YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Bozdağ salonu terk etti
Bakan Bozdağ salonu terk etti
14 Ocak 2015 07:23
Anayasa Hukukçuları Derneği tarafından dün gerçekleştirilen Anayasa toplantısında Bakan Bozdağ, Yargıtay Başkanı Alkan’ın Yargıtay Kanunu’ndaki değişiklikleri eleştirmesi üzerine salondan ayrıldı.

Anayasa Hukukçuları Derneği tarafından dün, Rixos Otel’de bir toplantı düzenlendi. Toplantıya TBMM Başkanı Cemil çiçek, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ve Yargıtay Başkanı Ali Alkan da katıldı.

Yargıtay Başkanı Alkan konuşmasında, anayasaların toplumsal sözleşme niteliğinde olduğuna dikkat çekerek, “Anayasalar toplumdaki tüm kesimlerin haklarını korumalı. Farklı düşüncelerin ve farklı kesimlerin ayrımcılığa tabi tutulmasının kabul edilebilir mazereti olamaz” dedi.

Alkan, Yargıtay Kanunu’nda yapılan son değişiklikleri de eleştirerek, “Bu değişiklikler, yargı bağımsızlığını ortadan kaldıran niteliktedir. Yargıtay, idari bir kurula (HSYK) bağlı hale gelmiştir. Yeni anayasada bu husus gözetilmelidir” dedi.
 
Bozdağ, Alkan’ın bu eleştirilerini dile getirdiği sırada salonu terk etti. Toplantıya kendi konuşma sırası gelmeden kısa bir süre önce gelen Bozdağ’ın TBMM Başkanı Çiçek’in konuşmasını da beklemeden toplantıdan ayrılması Alkan’a bir tepki olarak yorumlandı.

Alkan ise, Bozdağ’ın ayrılmasıyla ilgili soruya, “Ben değerlendirme yapmayacağım” karşılığını verdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler