YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Bozkır: 'Kıbrıs konusunda tavrımız nettir'
Bakan Bozkır: 'Kıbrıs konusunda tavrımız nettir'
07 Mayıs 2015 16:53
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, önümüzdeki günlerde KKTC ile Rum yönetimi arasında yapılacak görüşmelere ilişkin Türkiye’nin tavrında en ufak bir değişiklik olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 2. Bölge Milletvekili adayı Volkan Bozkır, seçim çalışmaları kapsamında Avcılar ilçesinde bir takım temaslarda bulundu. İlk olarak AK Parti Avcılar İlçe yönetimini ziyaret eden Bakan Bozkır, daha sonra fabrika ziyaretlerinde bulundu. Ziyaretlerin ardından basın mensupları, Bakan Bozkır’a Kıbrıs sorununun çözümü ve Gümrük Birliği güncelleştirme anlaşması soruldu.

“Önümüzdeki hafta Kıbrıs sorunu çözümüne yönelik müzakereler başlayacak” diyen Bakan Bozkır, “Burada başından beri söylediğimiz noktalarda Türkiye bakımından en ufak bir değişiklik yoktur. Biz Kıbrıs sorununun çözümündeki bütün unsurların, adada sorunun çözümü için kullanılmasını savunduk. Oradan bazı unsurların AB sürecine aktarılıp fasıl açılması için kullanılmasına karşı çıktık. Bununla belki fasıllar açılıp müzakereler çok hızlı yürürdü ama Kıbrıs sorunu da hiçbir zaman çözülemezdi. Dolayısıyla geldiğimiz noktada çözüm için gerekli bütün elemanlar çözüm için kullanılacak” dedi.

Bakan Bozkır, Türkiye ile KKTC Cumhurbaşkanı ve vatandaşları arasında en ufak bir görüş ayrılığı olmadığını da belirterek, “Türkiye’yi arkasında hissederek bu müzakereleri yapacaklardır. Ama bu iki devletin çözeceği bir sorun değildir. Burada garantör olan Yunanistan ile İngiltere’ye sorumluluk düşüyor. Bunun yanında Birleşmiş Milletler ve AB’ye de sorumluluk düşmektedir. Şuanda önemli bir momentin yakaladık. Kıbrıs sorunun çözümü bugün Suriye veya Ukrayna sorunun çözümünden daha kolay bir noktadadır. Parametreleri bellidir. Geçtiğimiz yılın şubat ayında bu sorunun nasıl çözümlenebileceğine ilişkin parametreler üzerinden mutabakat sağlanmış açıklanmıştır. Şimdi yapılacak şey bu parametreler üzerinden Kıbrıs sorunu çözmektir” şeklinde konuştu.

Gazetecilerin Annan planını hatırlatması ve Kıbrıs sorununa ilişkin “Türkiye’nin bir B planı var mı?” sorularına ilişkin Bakan Bozkır, “B planından önce A planının nasıl gittiğine bakmak gerekiyor. Annan planı geride kalmış bir konumdur. Biz Şubat 2014 yılında açıklanmış olan parametreler çerçevesinde yeni KKTC cumhurbaşkanımız ile Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin başı Anastasiadis’in arasında yapılacak görüşmelerde bu sorununun çözümünün mümkün olduğunu düşünüyoruz. Referandumlarda da iki tarafın oyu müspet çıkacaktır. Böyle bir ortam varken B planını düşünmenin zamanı değildir. Tabiatı gereği bütün diplomatik stratejilerde B,C,D planları vardır. Ama önce mevcut durumunun ne olduğunu anlamamız lazım” dedi.

"Gümrük Birliği güncelleştirme anlaşmasında bizim talebimiz kabul gördü"

AB ile Türkiye arasında Gümrük Birliği’ne ilişkin yaklaşık 20 yıllık bir ilişkisi olduğunu ifade eden Bakan Bozkır, “Türkiye, AB’ye üye olmadan Gümrük birliğine giren tek ülkedir. Bunun güncelleştirilmesi ile ilgili olarak bir ortak karar oluşmuştur. Tarım hizmetler ve kamu alanlarının sektörlerinin de gümrük birliğinin içine dahil edilmesi ile bugün 150 milyar dolar ticaret hacminin (bunun yüzde 45’i Türkiye’nin ihracatıdır, Türkiye 14 bin 800 kalem mal ihracat ediyor) bu yeni güncelleştirme sorası 300 milyar dolara yükseltilmesi mümkün olacaktır. Yalnız bir burada önemli bir hususu dahil etmek için yaklaşık 15 aydır komisyonla müzakere halindeyiz. Oda AB’nin üçüncü ülkelerle imzalayacağı serbest ticaret anlaşmalarının Türkiye’ye otomatik olarak uygulanır hale gelmesiydi. Özellikle önümüzdeki dönemde ABD ile imzalanacak olan TİTİP bakımından bu önem arz ediyordu. AB komisyonu bunu bir süredir kabul etmiyordu. AB ve Ekonomi Bakanlıkları olarak durumu değerlendirdik ve gerekirse bu güncelleştirmenin yapılmamasına kadar gidebilecek bir karar aldık. Bu kararımızı uygulamaya koyunca da bizim talep ettiğimiz madde kabul edildi. Bu güncelleştirme içinde AB bundan sonra herhangi üçüncü bir ülke ile serbest ticaret anlaşması imzaladığı taktirde Türkiye içinde geçerli olacaktır maddesi bulunacak. Bu talebimizi de Bürükseldeki daimi temsilciliğimiz aracılığı ile kabul ettirdik. Şimdi güncelleşme için önümüzde hiçbir engel kalmadı. 2016 Ocak ayında görüşmelere başlayacağız. 12 Mayısta ise Ekonomi bakanımız Brüksel’de ticaretten sorumlu yetkili ile görüşecek ve bu mutabakatı resmileştirecek” ifadelerini kullandı. 

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler