YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Bozkır: "Türkiye Avrupa'ya vize koyacak"
Bakan Bozkır: "Türkiye Avrupa'ya vize koyacak"
10 Nisan 2015 04:16
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "Şimdi diyorlar ki 'vizeyi kaldıracağız da acaba kapıları açtığımızda iki günde 20 milyon Türk Avrupa'yı istila eder mi?' Korkuya bak. Yahu benim ne işim var, geleceğim" dedi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi 34. Toplantısı'na katılan Bozkır, daha sonra Beringen kentine geçti ve burada vatandaşlara hitap etti.

Bozkır, "AB ile 150 milyar dolar ticaret hacmimiz var. Bunun yüzde 45'i bizim ihracatımız. Dünyanın sanayi devleriyle, ekonomik devleriyle Türkiye başa baş mücadele ediyor. Türkiye ekonomik bakımdan dünyanın 17 büyük ülkesi arasına girdi ve AB'nin 6'ncı büyük ekonomisi. Bugün üye olsak AB'nin 22 üyesinden daha iyi ekonomik şartlara sahibiz" değerlendirmesinde bulundu.

"Şimdi diyorlar ki 'vizeyi kaldıracağız da acaba kapıları açtığımızda iki günde 20 milyon Türk Avrupa'yı istila eder mi?' Korkuya bak" ifadesini kullanan Bozkır, şöyle devam etti:

"Yahu benim ne işim var, geleceğim. Burada iş yok, güç yok, zaten benim arkadaşlarım işleri kapmış. Buraya gelen ne için gelir? Sizi görmeye gelir, turizm için gelir, iş yapmaya gelir. Ben diyorum ki eğer kapıları açarsak Türkiye vize koyacak. Çünkü geleceksiniz. Türkiye'de iş var, genç nüfus var, çalışan nüfus var. Ben belki de vize koyacağım çok fazla gelirseniz. Onun için siz efendi olun şunu açın da sonra benim de kafam kızıp size kapıları kapatmayıvereyim." 

"Türkiye'nin bu kadar zengin ve güçlü olmasını istemiyorlar"

Türkiye'nin, Cumhuriyet tarihinin "en müreffeh, en hür ve en demokratik" konumuna eriştiğini belirten Bozkır, "7 Haziran seçimleri neden önemli? Bu gidişatı kesmek isteyen dünyada olsun, Türkiye'de olsun birçok kesim var. İstiyorlar ki Türkiye bu kadar zengin, bu kadar güçlü olmasın, geleceğe bu kadar güvenli bakmasın. Onun için önümüze bir sürü setler çekiyorlar, bir sürü darbe teşebbüsleri oluyor" yorumunda bulundu.

Bozkır, Türkiye'yi ağır sıklet boksörüne benzeterek, "Ağır sıklet boksörü karşısındakine şöyle bir bakar. Bir-iki vuruş olduğu zaman bakar ki bu tık tıklar canını sıkmaya başladı mı bir oturtur, (rakibini) yerden kimse kaldıramaz. Türkiye ile böyle darbe marbe fiske miske filan olmaz, herkesin çok dikkatli olması lazım" diye konuştu.

Bakan Bozkır, Beringen'de Fatih Cami, Diyanet Eğitim Merkezi ve Maden Müzesi'ni de ziyaret etti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler