 2,5 milyon insana kucak açmış, sınırlarını açmış bir ülkeyiz ve biz bunu hiçbir şekilde bir karşılık beklemek üzere yapmadık. İnsani görevimiz olduğu için yapıyoruz. Bunu yapmaya devam edeceğiz. Bu bizim hem kültürümüzden gelen hem milletimizin millet olmasından gelen gücünden kaynaklanan bir güç. Biz bunu da biliyoruz. İnanıyorum ki Sayın Başbakanımızın Avrupalı liderlerle yaptığı toplantılarda, Sayın Bakanımızın Avrupa'da yaptığı toplantılarda muhataplarıyla yaptığı toplantılarda ülkemizin göstermiş olduğu bu duruş, kuvvetli bir argümandır. Çünkü çok daha az sayıdaki mülteciyle ilgili konular söz konusu olduğunda çok daha zor yollardan geçen komşularımız var. Çok daha zor şartlar altında kurallar içinde kabul noktasında sıkıntı yaşayan ülkeler var. Bunu asla yaşamadık, bu bizim milletimizin büyüklüğünden kaynaklanan bir şey."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler