YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Bozkır: "Yaptığı vatanseverlik değil"
AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, TBMM'de önceki gün düzenlenen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısının, CHP'li üyeler tarafından boykot edilmesini CHP Milletvekili Umut Oran'ın örgütlediğini söyledi.
Bakan Bozkır: "Yaptığı vatanseverlik değil"
21 Mart 2015 / 17:42 Güncelleme: 21 Mart 2015 / 17:45

Bakan Bozkır, "40 yıllık Dışişleri tecrübemde, Türkiye'deki görüş ayrılıklarının ülke aleyhine kullanıldığını hiç görmedim. AP üyelerinin de katıldığı bir toplantıda, Türkiye aleyhine tehdit rüzgârı estirmek vatanseverlik değildir. Umut Oran daha önce de, Sosyalist Enternasyonel'de Türkiye aleyhine karar çıkartmıştı" dedi.

Türkiye-AB süreci kapsamında Brüksel'de temaslarda bulunan Bozkır, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bozkır'ın açıklamaları şöyle:

İsmet Paşa imzaladı

CHP'nin boykot ettiği bu toplantı, Ankara Anlaşması ile kurulmuş bir yapının parçasıdır. Bu anlaşmanın altında, İsmet Paşa'nın ve CHP'lilerin de imzaları vardır. Bu bakımdan boykot, CHP milletvekillerine yakışmamıştır. Bu komisyonun daha önce Onur Öymen ve İnal Batu gibi çok değerli CHP'li üyeleri de olmuştur. Ama Türkiye'nin çıkarları söz konusu olduğunda her zaman tek ses vermişlerdir. Meclis'te önceki gün yaşanan CHP boykotunu Umut Oran'ın örgütlediğini biliyorum. Oran daha önce de, Sosyalist Enternasyonel'e Türkiye aleyhine karar taslağı verip ve Türkiye aleyhine karar çıkartıp, ardından da "Sosyalist Enternasyonel Türkiye’yi kınıyor" demişti. Bütün bunlar Umut Oran'ın yaptığı işlerdir. AP üyelerinin de katıldığı bir toplantıda Türkiye aleyhine rüzgar estirmek vatanseverlik değildir.

"CHP Türkiye için kayıptır"

"Umut Oran'ın davranışları devam ettiği ve Türkiye'ye zarar vermek için yapılan temayül olduğu kanaatine vardım. CHP'nin bugün bir politikası olduğunu da düşünmüyorum. Projesi ve görüşü olmayan, sırf tenkit üzerine politika yapan bir parti Türkiye için kayıptır."

AB Enerji Birliği kuruluyor

Enerji alanında AB ile yeni bir işbirliğine girdik. AB Enerji Birliği kuracak. Türkiye, TANAP Projesi ve bölgesel konumuyla enerji alanında Avrupa'nın önemli partneri haline geldi.

 

AKŞAM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler