YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Bozdağ'dan o akademisyenlere sert tepki
Adalet Bakanı Bozdağ, bir grup akademisyenin bildirisini eleştirerek, "Sanki bölgede terör örgütü yok, sanki hendekleri uzaylılar kazdı, devlet olmayan şeyle mücadele ediyormuş gibi. Bunların görecek gözleri demek ki yok" dedi.
Bakan Bozdağ'dan o akademisyenlere sert tepki
13 Ocak 2016 / 10:11 Güncelleme: 13 Ocak 2016 / 10:39

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda soruları yanıtladı ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bozdağ, "Terör sadece AK Parti'nin, sadece belli bir grubun sorunu değil, terör bütün partilerin, 78 milyon insanımızın, hepimizin ortak sorunu. Türkiye'deki siyaset kurumu, terörle mücadele karşısında birlikte bir duruş sergilemeye mecburdur. Etkin bir mücadele için de bu şarttır" dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, "Türkiye'de PKK, DEAŞ, DHKP-C saldırısı olduğu zaman sanki saldırıyı yapan DEAŞ değil, PKK terör örgütü değil de Türkiye'nin hükümetiymiş gibi sakat, hastalıklı bir anlayışla medyanın, siyasetin, akademiyanın ve STK'ların tavır aldığını görüyoruz. 
Önce bizim bu tavırlar karşısında kendimizi sorgulamamız lazım. Acaba terörün cesaretlenmesine mi bu tavırlar yardımcı oluyor, güç bulmasına mı yardımcı oluyor, yoksa zayıflamasına mı yardımcı oluyor?" diye konuştu.

'Sanki bölgede terör örgütü yok'

Adalet Bakanı Bozdağ, Barış İçin Akademisyenler oluşumunun bildirisini eleştirerek, "Sanki bölgede terör örgütü yok, sanki hendekleri uzaylılar kazdı, barikatları uzaylılar kurdu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hükümeti olmayan şeyle mücadele ediyormuş gibi. Bunların görecek gözleri demek ki yok, duyacak kulakları hakikati yok ve bunları değerlendirecek bir idrak anlayışına sahip değiller" dedi.

'Roket atanlara söyleyecek hiçbir sözünüz yok mu?'

Son günlerde bazı akademisyenlerin birtakım açıklamalar yaptığını belirten Bozdağ, şunları söyledi:

"Eminim ki bu akademisyenlerin önemli bir kısmının o bölgede yaşananlardan haberi yok. Gidip gördüklerini zannetmiyorum. Doğru dürüst bir Şırnak, Cizre, Silopi ziyareti yaptıklarını, Sur'da ne olup bittiğini gözlemlediklerini düşünmüyorum. 

Sadece kendilerine kim ne aktarıyorsa onlar üzerinden bir değerlendirme yaptıklarını düşünüyorum. Ama gitsinler baksınlar. Olay yerlerini, terör eylemlerinin olduğu yerleri değerlendirsinler. 

Siz bir hastaneye roketlerle saldırıyorsunuz. Onlarca roket atıyorsunuz. O hastanede doktorlar, ebeler, hemşireler, sağlık personeli oradaki insanların sağlığı için çalışıyor. Roketler atılıyor. Roket atanlara söyleyecek hiçbir sözünüz yok mu?"

'AİHM'in verdiği karar tedbir talebinin reddi yönündedir'

AİHM'in sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili verdiği ret kararını değerlendiren Bekir Bozdağ, "AİHM'in verdiği karar tedbir talebinin reddi yönündedir. Talepte bulunanların iddia ettikleri, oradaki vatandaşların gündelik yaşamları için gerekli olan ihtiyaçlarını karşılama noktasında, hükümetin gerekli tedbirleri aldığına ve alacağına inandığını ifade ederek reddetti. 

Ret, bu davanın kökten reddi anlamına gelmiyor. Sadece tedbir talebinin reddidir. Davanın esasına ilişkin görüşmeler yapılacaktır" dedi.

'CHP başka ülkelerin anamuhalefet partisi mi?'

Bozdağ, "Kendi ülkesiyle ihtilaflı olan ne kadar dış politika konusu varsa bunların tamamında kendi ülkesini haksız görüp karşı ülkeleri haklı gören bir yaklaşımı sadece söylemleriyle değil eylemleriyle ortaya koyuyor. 

O zaman sormadan edemiyorum, Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye'nin anamuhalefet partisi mi, başka ülkelerin anamuhalefet partisi mi?" diye konuştu.

PKK TAHİR ELÇİ'NİN KATİLİNİN TESPİTİNİ İSTEMİYOR

PKK terör örgütü, Tahir Elçi'nin gerçek katilinin kim olduğunun tespitini istemiyor. Eğer olay sırasında PKK terör örgütü tarafından bu olay kurgulanarak bir ölüm olduysa veya başka vesileyle PKK tarafından öldürüldüyse bunun da bilinmesini istemiyor. Eğer çatışma sırasında kolluktan çıkan bir kurşunla hayatını kaybettiyse bunun da bilinmesini istemiyor.

Çünkü ortada bir çatışma var, kazaen bir ölüm olduğu anlaşılacak. Kim tarafından öldürüldüğü bilinmesin ki 'katil devlet' propagandasını yapalım, 'devlet katili gizliyor' diyelim, 'devlet katilin bulunmasını istemiyor' diyelim. Onun için de delillerin toplanmasına, delillerin sağlıklı şekilde tetkikine imkan vermeyecek her türlü saldırıyı başından beri yaptı, her türlü engellemeyi yaptı.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI ZAMANA YAYILIRSA YENİ BİR ANAYASA ÇIKMAZ

Yeni dönemde eğer komisyon çalışmaları böyle zamana yayılırsa bu komisyondan yeni bir anayasa çıkmaz. Komisyon kendisini yeni anayasa taahhüdüyle ve bir zaman kaydıyla bağlamalıdır. 'Biz 6 ayda yeni bir anayasayı, önerisini Türkiye kamuoyuna açıklayacağız, böyle bir çalışmayı yapacağız. 3 ayda, 6 ayda da bu çalışmamızı nihayetlendireceğiz' diye kendini bağlaması lazım. Aksi takdirde 4 yıl sürer, önceki dönem gibi 'yeni anayasa yapılmasın' komisyonuna döner.

BAŞKANLIK SİSTEMİ ÖN YARGILARA KURBAN EDİLİYOR

Şu anda başkanlık sistemi ön yargılara kurban edilen bir sistem durumundadır. Türkiye, başkanlık sistemine bir gün geçecektir. Ben buna inanıyorum. Bu, yakın bir zamanda olur, uzak bir zamanda olur. Ama benim dileğim bunun yakın zamanda olmasıdır. Türkiye'nin zaman kaybı hep aleyhine olmuştur. Yakın zamanda olursa Türkiye bundan daha kazançlı çıkar.


AA

 

bunlarda esas olmayan...!!!
 // Muhafız
Sayın Bakanım siz yanlış teşhis koyuyorsunuz...!!!bunlarda göz var ama kalplerinde en ufak VİCDAN,MERHAMET yok;onuniçin işlerine geldiklerini görür,işlerine gelmediklerini görmezler.Bunlar Muş'ta şehit edilen Arslan Bnb. 'nın kızının kimler tarafından BABASIZ bırakıldığının farkındalar mı?,pkk terör örgütünün hunharca şehit ettiği güvenlik güçlerinin çocuklarının babasız kalmaları umurlarındamı?,çocuklarının doğumunu dahi göremeden bu vatan uğruna şehit olanlar bunların umrundamı?vicdanları va...
13 Ocak 2016 Çarşamba 12:49
ROKETİ ARKADAŞLARI ATIYOR.
 // kastamonulu
ARKADAŞ CANLISI BU ZAVALLILAR BU MİLLETİN EKMEGİNİ İYİP VATANA İHANET ETMEYİ GÖREV BİLMİŞLER DEVLET GEREGİNİ YAPACAKTIR ,DEVLETE HÜKÜMETE SN CB RECEP TAYYİP ERDOĞANA SONSUZ GÜVENİM VEE İNANCIM VAR....
13 Ocak 2016 Çarşamba 11:11
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler