YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Bozdağ'dan HDP açıklaması
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP'nin İmralı ile görüşme talebiyle ilgili, "Bu şiddet dilinin egemen olması, şiddet dilinden öte eylemlerin olması, yıkımların olması, yakmaların olması elbette bu noktadaki tutumumuzu, kararlarımızı etkiler" dedi.
Bakan Bozdağ'dan HDP açıklaması
07 Kasım 2014 / 21:58 Güncelleme: 07 Kasım 2014 / 21:59

24 TV Ankara Müdürü Melik Yiğitel'in moderatörlüğünde yayınlanan Son Baskı programına konuk olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Bakan Bozdağ HDP'nin İmralı başvurusu ve HDP'nin çözüm sürecindeki tutumu hakkında değerlendirmeler yaptı. Bakan Bozdağ HDP'nin 6-7 Ekim olayları sırasındaki tutumunu yanlış olduğuna dikkat çekerek '40 kişi hayatını kaybetti. Şimdi rahat uyuyorlarmı' dedi

HDP eğer barış istiyorsa...

HDP'nin yaptıklarıyla sözleriyle birbirine uymuyor.  Biz isteriz ki söyledikleri ile yaptıkları bir olsun. Çözüm sürecinde amacımız terörü tamamen sona erdirmek. Barışın dilinin hakim olmasını istiyoruz.  Kobani bahane edilerek sokaklar provake edildi.  40 civarında insanımız katledildi. Sakallı diye bir IŞİD'ci diye katledildi. Yüksekova'da askerlerimiz şehit edildi. Diyarbakır'da askerimiz eşiyle alışverişteyken şehit edildi.  Fikrimiz var deniliyor ama ellerden molotof düşmüyor.  HDP Türkiye'de kardeşlik , barış, huzur istiyorsa dilini barış diline çevirecek.  HDP Eşbaşkanları doğru söylemiyor.  Çözüm sürecinden bahsediliyor ama PKK yol kesip haraç istiyor.

Çözüm Süreci'nde gizli bir mutabakat var mı?

Çözüm süreci milletini gözünün  önünde yürüyor. Zamanı gelince yapılan şeyler var, yapılmayan şeyler var.  Neticeyi alacak adımlar atmak istiyoruz.  Çözüm sürecinde  olacakların hangisi kamuoyundan gizli yapılabilir. Bir konu olgunlaşınca Türkiye'nin gündemine gelir.  Atılacak adımlar kamuoyuyla paylaşılır.  40 tane insan öldü HDP'li yöneticiler rahat uyuyorlar mı?. Kandil, İmralı, HDP farklı dil kullanıyor. Fikir, açıklama ve uygulama birliği lazım.  Çözüm sürecinin muhatabı milletimizin tamamıdır.  Kürtlerin en çok oy verdiği parti AK Parti'dir. Kürtlerin tek temsilcisi HDP değildir, öyle bir izlenim verilmeye çalışılıyor.

HDP'nin İmralı başvurusu

"HDP, İmralı'da Öcalan ile görüşmek için bakanlığınıza başvurdu nihai karar sizde, izin verecek misiniz" sorusu üzerine Bozdağ, "Bakanlığımıza bir müracaat yapıldığını biliyorum. Şu anda bunu değerlendireceğiz, henüz izin vermiş değiliz. Çünkü bizim buna bakmamız lazım" diye konuştu.

"Bir yandan bu kadar şiddet olurken birr yandan bu kadar insan hayatını kaybederken masun insanlar linç edilirken bu işlerin olmasına sebep olan bir siyasal yapı da var. Bunu görmezlikten gelemeyiz" diyen Bozdağ, "Hukuku çiğneyen bir çok insanın canına malına yol açan pek çok eylem var. O zaman bunlarla bu eylemler arasına da bir mesafe konulması lazım. Şiddete hayır dilinin ifade edilmesi lazım. Teröre hayır dilinin ortaya konulması lazım" ifadelerini kullandı.

"Hal ve gidişata mı bakacağız diyorsunuz" şeklindeki soruya "Elbette" karşılığını veren Bozdağ, "İşe yaramayacaksa bu görüşme olmamalı mı diyorsunuz" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Öyle net bir cümle kurmuyorum ama şunu söylüyorum, bu şiddet dilinin egemen olması, şiddet dilinden öte eylemlerin olması, böylesi ölümlerin olması, yıkımların olması, yakmaların olması elbette bu noktadaki tutumumuzu, kararlarımızı etkiler. Biz bu kadar 40'tan fazla insanımız hayatını kaybederken bir şey olmamış gibi davranamayız. Bu kadar yakma yıkma varken bunlar hiç yokmuş gibi davranamayız."

"O zaman izin çıkmayabilir de" denilmesi üzerine Bozdağ, buna bakacaklarını ve değerlendireceklerini kaydetti.

İzin konusuna ilişkin tarih vermeyeceğini belirten Bozdağ, "Bu tür hadiselerin tekerrür etmemesi son derece sürecin sıhhati bakımından önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.

Bozdağ, "İncelemeye başladınız mı, bekletiyor musunuz" sorusu üzerine de "İzin verme konusu takdire bağlı bir konu. Bu konuda bakanın bu yetkisi müracaat edene 'hemen git, ziyaret et, hemen sana izin verdim' şeklinde değil. Tamamen bakanın takdirine bırakmış yasa. Şu anda takdir hakkımı kullanmadım" diye konuştu.

Çözüm Süreci tıkandı mı?

Süreçten ne anladığımızın ne anladığımız önemli olduğunu düşünüyorum.  Süreç kamu düzeninin  olmadığı bir Türkiye öngörmüyor. Süreç işliyor.

'Yeni' HSYK

Biz yargıya müdahale etmiyoruz. Edene de karşı dururuz. Yargı görevi yapan herkes hukukla, vicdanla, ahlakla adalete bağlı kalmalı. Birinin emir eri olmamalı. Bizim yaptığımız şey hukuka sahip çıkmaktır. Hükümet düşmanlığa kurmak yerine, anayasaya, hukuka saygı duyarak açıklama yapalım

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler